KP testasi kouluruoan

Anonyymi-ap

Ruoka täysin kelvollista ja keitetyt uudet perunat täydellisiä. Olisiko aika opettaa niille kultamurusille mitä normaali ruoka on ? Jos joka päivä kotona syödään karkkia ja sipsejä niin ei ilmeisesti oikea ruoka tahdo enään maistua. Kouluruoassa ei ole mitään vikaa vaan lapset on kotona opetettu syömään aivan vääriä asioita jatkuvalla syötöllä. Eihän tämä ihme ole, kun vanhempien aika menee kännykkää selaillessa eikä ruokaa tehdessä. Jos jotain tehdään niin korkeintaan lämmitetään kaupan valmisateria mikrossa.

https://www.keskipohjanmaa.fi/artikkeli/kokkolan-kouluruoan-vaitettiin-maistuneen-oksettavalta-testasimme-maanantain-koululounaan

3

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei koko Suomen kouluruoka tule samasta keittiöstä, joten siksi ei ole jokaisessa koulussa yhtä hyvää ruokaa. Tuota juttua ei pääse lukemaan, mutta kuvassa likainen kuorimaton peruna. En söisi perunoita kuorimatta enkä laittaisi kastiketta lautaselle, ennen kuin perunat on kuorittu (minä olisin ne kuorinut tietysti itse). Aiemmin stadissa tarjottiin (-70 luku) kumiperunoita eli perunat oli kuorittu ties koska ja tulivat vakuumiin pakattuina kouluun.

    • Anonyymi

      "Karkki sipsi kännykkä yhy yhy". Aina sama valitusvirsi näillä pula-ajan kaipaajilla.

    • Anonyymi00004

      Ennen kaikkea monessa kodissa lapset on opetettu että he saavat itse valita mitä syövät vai syövätkö.

      Valta ja vastuu ovat saman asian kaksi puolta. Jos ja kun jollekkin kaksitoistavuotiaalle ei voi sälyttää vastuuta siitä, että syö monipuolisesti ja terveellisesti, niin hänelle ei voi antaa valtaa päättää, mitä syö.

      Jos haluaa, että lapsi tulee kuulluksi, niin lapselle voi antaa vaikka kaksi vaihtoehtoa, että kumpaa tänään syödään kotona. Vanhempi voi päättää, että molemmat vaihtoehdot ovat terveellisiä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4288
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2744
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2502
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      85
      1529
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1476
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe