Kyvykkyystestit korvaamaan yo-kirjoitukset?

Anonyymi-ap

Kyvykkyystesti tehdään nykyään melkein kaikissa työpaikkarekrytoinneissa. Yo-tutkinnon ja korkeakoulututkinnon suorittaneet halutaan laittaa yhden päivän kestävän testin perusteella älyykkysjärjestykseen - se miten vuosien työ koulussa tai korkeakoulussa on sujunut arvosanoilla mitattuna menettää täysin merkityksen.

Johtopäätös 1: työpaikan saannin varmistamiseksi nuoren kannattaa keskittyä erilaisten ”pikkunäppärien” kyvykkyystestien tekemiseen opiskeluaikanaan sen sijaan että syventyisi johonkin aiheeseen ( toki esim lääkäriopiskelijoilla yms oman alan osaaminen lienee yhä tärkeämpää kuin jossakin kuviotestissä onnistuminen).

Johtopäätös 2: kansantalouden kannalta olisi järkevintä korvata yo-kirjoitukset työpaikkojen kyvykkyystesteillä, jolloin korkeakouluihin menisivät ne, jotka työnantajat tulevat palkkaamaan; samalla voitaisiin säästää ne miljoonien erilaisten testien kustannukset, joilla nyt eritasoiset rekrytointifirmat itsensä elättävät.

Ps. Kyvykkyystestien tuloksia voi parantaa merkittävästi harjoittelemalla, vaikka rekryfirmat toisin väittävät… tämä fakta tietysti kyseenalaistaa testien hyödyn - ehkäpä yo-todistuksen ja korkeakoulutodistuksen arvosanoja voisi sittenkin käyttää työtekijöiden kyyvykkyyden vertailussa.

3

284

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ei älykkyys tarkoita että menestyy työssä. Ihmisen osaaminen, motivaatio, pitkäjänteisyys ja yhteistyökyky on varsin erikoinen kombinaatio.

      • Anonyymi

        Minä olin muutaman kerran soveltuvuustestissä.
        Ammatillinen koulutus ja työkokemus näkyi dokumenteissä.Muutamassa tapauksessa haetun työpaikan taholta tiedusteltiin edellisen työnantajan kokemuksia minusta.
        Käsittääkseni soveltuvuustesteillä haluttiin muodostaa henkilöstäprofiili sopivuudesta organisatioon ja tehtävän luonteeseen mihin on hakemassa.
        Yksi, kaikkien testien antamama kuva oli, auktoritetti vihamielinen. Tuo vihamielinen on mielestäni turhan jyrkkä ilmaisu mutta totta on se, ettei henkilön kauluksen arvomerkkimäärällä ole minuun kummoistakaan vaikutusta. Henkilö persoonana ja sillä siisti.
        En tiedä oliko tuolla yksityiskohdalla merkitystä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      350
      1389
    2. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      66
      798
    3. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      783
    4. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      185
      776
    5. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      745
    6. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      725
    7. 53
      675
    8. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      64
      664
    9. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      60
      649
    10. 57
      648
    Aihe