Nyt Tiede.fi sensuroi jo Israelin puolustamisesta. On siellä tabu-asioita! Jumala, Israel, Luominen, BB teoria. Näistä täytyy olla samaa mieltä kuin ties mikä dogmatiikka, muuten toistaa, jankuttaa tai muuta väärää heti tekosyynä yhden kiihkeän moderaattori mielestä.
Onneksi sentään kaikki ovat samaa mieltä Ukrainan sodasta. Se on ainakin yhteinen oikea asia. Ja siinä saa olla jopa eri mieltä. Kuten kuuluukin demokratiassa.
Semmoinen demokratia, missä Israelia ei saa puolustaa, ei ole mistään kotoisin.
Tiede.fi sensuroi
41
314
Vastaukset
- Anonyymi
Löytyisikö Suomi 24:sta jokin palsta missä voisit puhua Israelista .
filosofiapalsta ei ole oikein hyvä siihen.Tiede.fi palstan sensuuri filosofista keskustelua kohtaan on aiheena. Politiikka on osa filosofiaa. Tällaisen olisin tästä politiikasta nyt siellä mielelläni julkaissut, mutta enpä voi, sensuuri iski taas minua kohtaan siellä, ja tässä asiassa se vaivaa koko mediaa, siksi on tärkeää julkaista edes jossain joskus:
https://www.facebook.com/share/p/1HJJSacavs/- Anonyymi
santtunen2 kirjoitti:
Tiede.fi palstan sensuuri filosofista keskustelua kohtaan on aiheena. Politiikka on osa filosofiaa. Tällaisen olisin tästä politiikasta nyt siellä mielelläni julkaissut, mutta enpä voi, sensuuri iski taas minua kohtaan siellä, ja tässä asiassa se vaivaa koko mediaa, siksi on tärkeää julkaista edes jossain joskus:
https://www.facebook.com/share/p/1HJJSacavs/Kyse ei edelleenkään ole mistään sensuurista. He saavat aivan vapaasti poistaa mitä he halauvat, eikä heidän tarvitse sitä mitenkään selitellä.
Nämä ovat ehdot jotka olet hyväksynyt kun kirajuduit palveluun, joten tuo sinun typerä itkeminen on turhaa ja typerää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyse ei edelleenkään ole mistään sensuurista. He saavat aivan vapaasti poistaa mitä he halauvat, eikä heidän tarvitse sitä mitenkään selitellä.
Nämä ovat ehdot jotka olet hyväksynyt kun kirajuduit palveluun, joten tuo sinun typerä itkeminen on turhaa ja typerää.Se perustuu yhteen ainoaan ja oikeaan 'totuuteen'. Vasemmistolaisista vapaata mainstream mediaa ei meillä ole.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se perustuu yhteen ainoaan ja oikeaan 'totuuteen'. Vasemmistolaisista vapaata mainstream mediaa ei meillä ole.
Voi kyynel. Sitten kannattaa kirjoittaa jonnekin muualle.
Ihme itkemistä päivän selvästä asiasta.
- Anonyymi
Voisitko ottaa selvää mitä tuo sensurointi tarkoittaa. Et näytä tietävän ,mitä tuokaan tarkoittaa.
Ja edelleenkin he saavat aivan vaapsti julkasita ja poistaa mitä he halauvat. Joten jälleen kerran lapsellista itkemistä sinulta. - Anonyymi
Heiilä on oma virallinen 'totuutensa' kuten Arafatin palestiina narratiivi joten fatwantarkistajat sensuroivat välittömästi narratiivista poikkeavat mielipiteet ja historialliset faktat 'väärinä'. Se ei ole ainoastaan Tiede.fi linja vaan se kattaa suurimman osan mediasta. Orwellilaista diktatuuria kohti mennään.
- Anonyymi
Voi kyynel. Voit levitellä näitä harhojasi ihan vapaasti, mutta ei niillä ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa.
