Buddy on Helsingissä

ainakin väitti lähtevänsä sinne hoitamaan tärkeitä asioita, eikä siksi ehdi vahtia mitä me täällä teemme. Lähdimme sitten viettämään motivaatiopäivää rannalle ja tämä juttu tulee ensi viikolla yrityksemme kuukausilehteen.

Chennaintoimiston rantaretki

Aurinko paistoi kirkkaana Chennain taivaalla, kun toimiston väki pakkasi innostuneena laukkujaan. Oli perjantai, ja koko tiimi oli odottanut tätä päivää viikkoja – retkeä Mahabalipuramin hiekkarannalle. Toimiston johtaja, Priya, oli järjestänyt kaiken: bussikuljetuksen, eväät ja jopa pienen rantajuhlan iltaa varten.

Aamu alkoi vilkkaasti, kun työntekijät kokoontuivat toimiston pihalle. Shankar, aina vitsikäs ohjelmistokehittäjä, oli pukenut päähänsä värikkään lippiksen ja kantoi jättimäistä rantapalloa. "Tänään ei puhuta koodista, vaan pelataan rantapelejä!" hän huikkasi nauraen. Toimistonsihteeri Lakshmi oli tuonut mukanaan korillisen tamarindiriisiä ja mangolasseja, jotka saivat kaikkien suut hymyyn jo pelkästä ajatuksesta.

Bussi lähti liikkeelle, ja matkalla tunnelma oli korkealla. Radiossa soi tamilielokuvien klassikoita, ja muutamat uskalikot, kuten markkinointitiimin Anjali, innostuivat laulamaan mukana. Toiset, kuten ujo kirjanpitäjä Ravi, keskittyivät ihailemaan ikkunasta avautuvaa maisemaa: palmuja, vilkkuvia kyliä ja lopulta horisontissa siintävää Bengalinlahden aaltoja.

Perillä Mahabalipuramin rannalla tiimi levittäytyi nopeasti. Hiekka oli lämmintä, ja merituuli toi mukanaan suolaisen tuoksun. Nuoremmat työntekijät, kuten Dev ja Meena, ryntäsivät suoraan veteen kiljuen ja roiskien. Vanhemmat työntekijät, kuten Priya ja seniorikoodaaja Kumar, asettuivat palmujen varjoon pelaamaan korttia ja juttelemaan. "Tällaisia päiviä tarvitaan, että jaksamme taas maanantaina!" Kumar totesi hymyillen.

Päivän kohokohta oli lentopalloturnaus, joka sai kaikki nauramaan. Shankarin joukkue oli voittamaton – tai niin hän ainakin väitti, vaikka pallo lensi useammin yleisöön kuin verkon yli. Iltapäivällä syötiin Lakshmin tuomia herkkuja, ja Priya piti lyhyen puheen, jossa kiitti tiimiä kovasta työstä ja yhteishengestä. "Olette kuin perhe", hän sanoi, ja muut nyökkäilivät liikuttuneina.

Kun aurinko alkoi laskea, tiimi kokosi nuotion ja istui sen ympärille. Anjali kaivoi esiin kitaran ja soitti muutaman kappaleen, kun tähdet syttyivät taivaalle. Meri humisi taustalla, ja hetken ajan kaikki arjen huolet unohtuivat. Paluumatkalla bussissa monet nukahtivat, tyytyväisinä ja onnellisina.

Tämä rantaretki jäi kaikkien mieleen – päivä täynnä naurua, yhteisöllisyyttä ja Chennain auringon lämpöä.

11

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiitos intianosastolle! Ilahduin raportistanne 😎🎼🎶

    • Tervetullutta vaihtelua! (hymyä)

      • Anonyymi

        Aarnio-metsän Kettu? Vieläkö lällärilläki kuuntelet?
        -sivusta


    • Anonyymi

      Onko tosiaan niin, että kun meillä on täällä torstai, niin kaukana voi olla jo perjantai? 😳

    • Anonyymi

      Perin uskottavaa. Tai sitte ei. -Suomesta

    • Anonyymi

      Ja sitten se painokelvoton totuus..?

      xLiner

    • Antoiko se teille todellakin vapaapäivän? Olen arvioinut Buddyä väärin. Minä kun oikeasti luulin häntä aidoksi orjapiiskuriksi.. :)

    • Ne eivät tulleet tänään töihin.
      Buddy varmaan suuttuu.
      Mitä minä nyt teen.

      • Anonyymi

        Ei se ikinä suutu. huoli on turha.


      • Anonyymi

        No niin. Me luvataan ettei kerrota Buddylle. Mitä siellä reisussa oikeasti tapahtui? Kuka jätettiin kyydistä? Ketkä nyrkkitappelivat? Keillä oli suhde? Kuka oksensi? Kuka hukkui? Ketkä ovat pidätettyinä ja miksi?

        xLiner


    • Hauska tarina, terkkuja Intiaan! 😁

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      147
      5314
    2. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      98
      4911
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      51
      4298
    4. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3993
    5. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      12
      3791
    6. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      53
      3704
    7. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3625
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      55
      3373
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2383
    10. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      191
      2361
    Aihe