Valtionkonttori on vahvistanut, että
- valtio velkaantui vuosina 2020-2023 yhteensä 48,9 miljardia euroa lisää. Velkaantumista tapahtui joka vuosi, ei vain koronavuotena, ja erityisesti viimeisenä vuotena.
- valtion lisävelkaantumisen arvio vuosille 2024-2026 on 33,4 miljardia. Vuoden 2027 tilasta ei ole tietoa tässä vaiheessa.
Vertailua tehdessä huomionarvoista on myös, että korot ovat nousseet velkataakan lisääntymisen ja rahan hinnan kallistumisen takia. Vuosina 2024-2026 menee valtion velkojen korkoihin arviolta 8-9 miljoonaa euroa, mikä lisää varsinaista alijäämää. Jos korot otetaan pois velkasummasta, niin varsinainen alijäämä on alentunut.
Mikäli velkaantumista ei saada loppumaan ja mikäli hallitukseen valittaisiin ulkomailla epäluotettavaksi luokiteltuja taloudenhoitajia (vihervasemmisto), niin Suomen luottoluokitus saattaisi romahtaa ja lainahanat sulkeutua. Se ei ole mikään utopia. Kolmekymmentäviisi vuotta sitten Suomi ei saanut enää lainaa. Taloustilanne yritettiin korjata sisäisellä devalvaatiolla, minkä ammattiliitot Metalli ja Paperi torppasivat, mikä johti ulkoiseen devalvaatioon ja valtavaan talouden alasajoon. Euro-aikana ulkoinen devalvaaatio ei ole mahdollinen, minkä takia kaikki on tehtävä itse.
Kreikassa talouden huono jama korjattiin alentamalla julkisen puolen palkkoja.
Valtion talous on alijäämäinen noin 10 miljardia vuodessa, mikä tarkoittaa, että pitää sopeuttaa 10 miljardia jo seuraavan hallituksen ensimmäisenä vuotena. Suomen valtiolla on velkaa 80% BKT;stä. Ruotsi ja Tanska ovat tasolla 30% BKT:stä. Siellä Suomikin oli 17 vuotta sitten, mutta ylisuurten julkisten palkankorotusten jälkeen 2008 alkaen, valtion palkkojen maksuun on tarvittu velkarahaa.
Nyt velkaantumista yritetään pysäyttää ja kuluja karsia leikkaamalla palveluja koko kansalta. Miksi valtion ja hv-alueiden ylilihavia organisaatioita ei leikata? Miksi julkisia palkkoja ei alenneta, koska ne ovat syypäitä tilanteeseen?
Miksi keskustapuolue oli Marinin hallituksen aisankannattaja ja antoi velkaantumiselle periksi. Sipilä oli vastuuntuntoinen ja hyvä pääministeri.
Sipilän hallitus sai velkaantumisen taittumaan, MUTTA viisikko otti lisää velkaa surutta!
13
239
Vastaukset
- Anonyymi
Julkisella, lauantait lomapäiviksi!!!
- Anonyymi
Taannoin ministeriön virkamies sanoi TV dsä , jotta korona , ukropakolais invaasio , energia kriisi ei talouslama maksoivat Marinin huulipuna hallituksen aikana noin 20 miljardia euroa . Orpopurra oppositiossa vaativat vielä enemmän rahaa yrityksille korona ja energia tukina Marinin huulipuna hallitukselta .
- Anonyymi
EU talouslama .
- Anonyymi
Viimeisen kappaleen kysymykseen, silloisen puheenjohtajan Saarikon kertoman mukaan: Keskusta OLISI lähtenyt hallituksesta ennen hallituskauden loppua, jos maassa ja maailmassa ei olisi ollut kriisiä päällä. Mutta ensin koronatilanne ja siihen päälle Ukrainan tilanne olivat sellaisia, että Saarikko ja Keskusta ajattelivat toimintakykyisen hallituksen olevan tärkeämpi asia kuin mitä olisi ollut Keskustan kanatuksen nostaminen.
Avaus sisältää paljon täysin perättömiä väittämiä. Velkaantuminen ei johdu mistään julkisen puolen palkoista vaan sosiaali- ja terveysmenojen kasvusta, mikä puolestaan selittyy väestön vanhentumisella. Toinen ja ehkä kaikkein merkittävän syy julkisen talouden ongelmiin, on olematon talouskasvu. Vuoteen 2008 talous kasvoi, sen jälkeen ei juuri ollenkaan. Tämä selittyy finanssikriisillä, Nokian romahduksella ja elinkeinorakenteen vanhanaikaisuudella (suppeudella).
Purran-Orpon hallitus sopeuttaa valtion taloutta leikkaamalla. Menot eivät kuitenkaan ole valtion talouden pääongelma vaan tulojen kasvamattomuus. Siihen hallituksella ei ole löytynyt keinoja vaikuttaa. Eikä haluja. Talouskasvulla selättäisimme monet ongelmat. Leikkaamalla talous ei kasva.
Hyvä esimerkki keinosta, jolla talous saataisiin kasvuun, ovat yritystuet. Nyt hallitus ei halua koskea niihin, koska jokaisella tuella on puolustajansa hallituksessa. Oikea tapa kansantalouden kannalta olisi kuitenkin lopettaa halitalliset ja ns. säilyttävät yritystuet, joilla tuetaan kannattamatonta ja heikosta kannattavaa yritystoimintaa. Yritystukia pitäisi sen sijaan suunnata sellaisiin uusiin yrityksiin, jotka toimivat kannattavilla aloilla ja joissa on näköpiirissä paljon kasvumahdollisuuksia. Nyt tukea saavat kannattamattomien yritysten ohella mm. Nordea ja UPM. joiden tukeminen on täysin järjetöntä. Toinen kaikkien asiantuntijoiden suosittama uudistus olisi luopua listaamattomien yritysten osinkojen huojennusjärjestelmistä. Näistä kaikista löytyisi nopeasti useitakin milrjardeja säästöjä eikä niitä edes välttämättä kannattaisi säästää vaan kohdentaa järkevällä tavalla uudelleen niin, että ne tukevat kannattavaa ja kasvavaa yritystoimintaa. Vihreä siirtymä, teknologiateollisuus ja esim. lääketeollisuus voisivat tarjota nousulle hyviä uusia tilaisuuksia.