Ja voistiko sinäkin ottaa selvää mitä tuo sensuuri tarkoitaa, niin et nolaa itseäsi enempää.
- Anonyymi
Mikä ihme hihhuli hattivatti uskovaista riivaa menemään Tiede-palstalle sönköttämään luomisesta, litteästä maasta tai mielikuvitusolioista kuten jumalista?
Ei siellä semmoisia ole, eikä tarvita, mutta asiallisia keskustelijoita ei saisi sensuroida filosofisten erimielisyyksien takia. Jumalasta keskusteleminen kuuluu filosofiaan, ja evoluutiosta ja luomisesta. Olemme päässeet jo varsin pitkälle kaikissa keskusteluissa, mutta sitten tulee sensuuri yhtäkkiä. Foorumissa pitää olla ateisti, empiristi ja BBn kannalla, muuten ei ole tieteellinen, ja sitten keksitään hyvä tekosyy bannaamiseen.
Yrittivät jo bannata minut kokonaan, mutta toiset keskustelijat estivät sen. Sitten aina kun aukaisen suuni, tulee parin viikon tai kuukauden bänni.
Nyt tuli uusi tabu: Israelin puolella ei saa olla.
Minusta tämä on esimerkki naturalistista ja teistisesta yrityksestä heittää toisinajattelijat pois tieteestä ja filosofiasta. Epädemokraattista ja epätieteellistä filosofiaa.
Tiede on kaapattu. Niin tiedemaailmassa kuin foorumeissa. Asiantuntijat ovat juuri sen takia puolueellisia Israelin kohdalla mediassa. Eivät tunne islamia ja islamismiä. Eivätkä kristinuskoa ja juutalaisia. Israelia ja sen vihollisia ei voi ymmärtää ilman uskontoja, ilman Jumalaa. Siellä maailmanhistoria ratkaistaan ja Jeesus tai Madi tulee takaisin, tai ainakin luullaan niin tai uskotaan. Se oli sitten oikea usko tai oikea ateismi, minkä mukaan siellä lopulta tapahtuu.
Yksi piste kristityille ja juutalaisille. Juutalaiset palasivat Jerusalemin maahan! Suorastaan voimatekijäksi. "Ensi vuonna Jerusalemissa." Se on nyt totta monelle juutalaiselle ja kristitylle. 9 miljoonaa. Palestiinalaisissa on kristittyjä, samoin juutalaisissa.- Anonyymi
santtunen2 kirjoitti:
Ei siellä semmoisia ole, eikä tarvita, mutta asiallisia keskustelijoita ei saisi sensuroida filosofisten erimielisyyksien takia. Jumalasta keskusteleminen kuuluu filosofiaan, ja evoluutiosta ja luomisesta. Olemme päässeet jo varsin pitkälle kaikissa keskusteluissa, mutta sitten tulee sensuuri yhtäkkiä. Foorumissa pitää olla ateisti, empiristi ja BBn kannalla, muuten ei ole tieteellinen, ja sitten keksitään hyvä tekosyy bannaamiseen.
Yrittivät jo bannata minut kokonaan, mutta toiset keskustelijat estivät sen. Sitten aina kun aukaisen suuni, tulee parin viikon tai kuukauden bänni.
Nyt tuli uusi tabu: Israelin puolella ei saa olla.
Minusta tämä on esimerkki naturalistista ja teistisesta yrityksestä heittää toisinajattelijat pois tieteestä ja filosofiasta. Epädemokraattista ja epätieteellistä filosofiaa.
Tiede on kaapattu. Niin tiedemaailmassa kuin foorumeissa. Asiantuntijat ovat juuri sen takia puolueellisia Israelin kohdalla mediassa. Eivät tunne islamia ja islamismiä. Eivätkä kristinuskoa ja juutalaisia. Israelia ja sen vihollisia ei voi ymmärtää ilman uskontoja, ilman Jumalaa. Siellä maailmanhistoria ratkaistaan ja Jeesus tai Madi tulee takaisin, tai ainakin luullaan niin tai uskotaan. Se oli sitten oikea usko tai oikea ateismi, minkä mukaan siellä lopulta tapahtuu.
