Kansanedustajien palkkioihin roima korotus

Anonyymi-ap

Oikeaa ja kovaa työtä tekevät (sairaanhoitajat, poliisit) eivät saa juuri mitään palkankorotuksia, ja jos saavat, sekin on kovan taistelun tulosta. Hallituksen itsekkäät kaksinaismoralistit eivät näe omissa korotuksissaan mitään vikaa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011471667.html

17

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eläkeläiset, opiskelijat ja työttömät kärvistelevät. Korotus on miltei kokonaisen kansaneläkkeen verran.

    • Anonyymi

      He tekevät kovaa työtä. Etenkin persut!

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Isänmaalliset Perussuomalaiset ovat toki huomanneet paremman keinon rahastaa yhteiskuntaa.
        https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/57c0952c-f1ac-4040-956f-6f0dd28e71d5

        Kansanedustajien palkkaan nolla lisää ja parhaille kaksi!

        Eduskunnassa on Suomi viisaus ja voima! Erityisesti PS on aivan ihana puolue! Entinen kylähullu juoppo haukkui ja kehui Kepua, mutta paljonko se Kepua Korsossa äänestää huoripukki alkkis raukkis, horjuva juoppo ANTI-PASKA-178 naapurissa kävi mutta lähtö tuli kuin pikkutytölle, kun naapurin isäntä vähän suuttu!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kansanedustajien palkkaan nolla lisää ja parhaille kaksi!

        Eduskunnassa on Suomi viisaus ja voima! Erityisesti PS on aivan ihana puolue! Entinen kylähullu juoppo haukkui ja kehui Kepua, mutta paljonko se Kepua Korsossa äänestää huoripukki alkkis raukkis, horjuva juoppo ANTI-PASKA-178 naapurissa kävi mutta lähtö tuli kuin pikkutytölle, kun naapurin isäntä vähän suuttu!

        Vieläkö se NEGA kaivertaa? Yritäppä päästä irti siitä, hae vaikka apua. Ei ole kenellekkään hyvästä jos sama asia kiertää korvienvälissä vuosikymmenen.


    • Anonyymi

      Tällä tyylillä vaan ajetaan duunarit ahtaalle, joten rikollisuus tulee eri muodoissa nousemaan pintaan.... kiitos siitä Hallitus

    • Anonyymi

      Hallituksen edustajat eivät ole ansainneet korotusta. Tulos pelkkää sutta ja sekundaa.

    • Anonyymi

      Tyhymät.Saahan ne vassut ja vihreät saman korotuksen!!!!!

    • Anonyymi

      Rikollisiahan tulee tänne koko ajan bambumaista...

    • Anonyymi

      Yes!

    • Anonyymi

      Arvokkaita miehiä nämät Perussuomalaiset. Ei ole eduskuntaan vielä lama iskrnyt.

      Mäenpää: ”Fiksu ratkaisu valtiolle”
      Edustajien kymmenen kärjessä on peräti seitsemän perussuomalaista. Ykkönen on Ilmajoella asuva Juha Mäenpää (ps), joka on saanut eduskunnalta 32 776 euroa.

      Laskutettavia kilometrejä Mäenpäälle on kertynyt 65 081. Jos keskinopeus on ollut 80 kilometriä tunnissa, tarkoittaa se 813,5 ajotuntia. Mäenpää on viettänyt autonsa ratissa 108,5 työpäivää (7,5 tunnin päivää).

      – Olen ollut varmaan puolet tästä ajasta puhelimessa ja hoitanut työasioita, mitkä liittyvät kansanedustajan tehtäviin, Mäenpää sanoo Iltalehdelle.

      • Anonyymi

        Tuo menee ihan lain mukaan.!
        Paljonko korona rahaa meni kavereille!


    • Anonyymi

      Tytti kuulema peruu kaikki! Semmoinen Tytti.

      Hallituspuolueilla ei mitään tekemistä ko.korostuksien kanssa.
      Palkkio toimikunta tekee esitykset!

      Persut ja purra on jo vuosia halunneet pienentää puoluetukia ym korruptio rahaa
      poliitikoille. Ei ,,*vähän reilummin miehiä ja naisia* ,,,,,ole ollu kannustamassa!

      • Anonyymi

        Niinhän he sanovat. Palkkiotoimikunta on hallituksen alaisuudessa.


    • Anonyymi

      Että sellaisia säästötoimia tämä hallitus harjoittaa...

      • Anonyymi

        Persut kyllä ovat hyviä antamaan toisille neuvoja ja syyttämään toisia. Jostain kummasta syystä he laskuttavat kaikessa mahdollisessa eniten. Kansanedustajia ei tarkastella mistä ne kilometrit tulee.
        Perussuomalaisten kansanedustajat ovat saaneet ylivoimaisesti eniten korvauksia, yhteensä 301 000 euroa. Keskustalla luku on 155 000 euroa, kokoomuksella 141 000 euroa ja SDP:llä 82 000 euroa.

        Eduskuntaryhmän kokoon suhteutettuna keskustan kansanedustajat ovat saaneet korvauksia 7 042 euroa per edustaja. PS:n kansanedustajien keskimääräinen korvaus on 6 545 euroa. Kokoomus (2 939 euroa) ja SDP (1 902 euroa) tulevat kaukana takana.


    • Anonyymi

      Korotukset pitäisi olla euromääräisiä, 100 kuussa kaikille alasta riippumatta, peruspäivärahaan myös.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      265
      4630
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3011
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2807
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1771
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1624
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1503
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1370
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1262
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1139
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1138
    Aihe