Pääongelma ei ole menojen suuruus vaan tulojen pienuus.- Anonyymi
Pääongelma on pian kahdenkymmenen vuoden ajan ollut se, että bruttokansantuote ei ole kasvanut riittävästi. Ongelmaan ovat erinäiset hallitukset halunneet puuttua, mutta pääsääntöisesti tilanne ei ole muuttunut miksikään. Koska kasvua ei saada aikaiseksi, on käytännössä ainoa mahdollisuus puuttua menojen määrään.
Äskettäin erinäiset tahot moittivat suomalaisia yritysjohtajia liiallisesta varovaisuudesta. Yritykset eivät sen vuoksi ota riskejä, vaan pyrkivät pitämään toimintansa osapuilleen entisellään. Moitteisiin on perusteensa. On kuitenkin hyvä muistaa, että riskien realisoituessa riskienottajia moititaan julkisuudessa kohtuuttomasti.
Sinä aikana, jolloin olemme rämpineet paikoillamme, ovat erinäiset valtiot pystyneet parantamaan tilanteitaan. Länsinaapuri Ruotsi on hyvä esimerkki. Kaikkea siellä paremmin toteutunutta ei voi laittaa pelkästään paremman johtamisen piikkiin, vaan osansa on annettava myös joustavalle valuuttakurssille.
USAssa bruttokansantuote on kehittynyt huomattavasti nopeammin kuin Euroopan unionissa. Unioni on siis jäänyt jälkeen. Käsittääkseni taantuminen johtuu USAn verrattoman vahvasta informaatioteknologisesta toiminnasta. Tätä seikkaa unioni ei osannut selittää presidentti Trumpille.
Selittäminen ei kuitenkaan olisi ratkaissut Trumpin ongelmaa. Ruostevyöhykkeen tilanne ei tule paranemaan IT:n kautta. Siksi Trump pyrkii saamaan tullien kautta perinteistä teollisuutta takaisin Yhdysvaltoihin. Periaatteessa tilanne on sama Euroopassa ja Suomessa.
Jos valtiossa vallitsee laaja työttömyys ja samanaikaisesti bruttokansantuote kehittyy heikommin kuin kilpailijavaltioissa, asiaan voidaan nopeasti vaikuttaa ainoastaan sisäisellä devalvaatiolla. Suomessakin eletään nyt liian leveästi. On tietenkin ihmisiä, joita tuo lausuma ei koske. Laajalti se pitää kuitenkin paikkansa.
Oma kysymyksensä on korkea suomalainen tuloverotus. Sitä tietenkin kuuluisi oikaissta. Ongelmana on se, että väistämättä eniten ansaitsevat yksilöt hyötyvät kevennyksistä eniten. Oikea tapa olisi siirtyä uuteen tuloverotukseen nettotulojen kautta. Suurituloisimpien palkkoja jouduttaisiin siis alentamaan, jotta heidän nettotulonsa ei nousisi järjestelmämuutoksen kautta kohtuuttomasti. Tällainen tapa osoittautunee kuitenkin mahdottomaksi.
USAssa huomattava osa nopeimmin kasvavien yrityksien perustajista on osoittautunut mulkuiksi. Tässä on se tie, jota Suomessakin tulisi kulkea. Oppilaitoksissa olisi pystyttävä löytämään bisnestaitoiset psykopaatit ja rohkaista heitä ottamaan riskejä. Keskitien tallaajat löytävät harvoin jyviä. Heille on tarjolla vakiintuneita toimialoja, joissa aggressivisuus osoittautuu yleensä haitalliseksi tekijäksi.
- Anonyymi
Eduskunta päättää velan otosta. Ei pääministerit yksin mitään päätä.
Miksi koko ajan pitää valehdella?
Korona-ajan velasta päätti silloinen eduskunta!
Luulisi edes hiukan hävettävän valehtelijoita, mutta ilmeisesti moraali on niin alha8neb, että valehtelu ei hävetä.- Anonyymi
Kunnia kuuluu Marinille, mutta vastuu velasta kuuluu eduskunnalle. Jepjep.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kunnia kuuluu Marinille, mutta vastuu velasta kuuluu eduskunnalle. Jepjep.
Lapsellinen kommentti!
En usko, että Marin mitään kunniaa kaipaa. Ainakaan sinulta! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lapsellinen kommentti!
En usko, että Marin mitään kunniaa kaipaa. Ainakaan sinulta!Marin nimenomaan kaipaa kunniaa. Myös hänen innokkaat kannattajansa kaipaavat hänelle kunniaa. Viisikko todella otti lisää velkaa surutta. Hakaniemestä hallitukseen levitetty lähtökohta - valitettavasti - kuului "rahaa on".
- Anonyymi
- valtio velkaantui vuosina 2020-2023 yhteensä 48,9 miljardia euroa lisää.
- Anonyymi
48,9 miljardia euroa lisää, se on paljon se.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131444Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2531374- 1061108
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1211071- 76736
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä168691- 52572
- 107562
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala368548Tajuan kyllä
että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa52515