https://yle.fi/a/74-20179109?origin=rss
Etenijää rangaistiin, koska olisi pitänyt väistää ulkopelaajaa, koska ei ollut kärkietenijä. Se on varmasti totta. Niin olisi pitänyt.
Mutta vaikka ulkopelaajalle kävi ikävästi, niin en voi välttyä ajatukselta, että ulkopelaaja yritti hiukan hidastaa sisäpelaajan etenemistä, koska palloon ehtiminen ei ollut realistista eli hiukan juostaan niin, että ulkopelaaja joutuu kiertämään. No törmäys tuli ihan yllättäen, koska ei ulkopelaaja voinut kuvitella, että sisäpelaaja vain jatkaa täysillä juoksua omalla linjallaan.
Totta kai sisäpelaajan olisi pitänyt väistää, ei kahta sanaa, mutta tässä voisi ottaa esiin myös ulkopelaajan motiivit. Hän ei voinut täysin tosissaan mennä palloon.
Käsi ylös pesäpallon pelaajat. Oletteko koskaan ulkokentällä valinneet seisomis- tai liikkumispaikkaanne niin, että sisäpelaajan eteneminen hiukan vaikeutuisi? Veikkaan jopa, että se on selkäydinreaktio joka tilanteessa missä vain mahdollista.
Pesäpallo törmäys
6
380
Vastaukset
- Anonyymi
Niska- ja kaularankaan, sekä päähän kohdistuneet kolaukset saattaa olla hengenvaarallisia tai 4-raajahalvaantumisen aiheuttavia. Ketään nuorta ei tarvi teloa sairaalaan, jonkun hiton "sääntötulkinnan" takia. Vaikka ulkopelaaja ei saisi palloa kiinni, se voi liikkua varmistamaan, tai väistämään tulevan polttoheiton tieltä pois.
Tänään Mansen pelaaja löi pallon tahallaan katsomoa kohti, joten mitta alkaa olla täynnä. Kastomossa oli lasten rattaat JUURI sillä kohdalla, mihin lyönti suunnattiin. Rattaat saattoi toki olla tyhjät, mutta pikkuvauvaan osuessaan tuo lyönti olisi voinut olla kohtalokas. Jos lyöt tahallaan laittoman, riittää, että lyöt väärästä tangentista. Lyönti on automaattisesti laiton, vaikka osumaa ei edes tulisi. https://www.ruutu.fi/video/4772080
Kohdassa 5:30. - Anonyymi
Raukkaoja aivan selvästi juoksee päin ja, ehkä osin vaistomaisesti, nostaa kätensä Polson päähän. Tuollainen ei kuulu pesikseen ja Raukkaojan kannattaisi vaihtaa lajia, kun pelityyli on nyt tuotu esiin toistojen kautta.
Raukkaoja juoksee suoraa linjaa ja on aivan turha väittää, ettei hän huomaa oikealta etuviistosta tulevaa Polsoa.
Polso katsoo taakseen ja pään kääntäessää käytännössä samoin tein Raukkaoja tyrmää hänet kyynärpäällään - ilman minkäänlaista yritystäkään väistää.
Kuvottaa ihmispaskaa.
Samantyylinen tilanne oli aiemmin kesällä, ilman törmäystä, kun lukkari esti lyöjän etenemistä ykköspesälle. Lukkarilla ei ollut minkäänlaista mahdollisuutta ennättää palloon, silti tuomarit ja ottelun "asiantuntijakommentaattori" katsoivat, jotta se olikin etenijä, joka koitti estää lukkaria. Miten vitussa etenijä estää lukkaria, kun on
A) nopeampi ja
B) oli lukkarin etupuolella, mutta vasurin lyöjänä joutuu juoksemaan pitemmän matkan, jolloin läski lukkari voi kiilata eteen.
Pesis, kuten kaikki muutkin lajit, tuhotaan sääntöjen tulkinnoilla ja tiettyjen yksilöiden tahi joukkueiden eteen toimimisella, tuomaripäätökset mukaan lukien.
Riikka Polsolle kaikkea hyvää.
Raukkaojan kannattaisi kasvattaa selkäranka ja myöntää julkisesti mokansa. Samoin Masennus PP:n. - Anonyymi
Raudasoja temppu ei ollut ensikerta.
Yrittää tahallisesti aina vahingossa vastapuolen pelaajia.
Kaikki kumpuaa jo koulukiusaajan ajoilta..
Yksilö urheilussa ei pärjäisi hetkeäkään.- Anonyymi
Joo, tosiaan toistuvuutta on ollut juuri tämän henkilön kohdalla. Kerrotko tarkemmin tuosta koulukiusaajajutusta? Mitä on tehnyt tarkalleen ja minkä ikäisenä? Hyvä kumppani hänellä sentään on.
- Anonyymi
Videolta näkee että etenijällä olisi ollut aikaa ja tilaisuus väistää ulkopelaaja takaa, eikä eteneminen olisi siitä kuitenkaan suuremmin häiriintynyt.
- Anonyymi
Oletteko kiinnittäneet huomiota Raudasojan olemukseen? Aivan samanlainen kuin aineita käyttävällä, etenkin 3. finaalissa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest195145Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul854571Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden2763694Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota1133145Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma452688- 252028
Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri101867Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1061834- 2341748
Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista
Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell711691