Yksi piste kristityille ja juutalaisille. Juutalaiset palasivat Jerusalemin maahan! Suorastaan voimatekijäksi. "Ensi vuonna Jerusalemissa." Se on nyt totta monelle juutalaiselle ja kristitylle. 9 miljoonaa. Palestiinalaisissa on kristittyjä, samoin juutalaisissa.Sinut bannattiin (luultavasti) jankuttavan saarnaamisesi takia. En isommin ihmettele.
Tiede on kaapattu.
Laittakoon nimeksi ateismi foorumi, tai naturalismi foorumi, tai Palestiina foorumi.
Tiede foorumin nimeä eivät ansaitse, tai sitten pitää poistaa filosofia- alafoorumit ym. muut ala foorumit, jotka sallivat vapaan keskustelun, kun sitä ei sitten kuitenkaan sallita kuin heidän määräämänsä tieteenkäsityksen rajoissa.
Joka tieteen käsitys on dogmaattinen ja kallistunut ateismin ja tieteisusko suuntaan.
Tänne asia on hyvä julkaista, voidaan keskustella onko tuo asiallista. Siellä ei voi keskustella, kun on kerran sensuroituna.- Anonyymi
Taasko ne ateistit ahdistavat sinua? :D
Koska meinasit kasvaa ikuiseksi ja lopettaa tuon lapsellisen itkemisen?
- Anonyymi
Paasausvaroitus!!!!
Tuo Israelin melko fanaattinen puolustaminen ja siihen usein liityvä Venäjä-vihamielisyys varsinkin amerikkalaisissa rapture yms. suuntauksissa liittyy usein maailmanlopun uskomuksiin joissa ennustetaan Jeesuksen uudelleentulemista, Anti-Kristuksen ilmaantumista yms. sekoilua jota ei edes löydy alkup. kristinuskosta vaan on aika tuore suuntaus jossa amerikkalaiset öljypohatat olivat rahoittajina jota mm. Joseph P. Farrell on tutkinut.
https://en.wikipedia.org/wiki/Rapture
https://duckduckgo.com/?q=Gog+and+Magog+russia&t=newext&atb=v387-1&ia=web
Joseph P. Farrell on Offplanet Radio | Apocalypse Theater
https://youtu.be/CzMaQPZi2Z4
USA:n hallinnossa on paljon Israelin kaksoiskansalaisia joilla on suuri vaikutusvalta varsinkin Israeliin liittyvään politiikkaan.
Omasta mielestäni Israelin valtiota ei olisi koskaan pitänyt perustaa koska se teko on aiheuttanut massiivisia ongelmia Lähi-idässä.
Varsinkin Trumpin valtakaudella vaikuttaa siltä että Israel ohjailee USA:n politiikkaa ja palestiinalaisten kansanmurha muistuttaa hyvin paljon natsien toimintaa 2. maailmansodan aikana ja samalla tavalla kuin juutalaiset niin natsit kokivat olevansa herrakansaa kaikkien muiden kansojen yläpuolella.
Melko esoteerinen näkökulma on että kaikki valtauskonnot voidaan selittää ns. ufojen ja alienien kautta kuten varsinkin Jahwe-hahmo joka esiintyy myös Sumerin Annunaki-perinteessä ja se porukka ei ollut erityisen mukavaa väkeä eikä mielestäni ansaitse minkäänlaista palvontaa koska kyse oli hyvin härskistä huijauksesta.
