Tästä on nyt pari vuotta kun olin kastetilaisuudessa joka pidettiin kirkossa.
Kummeina oli mies ja nainen joka ei ollut parikunta ja miehen puoliso meni alttarille mukaan. Naispuolinen kummi kysyi papilta että voiko hänen miehensä tulla viereen seisomaan vaikka ei kuulu kirkkoon.
Ei olisi kannattanut kysyä koska pappi kielsi tulemasta alttarille. Hieman kiehahti mielessäni koska minäkään en kuulu kirkkoon. En tiedä onko mies ateisti koska ei kuulu minulle mutta minä olen.
Vastustin alussa koko kirkkoon menoa mutta pitkin hampain suostuin mukaan. En ollut kirkossa käynyt sitä ennen vuosiin enkä ole sen jälkeen mennyt enkä mene enää ikinä. Aivan sama mitkä hautajaiset siellä pidetään nin pysyn mieluummin kotona.'
Että tällainen uskonto se teillä on.
Pappi ei päästänyt kirkkoon kuulumatonta alttarille
7
155
Vastaukset
- Anonyymi
Kummiksi siis pääsee vaikka ei kuulu kirkkoon? Kaipa se pappi arvosti sitä alttaria eikä sen takia halunnut että sinne mennään tallomaan. Olisiko ollut hyvä kysyä ensin? Miten se uskontoon liittyy? Ai et mene enää kirkkoon? Sellaista se elämä on, kaikkea mahdollista hyvää!
- Anonyymi
Älä heitä lasta pesuveden mukana ulos, vai miten se sanonta nyt meneekään. Kristus on suurempi ja enemmän kuin me ihmiset ja kirkot.
Näistä voit lukea miten "hyvin" siis huonosti kirkot edustavat Jeesusta:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19091315/jumalan-sana-ja-ihmisten-vapaus
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19086014/jumalan-sanan-yliluonnollisen-alkuperan-todisteet-osa-2
Pyydän sinua, lue Raamattua itse, tutustu Jeesukseen suoraan, älä niiden kautta, jotka ovat häntä edustavinaan.
2. Korinttilaiskirje 5:19
'Sillä Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa eikä lukenut heille heidän rikkomuksiaan, ja hän uskoi meille sovituksen sanan. ' Jäi epäselväksi että miksi ihmisen, joka ei ole kummi, olisi pitänyt päästä seisoskelemaan kummien kanssa alttarille? Eiköhän syy kieltopn ollut siinä, että tuo alttarilla oli oli tarkoitettu vain kummeille.
- Anonyymi
Nimenomaan tämä. Kaste on pyhä toimitus, ei sinne oteta huvikseen seisoskelemaan jos ei ole mitään osuutta koko asiassa.
- Anonyymi
Ehtoollinen jaetaan alttarilla vain oman kirkkokunnan jäsenille. Muun uskoiset eivät saa osallistua. Tästä on kirkkojen välinen sopimus, että kunkin uskoa kunnioitetaan, eikä mennä osallistumaan sellaiseen tapahtumaan jonka olemusta ei tunnusteta.
Esim. helluntailaiset tietoisesti rikkovat tätä sopimusta ja pilkallaan menevät esim. luterilaiselle HPE:lle ja sitten ulkopuolella naureskelevat, että eihän sillä ole väliä, kun ei se ole oikea ehtoollinen!
Olen omin korvin kuullut erään hellariporukan noin sanoneen. Sama porukka käyttäytyi äänekkäästi luterilaisessa kirkossa "koska eihän se ole oikea jumalan huone!"
Nämä asiat ovat ihan kirkkolaiss määrättyjä. Mutta saahan kirkkoon kuulumaton seistä alttarin edessä. Itse alttarin sisään ei saa mennä kuin pappi tai papin virkaa tekevä, esim. HPE:n jakaja, eikä kukaan sivistynyt ihminen ole sinne tuppautumassakaan.
Ei sinne mennä haahuilemaan, läheltä pällistelemään alttaritaulua, pöytäliinaa ja kynttilöitä, koskemaan niihin. Kyllä ne hyvin näkee alttarin ulkopuoleltakin. - Anonyymi
Miksi kirkkoon kuulumattomat änkeävät kirkkoon? Eihän jääkiekko-otteluakaan pääse katsomaan ilman lippua. Ellet maksa tai ole jäsen, niin mitään asiaa ei pitäisi kirkkoon olla.
- Anonyymi
Jos tämä on tapahtunut luterilaisessa kirkossa, niin kastetilaisuudessa alttarilla ovat vain pappi, vanhemmat ja kummit. Sekä tietysti kastettava vauva. Kirkkoon kuulumisella ei tuossa siis ollut merkitystä. Jopa kummeina voi toimia jos ei kuulu kirkkoon, kunhan vauvalla on myös 1 tai 2 kirkkoon kuuluvaa kummia. Jos kirkkoon kuulumaton toimii kummina, hän ei saa kummitodistusta koska ei ole virallinen kummi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1297716Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?937244Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317172Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t76400Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736321Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115687Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465458Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa745321Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475180Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv195125