Ostin 11kg sian etuneljännestä.
Nyt tarvitsen helppoja reseptejä sianlihasta.
Keitot?
Uuniruuat?
Muuta?
Mitä tekisin kasslerista
6
255
Vastaukset 6
- Anonyymi
Luut erotellaan ja niistä tehdään herkullinen uunipaisti.
Luut, vettä suolaa, sipulia, valkosipulia, pippuria, laakerinlehtiä, porkkaloita, selleriä omenalohkoja, soijaa, loraus punaviiniä pataan ja uuni 150...175 C.
Uuniin neljäksi tunniksi ja ylimaallinen sikailuruoka on valmis.
Siihen olutta juomaksi maun mukaan Sakslaista Hubertia tai Puolalaista Lomzaa.
Sandels Suomalaisten oluiden parhaimmistoa voi myös käyttää juomana. - Anonyymi
Täältä erittäin helppo uunissa paistettava ohje
Tarvit 1,8 kg kassleria, 2 raastettua valkosipulinkynttä, 2 rkl raastettua tuoretta inkivääriä, 3 tlk suolaa, 1tlk mustapippuria, 2 dl omenajuissia.
- laita uuni 175 asteelle
- puhdista liha,sekoita mausteet hyvin. Taputa mausteseos paistin ympärille ja laita paisti uunivuokaan. Lisää vuokaan omenajuissi.
Laita vuoka uunin keskiosaan ja paista 1 -1 1/2 tuntia kunnes liha saavuttanut 80 asteen lämmön.
Kassleri on erinomainen monikäyttöinen liha ja sitä voi laittaa hernekeittoon, lihasoppaan, tehdä aasialaista ruokaa, suikaloida pastakastikkeeseen ja varsinkin grillata. Ja miks'ei jauhaa jauhelihaksi.
Jos vain paistat paistin uunissa siltään mausteiden kera niin siitä tuleva rasvan voi pakastaa ja käyttää kastikkeihin ja sopparuokiin tai vaan lämmittävään buljonkiin talven pakkasretkille.- Anonyymi
Miten voin kypsentää kamaran?
Kaupan palvipaloissa on nahka ja minusta se on kypsänä herkkua.
Jos lihaköntin paistaa uunissa nahka kuivuu ja on hankala syödä.
Uunissa paistina jossa on liemi se kyllä kypsyy, mutta jää vetiseksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten voin kypsentää kamaran?
Kaupan palvipaloissa on nahka ja minusta se on kypsänä herkkua.
Jos lihaköntin paistaa uunissa nahka kuivuu ja on hankala syödä.
Uunissa paistina jossa on liemi se kyllä kypsyy, mutta jää vetiseksi.Joissakin ohjeissa on että sianlihan kamara pitäisi viillottaa ennen uunissa paistoa ristiin rastiin tai pitkittäin. Paistamisen lopussa nostaa puoleksi tunniksi lämpötilaa 230 - 250 asteeseen mutta varoa ettei paisti kuivu, kuinka senvaroo, sitä en tiedä. Kamaran voi myös saada rapeaksi uunissa, grillaamalla muutaman minuutin.
Olisiko se kuitenkin paras kypsän paistin tai kinkun kamara poistaa kypsennyksen jälkeen ja paistaa erikseen rapeiksi napostelupaloiksi?
En ole vuosikymmeniin syönyt kamaraa paistettuna. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joissakin ohjeissa on että sianlihan kamara pitäisi viillottaa ennen uunissa paistoa ristiin rastiin tai pitkittäin. Paistamisen lopussa nostaa puoleksi tunniksi lämpötilaa 230 - 250 asteeseen mutta varoa ettei paisti kuivu, kuinka senvaroo, sitä en tiedä. Kamaran voi myös saada rapeaksi uunissa, grillaamalla muutaman minuutin.
Olisiko se kuitenkin paras kypsän paistin tai kinkun kamara poistaa kypsennyksen jälkeen ja paistaa erikseen rapeiksi napostelupaloiksi?
En ole vuosikymmeniin syönyt kamaraa paistettuna.Tarkoitin miten saada kamara kiinteäksi ja kypsäksi , mutta ei rapeaksi.
Juuri sellaiseksi kuin palvipalan kamara on, siinä on sopiva tekstuuri (suutuntuma).
Olenkyllä maistanut tapeaksi paistettua kamaraa joka on ritisevän rapeaa, (pork rinds).
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 96941
- 57862
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun67675- 41635
- 61632
Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka22552Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la33538Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille
Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka24512Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?37478- 43466