Hän on silloin vapaa.
Onko näin?
Vastaukset 6
- Anonyymi
No silloin on ainakin vapaa peloista.
- Anonyymi
Lapset ovat rohkeampia kuin muut. En tiedä mistä se johtuu. Hormoneista, totuudesta, tiedosta että sielu on eri kuin ruumis vai jostakin muusta seikasta.
Eräät uskaltaa lentää valtavia matkustajakoneita. He ovat rohkeita yhä vielä lapsuuden jälkeenkin. Onko kyse henkisistä seikoista vaiko fysiologisista sitä en tiedä.
Hare Krishna kertoo että valistunut ihminen on sellainen joka ei pelkää mitään riippuvuutta. Hän ei välitä vaikka aurinko sammuisi. Vaan katsoo olevansa luonnon yläpuolella. Kyse on tuskin pelkästä fysiologiasta vaan hän ymmärtää ruumiin ja sielun välisen eron.
Vaikka kyse olisi ymmärryksen avautumisesta sielun ja ruumiin väliselle erolle niin hormonit luultavasti auttaa asiaa. Testosteroni on estrogeeniä pelottomampi. Ja lapsilla ei ole sukupuolihormoneja vielä siinä määrin kuin puberteetissa.
Näitä asioita en osaa pohtia sen enempää ja filosofisesti tuskin lainkaan, mutta ehkä joku toinen osaa.. ..- Anonyymi
Matkustajakoneiden lentäminen on rutkasti turvallisempaa kuin autolla ajaminen. Autoilijat ovat siis paljon rohkeampia kuin lentäjät.
Ja kun maantieliikenteessä kuolee Suomessa parisataa ihmistä vuodessa, ihmiset silti uskaltavat liikkua liikenteessä, mutta jos joka vuosi Suomessa kuolisi saman verran ihmisiä lento-onnettomuuksissa (n. yksi koneellinen), kukaan ei uskaltaisi lentää.
- Anonyymi
Avaajalle: määrittele ensin vapaus.
Jos määritelmäsi tukeutuu ns. negatiiviseen vapauteen, eli vapauteen joistakin esteistä, niin peloton ihminen on vapaa.
Mutta jos puhutaan positiivisesta vapaudesta, eli vapaudesta johonkin; mahdollisuudesta toimia, peloton ihminen ei ole vielä vapauden osalta mitään. Hän voisi olla kuilun pohjalla vailla tikkaita, millä päästä pois sieltä. Positiivinen vapaus edellyttää, että hallitsee resursseja, joilla voi toteuttaa tavoitteitaan.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1933237- 951453
- 1301148
Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois2481132Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä86985- 97861
Kissan kuolema
https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun112707Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan
Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa56695Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid108678- 39607