Ostin 11kg sian etuneljännestä.
Nyt tarvitsen helppoja reseptejä sianlihasta.
Keitot?
Uuniruuat?
Muuta?
Mitä tekisin kasslerista
6
223
Vastaukset
- Anonyymi
Luut erotellaan ja niistä tehdään herkullinen uunipaisti.
Luut, vettä suolaa, sipulia, valkosipulia, pippuria, laakerinlehtiä, porkkaloita, selleriä omenalohkoja, soijaa, loraus punaviiniä pataan ja uuni 150...175 C.
Uuniin neljäksi tunniksi ja ylimaallinen sikailuruoka on valmis.
Siihen olutta juomaksi maun mukaan Sakslaista Hubertia tai Puolalaista Lomzaa.
Sandels Suomalaisten oluiden parhaimmistoa voi myös käyttää juomana. - Anonyymi
Täältä erittäin helppo uunissa paistettava ohje
Tarvit 1,8 kg kassleria, 2 raastettua valkosipulinkynttä, 2 rkl raastettua tuoretta inkivääriä, 3 tlk suolaa, 1tlk mustapippuria, 2 dl omenajuissia.
- laita uuni 175 asteelle
- puhdista liha,sekoita mausteet hyvin. Taputa mausteseos paistin ympärille ja laita paisti uunivuokaan. Lisää vuokaan omenajuissi.
Laita vuoka uunin keskiosaan ja paista 1 -1 1/2 tuntia kunnes liha saavuttanut 80 asteen lämmön.
Kassleri on erinomainen monikäyttöinen liha ja sitä voi laittaa hernekeittoon, lihasoppaan, tehdä aasialaista ruokaa, suikaloida pastakastikkeeseen ja varsinkin grillata. Ja miks'ei jauhaa jauhelihaksi.
Jos vain paistat paistin uunissa siltään mausteiden kera niin siitä tuleva rasvan voi pakastaa ja käyttää kastikkeihin ja sopparuokiin tai vaan lämmittävään buljonkiin talven pakkasretkille.- Anonyymi
Miten voin kypsentää kamaran?
Kaupan palvipaloissa on nahka ja minusta se on kypsänä herkkua.
Jos lihaköntin paistaa uunissa nahka kuivuu ja on hankala syödä.
Uunissa paistina jossa on liemi se kyllä kypsyy, mutta jää vetiseksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten voin kypsentää kamaran?
Kaupan palvipaloissa on nahka ja minusta se on kypsänä herkkua.
Jos lihaköntin paistaa uunissa nahka kuivuu ja on hankala syödä.
Uunissa paistina jossa on liemi se kyllä kypsyy, mutta jää vetiseksi.Joissakin ohjeissa on että sianlihan kamara pitäisi viillottaa ennen uunissa paistoa ristiin rastiin tai pitkittäin. Paistamisen lopussa nostaa puoleksi tunniksi lämpötilaa 230 - 250 asteeseen mutta varoa ettei paisti kuivu, kuinka senvaroo, sitä en tiedä. Kamaran voi myös saada rapeaksi uunissa, grillaamalla muutaman minuutin.
Olisiko se kuitenkin paras kypsän paistin tai kinkun kamara poistaa kypsennyksen jälkeen ja paistaa erikseen rapeiksi napostelupaloiksi?
En ole vuosikymmeniin syönyt kamaraa paistettuna. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joissakin ohjeissa on että sianlihan kamara pitäisi viillottaa ennen uunissa paistoa ristiin rastiin tai pitkittäin. Paistamisen lopussa nostaa puoleksi tunniksi lämpötilaa 230 - 250 asteeseen mutta varoa ettei paisti kuivu, kuinka senvaroo, sitä en tiedä. Kamaran voi myös saada rapeaksi uunissa, grillaamalla muutaman minuutin.
Olisiko se kuitenkin paras kypsän paistin tai kinkun kamara poistaa kypsennyksen jälkeen ja paistaa erikseen rapeiksi napostelupaloiksi?
En ole vuosikymmeniin syönyt kamaraa paistettuna.Tarkoitin miten saada kamara kiinteäksi ja kypsäksi , mutta ei rapeaksi.
Juuri sellaiseksi kuin palvipalan kamara on, siinä on sopiva tekstuuri (suutuntuma).
Olenkyllä maistanut tapeaksi paistettua kamaraa joka on ritisevän rapeaa, (pork rinds).
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?
Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi373636Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi473167Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo593157Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs602990100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es522579Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks352157Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä522119Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa601972- 451839
- 491647