Ukrainan proxy sodan syistä jotka ovat suurelta osin taloudellisia:
Patrik Baab: Europe Prepares the Public for War with Russia
https://youtu.be/cxJrYiwsMUo
Lännen poliittis-taloudellisella "eliitillä" (lue mätäpaiseilla) on kiire kiihdyttää depopulaatiota koska covid ei ollut tarpeeksi tehokas ja nopea tapa kun ihmisiä ei kohta enää tarvita ja melkein kaikki työt korvataan kohta tekoälyllä ja robotiikalla.
Läntinen valtamedia tuottaa 100% propagandaa ja manipulaatiota johon näköjään suurin osa kansasta uskoo sokeasti.
BKaikenlaista puppua on siellä täällä. Meillä enemmistö on Ukrainan ja Israelin puolella molempien. Ja se on täsmälleen oikein. Nyt median rummutus siviiliuhreista on saanut ihmiset Israel vastaisiksi. Ja asiantuntijat. Ja vasemmiston ja vihreät.
Oikeasti pitäisi olla Hamas-vastainen siviiliuhrien takia. Ja median, vasemmiston, vihreiden ja poliitikkojen olla Israelin puolella.
Pitää uskoa mitä Israel sanoo! Israel puhuu totta. Kun ei uskota, alkaa taas juutalaisten aiheeton vaino, rasismi. Väkivaltainen rasismi. 7.10.2023 jatkuu vaan.- Anonyymi
santtunen2 kirjoitti:
Kaikenlaista puppua on siellä täällä. Meillä enemmistö on Ukrainan ja Israelin puolella molempien. Ja se on täsmälleen oikein. Nyt median rummutus siviiliuhreista on saanut ihmiset Israel vastaisiksi. Ja asiantuntijat. Ja vasemmiston ja vihreät.
Oikeasti pitäisi olla Hamas-vastainen siviiliuhrien takia. Ja median, vasemmiston, vihreiden ja poliitikkojen olla Israelin puolella.
Pitää uskoa mitä Israel sanoo! Israel puhuu totta. Kun ei uskota, alkaa taas juutalaisten aiheeton vaino, rasismi. Väkivaltainen rasismi. 7.10.2023 jatkuu vaan."Pitää uskoa mitä Israel sanoo! Israel puhuu totta."
Voihan Mooseksen kalsarit, mitä naiivismia aikuiselta ihmiseltä. Israel suoltaa propagandaa siinä kuin muutkin sotaa käyvät maat. Jos olet tuollaista saarnannut modatulla palstalla, ei ihme, että nostivat tikulla pihalle. - Anonyymi
santtunen2 kirjoitti:
Kaikenlaista puppua on siellä täällä. Meillä enemmistö on Ukrainan ja Israelin puolella molempien. Ja se on täsmälleen oikein. Nyt median rummutus siviiliuhreista on saanut ihmiset Israel vastaisiksi. Ja asiantuntijat. Ja vasemmiston ja vihreät.
Oikeasti pitäisi olla Hamas-vastainen siviiliuhrien takia. Ja median, vasemmiston, vihreiden ja poliitikkojen olla Israelin puolella.
Pitää uskoa mitä Israel sanoo! Israel puhuu totta. Kun ei uskota, alkaa taas juutalaisten aiheeton vaino, rasismi. Väkivaltainen rasismi. 7.10.2023 jatkuu vaan.Etkö tajua että tuollainen saarnaaminen ei kuulu tiede palstalle. Siellä pitäisi puhua tieteistä, eikä levitellä mitään propagandaa.
- Anonyymi
Totta kai tuollainen sekopää jeesustelija poistetaan Tiede palstalta. Ihminen joka vastustaa tiedettä. Eikä noudata palstan sääntöjä
En vastusta tiedettä ja noudatan palstan sääntöjä. Siinäpä se, minut vaan sensuroidaan, kun ei pidetä käsityksistäni.
