Pitääkö meidän mukautua siihen eikä "pöyristyä", koska Keskisarja käytti Riikan
mukaan vain "värikästä" kieltä ? Riikan mukaan ei saa takertua yksittäisiin sanoihin,
adjektiiveihin, vaan pitää keskittyä itse asiaan. Pitää pystyä keskustelemaan
persujen tasoisesti. josta PS yrittää tehdä "uuden normaalin".
Yrittääkö Purra aivopestä koko kansan Keskisarjan tasoiseen loukkaavaan kielenkäyttöön ?
4
64
Vastaukset
- Anonyymi
Rasistinen puhe onkin Riikan mittarilla vain "värikästä kieltä" ?
Se on tyypillistä persujen aivopesua, uusi siedätysyritys tehdä rasistisesta
kielenkäytöstä "uusi normaali". - Anonyymi
Keskisarja & Purra & Vigelius kuvio oli harjoiteltu manööveri jonka tarkoitus on saada persujen kannatus nousuun. Seurataan gallubeja mitä tapahtuu.
Tässä Keskisarjan puhetyylissä ja sanomassa on kaksi ongelmaa. Toinen on se, että sen tarkoitus on olla loukkaava, halventaa ihmisiä sanomalla, että he ovat heikkolaatuisia. Natsi-Saksassa puhuttiin vielä suoremmin, heikkolaatuisista roduista, joista juutalaiset olivat kaikkein pahimpia. Halventava kielenkäyttö aiheuttaa tietysti kuulijassa pelkoa ja suuttumusta, jos kokee olevansa tuon heikkolaatuissyytöksen kohde. Suoponkin mukaan se väkivaltaan provosoimista ja yhteiskuntarauhan järkyttämistä.
Toinen ongelma on se, että Keskisarja ja persut vääntävät omia mielikuviaan faktoiksi väittäen niiden olevan jopa tilastollisia faktoja. Mediassa on käyty nyt läpi näiden "faktojen" todenperäisyyttä asiantuntijavoimin ja todettu ne hepposiksi. Persujen mielikuvissa maahanmuuton painopiste olisi Afrikasta ja Lähi-idästä saapuneet muuttajat. Todellisuus ja ne tilastot kertovat muuta. Pääosa muuttajista tulee Aasian maista, joista vain osa on ns. kehitysmaita. Intiastakin tulleet muuttajat ovat enemmän oman maansa hyväosaisia.. Työllistymisessä, koulutuksessa ja rikoksiin syyllistymisessä on vain vähäisiä eroja verrattuna kantaväestöön. Keskisarjan ja persujen puheissa maahanmuuttajien enemmistö leimataan heikkolaatuiseksi ja rikolliseksi. Persuilla fiktio muuttuu salamannopeasti faktaksi.
Asioista voi puhua asioina ja käyttää värikästäkin kieltä, mutta värikkyys ei tarkoita valheiden esittämistä totena eikä sitä, että tällaisten valheiden avulla levitetään rasistista vihapuhetta ja kansankiihoketta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki141582Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2641569- 1311202
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1241110- 83787
- 164720
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä168711Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala405608- 52582
Tajuan kyllä
että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa52525