Sitten väitetään noin, ettei tarvitsisi tunnustaa epädemokrattisuutta ja tieteen vapauden rikkomista. Yliopistossa ei kukaan sensuroisi mielipiteitäni, vaan saisin vapaasti esittää ne seminaareissa ym.- Anonyymi
santtunen2 kirjoitti:
En vastusta tiedettä ja noudatan palstan sääntöjä. Siinäpä se, minut vaan sensuroidaan, kun ei pidetä käsityksistäni.
Sitten väitetään noin, ettei tarvitsisi tunnustaa epädemokrattisuutta ja tieteen vapauden rikkomista. Yliopistossa ei kukaan sensuroisi mielipiteitäni, vaan saisin vapaasti esittää ne seminaareissa ym.Loistavasti tulet taas todistaneeksi että sinulla ei ole hajuakaan siitä miten tiedettätehdään, kun luulet että se vapaus olisi kiinni siitä että saatko kirjoittaa jollekin palstalle vai et. :D
- Anonyymi
Santtunen kuuluu tälläisille palstoille kuten Suomi24, Vauva.fi. Millekään tiede palstalle ei tuollaisella höyrypää hihhulilla ole asiaa.
- Anonyymi
santtunen2 kirjoitti:
Keskustelen asiallisesti. Kyllä sen jokainen tietää ja näkee.
Et keskustele. Olet jäänyt monta kertaa kiinni valehtelusta ja herjaamisesta.
- Anonyymi
santtunen2 kirjoitti:
Keskustelen asiallisesti. Kyllä sen jokainen tietää ja näkee.
Et todellakaan osaa keskustella asiallisesti. Sen näkee kaikki. Ketään ei yllätä, että sinut bannataan moderoidulta palstalta.
Ja taas itket ilkeitä ateisteja. Se kertoo jo kaiken oleellisen.
Israel taitaa olla nykyisin hyvin jakaantunut oikeisto-vasemmisto akselilla. Onkohan meneillään sota Netanyahu vastaan Hamas, jossa koko Israel kärsii?
Israel on yhtenäisesti tässä sodassa, vaikka Netanjahua henkilönä vastustetaan. Oppositio on mukana. Eikä tietenkään kaikki, heilläkin on sananvapaus, vaikka on sota. Suomessa ei ollut sananvapautta Talvisodassa, vaan tiukka sotasensuuri.
- Anonyymi
santtunen2 kirjoitti:
Israel on yhtenäisesti tässä sodassa, vaikka Netanjahua henkilönä vastustetaan. Oppositio on mukana. Eikä tietenkään kaikki, heilläkin on sananvapaus, vaikka on sota. Suomessa ei ollut sananvapautta Talvisodassa, vaan tiukka sotasensuuri.
"srael on yhtenäisesti tässä sodassa"
Ei todellakaan ole yhteinäinne. Jopa israelin aremijan sisällä on erimielisyyksiä tämän sodan jatkamisen suhteen.
Mutta mitäpä sinä tästäkään asiasta mitään tietäisit. santtunen2 kirjoitti:
Israel on yhtenäisesti tässä sodassa, vaikka Netanjahua henkilönä vastustetaan. Oppositio on mukana. Eikä tietenkään kaikki, heilläkin on sananvapaus, vaikka on sota. Suomessa ei ollut sananvapautta Talvisodassa, vaan tiukka sotasensuuri.
Pitäisi varmaan perehtyä koko alueen historiaan, jotta voisi ymmärtää suurempaa kokonaisuutta. Esimerkiksi Egyptin, Turkin, Irakin ja Syyrian historiaa olisi hyvä tuntea tarkemmin. Siinäpä vasta työsarkaa.
inti kirjoitti:
Pitäisi varmaan perehtyä koko alueen historiaan, jotta voisi ymmärtää suurempaa kokonaisuutta. Esimerkiksi Egyptin, Turkin, Irakin ja Syyrian historiaa olisi hyvä tuntea tarkemmin. Siinäpä vasta työsarkaa.
Esimerkiksi, että nykyiset palestiinalaiset eivät ole muinaisten filistealaisten jälkeläisiä. Muinaiset filistealaiset olivat todennäköisesti saapuneet alueelle Euroopasta.
- Anonyymi
No kyseessä on tiedesivusto, ei mikään huuhaasivusto. Eli kun aloittaja ilmeisesti haluaisi levittää siellä jotain huuhaata niin mikä ihme se, nyt on jos se poistetaan? Mikään hörhöilyhuuhaa ja uskontokiihkoilu ei kuulu tiedesivustoille.
- Anonyymi
Niinpä. Ja sitten alkaa tämä lapsellinen itku asiasta, kun syyllinen löytyy sieltä peilistä....
Anonyymi kirjoitti:
Niinpä. Ja sitten alkaa tämä lapsellinen itku asiasta, kun syyllinen löytyy sieltä peilistä....
Ei sensuuri ole oikein, eikä sen puolustaminen. Se on tekosyy, että rikon muka sääntöjä tai edustan huuhaata. Olen täysin asiallinen, laillinen ja tieteellinen keskustelija ja noudatan sääntöjä.
Siellä vaan pitää kannattaa naturalismia, BB teoriaa, palestiinalaisia ja evoluutiota ilman luomista. Muu on muka epätieteellistä. Oikeasti tuo asenne on tieteisuskoa, eikä tiedettä. Ja vain yksi vasemmiston ja vihreiden suunta, ei kaikkien.
Syksy Räsänen on tunnetusti palestiinakiihko.- Anonyymi
santtunen2 kirjoitti:
Ei sensuuri ole oikein, eikä sen puolustaminen. Se on tekosyy, että rikon muka sääntöjä tai edustan huuhaata. Olen täysin asiallinen, laillinen ja tieteellinen keskustelija ja noudatan sääntöjä.
Siellä vaan pitää kannattaa naturalismia, BB teoriaa, palestiinalaisia ja evoluutiota ilman luomista. Muu on muka epätieteellistä. Oikeasti tuo asenne on tieteisuskoa, eikä tiedettä. Ja vain yksi vasemmiston ja vihreiden suunta, ei kaikkien.
Syksy Räsänen on tunnetusti palestiinakiihko."Olen täysin asiallinen, laillinen ja tieteellinen keskustelija ja noudatan sääntöjä."
Ja mitä sitten vaikka olisit? Heillä on täysi oikeus päättää siitä kuka palstalla kirjoittaa.
Tämä sinun itkeminen asiasta on aika lapsellista. - Anonyymi
santtunen2 kirjoitti:
Ei sensuuri ole oikein, eikä sen puolustaminen. Se on tekosyy, että rikon muka sääntöjä tai edustan huuhaata. Olen täysin asiallinen, laillinen ja tieteellinen keskustelija ja noudatan sääntöjä.
Siellä vaan pitää kannattaa naturalismia, BB teoriaa, palestiinalaisia ja evoluutiota ilman luomista. Muu on muka epätieteellistä. Oikeasti tuo asenne on tieteisuskoa, eikä tiedettä. Ja vain yksi vasemmiston ja vihreiden suunta, ei kaikkien.
Syksy Räsänen on tunnetusti palestiinakiihko."Siellä vaan pitää kannattaa naturalismia, BB teoriaa, palestiinalaisia ja evoluutiota ilman luomista."
Älä viitsi valehdella vanha mies. Kyllä silläkin palstalla saa esittää perusteltuja eriäviä kantoja vaikka mistä. Saman asian jankuttaminen ilman perusteita ottaa jotain modea pattiin ja hänellä on ylläpitäjältä saatu oikeus bannata sinut.
Palstalla on muutama hemppa, jonka väitteet ovat kaukana tieteestä, eikä silti tule bannia.
- Anonyymi
Puolueellisuus ei ole objektiivista mihin tiede pyrkii. En paljoa vastusta jos joku Israelin yksipuolinen fanitus tiede piireissä pidetään epätieteellisenä.
Sen sijaan jos kriittisyys tai pessimismi asiallinen kielletään silloin ollaan tiedettä vastaan ja filosofiaa vastaan liikaa.Liikaa ovat vapaata tiedettä ja filosofiaa vastaan. Määräävät, mikä on tiedettä ja mikä ei, tiedeuskoisella tavalla. Esim. Israelissa on kysymys myös uskonnoista ja terrorismista ym. Joita asioita ei voi käsitellä tiedeuskoisesti muuta kuin hyvin vieraantuneesti.
- Anonyymi
santtunen2 kirjoitti:
Liikaa ovat vapaata tiedettä ja filosofiaa vastaan. Määräävät, mikä on tiedettä ja mikä ei, tiedeuskoisella tavalla. Esim. Israelissa on kysymys myös uskonnoista ja terrorismista ym. Joita asioita ei voi käsitellä tiedeuskoisesti muuta kuin hyvin vieraantuneesti.
"Määräävät, mikä on tiedettä ja mikä ei, tiedeuskoisella tavalla."
Jumalista, hengistä ja galaksien päälliköistä vaahtoaminen kosmologiaa käsittelevissä keskusteluissa ei varmasti ole tieteellistä.
Israelissa on kyse siitä, että yhden uskonnon varjolla tapetaan toisin uskovia ja tilanne jatkuu niin pitkään, kun ihmiset siellä pitäytyvät fundamentalistisiin järjettömiin uskomuksiinsa.
- Anonyymi
Kannatat siis Israelin tekemää kansanmurhaa Gazassa? Se ei kyllä liity millään tavalla tieteeseen, eikä kuulu tiedepalstalle.
Se, että vajakit ovat Israelin puolella, on hämmästyttävää. Juuri israelilaisethan tappoivat heidän palvomansa satuhahmon pari tuhatta vuotta sitten.- Anonyymi
Muslimit tappoivat Jeesuksen. Ota selvää!!!!!?
Vajakit- sana on täysin rasistista.
Samoin Israel-vastaisuus.
Hamas on pyrkinyt tähän, ja onnistunut, että Israel hyökkäisi Gazaan ja se saisi ihmiskilvillä kaikki uskomaan, että Israel tekee sotarikoksia ja kansanmurhaa. Onneksi ihan kaikki eivät usko. Eikä muuten huono hallituksemme. Tässä on Jumalan johdatusta, emme yhdy Israel vastaiseen kuoroon joka käänteessä.
Minusta on selvää, että Israel puhuu totta, ja Hamas valehtelee. Israel on suostunut rauhansopimukseen.
Mutta Israelia ei uskota vaan Hamasia uskotaan ja jopa palkitaan. Siinä ei ole mitään järkeä! Väärä linja. Kyllä se vielä tajutaan, tulee morkkis, kuten kaikista tällaisista karkeista virheistä. Medialle, poliitikoille, asiantuntijoille ja useille puolueille.
Rintamalla Israel etenee eikä palestiinalaisilla enää ole hätä Israelin hallussa olevilla alueilla. Media ei seuraa Israelin etenemistä vaan Hamasin aiheuttamaa hätää Hamasin alueilla. Poikkeuksiakin on, mitkä vahvistavat säännön.
Tiedeuskoiset BBn kannattajat ovat tietysti lippu hulmuten juoksemassa Syksy Räsäsen kanssa olematonta Palestiinaa tunnustamassa. Sensuroivat asialliset keskustelijat tässäkin asiassa. Onneksi Ukrainan sodassa olemme kaikki melko yksimielisesti Ukrainan puolella, paitsi muutama.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!9111886Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla999006Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1084896Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka364125- 1004114
Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti63906Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j113699Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle263539Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden43499Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei693476