Keskeisvoima ja keskipakovoima selitä yhdellä lauseella.

Anonyymi-ap

Esim.

Keskipakokytkin on voimansiirron osa, joka yhdistää moottorin kampeakselin ensiövariaattoriin ja välittää moottorin pyörimisen eteenpäin vetopyörille.

5

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keskeisvoima F = m a kuten Newton sanoi eikä keskipakovoimaa ole kuin ns. fiktiivisenä voimana.

    • Anonyymi

      Kappale haluaa säilyttää liiketilansa. Liiketilaa kuvaa liikemäärä p = m v, missä nopeus v on vektorisuure. Liikemäärän muutokseen tarvitaan voima. Myös nopeuden suunnan muutokseen tarvitaan voima.

      Maapallo kiertää aurinkoa, koska auringon ja maan välinen vetovoima muuttaa pallomme nopeuden suuntaa kaiken aikaa. Jos vetovoima lakkaisi, niin maa jatkaisi menoaan kiertoradan tangentin suuntaan.

    • Anonyymi

      Aivan näin, jos esim aurinko katoaisi yhtäkkiä, niin maapallo jatkaisi matkaa tangentin suuntaan eikä vastakkaiseen suuntaan kuin keskeisvoima joka olisi siis keskipakovoima.

      Entisajankäsikäyttöinen kivilinko, tai trebuchet.... hmmm... rakennappa pienoismalli trebuchetista... rakensin kerran kammella ladattava joka nostaa painoin puisen rattaan avulla ylös, sitten liipaistaan, käytin nahkaa ja puuta materiaalina.

    • Anonyymi

      Tuo on yleiskielinen epäselitys, mutta myös fysiikan vastainen selitys, ja siten väärässä paikassa.

      Fysiikassa voimaa ei siirretä, joten ei ole olemassa voimansiirtoa. Ja jos kielenä on Suomen sijasta vaikkapa Englanti, ei sitä ole yleiskielessäkään, mutta power transfer eli tehonsiirto siellä kyllä on.

      Selitys on väärä myös siksi, että keskipakokytkin erottaa käynnissä olevan moottorin pyörimättömästä vetopyörästä, kun moottorin kierrosluku on tarpeeksi alhainen. Mikäli tämä ei olisi tarpeen, olisi keskipakokytkin kyseisessä paikassa täysin tarpeeton! Kaikkein olennaisin jää siis selittämättä. Eli itse kytkentätapahtuma, ja mihin se perustuu.
      Läheskään aina keskipakokytkimen jatkona ei myöskään ole variaattoria, esim ketjusahoissa., joten sellaisen olemassaoloon perustuva epäselitys on jo lähtökohtaisesti virheellinen.

    • Anonyymi00005

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      853
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      708
    3. 35
      577
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    5. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      46
      570
    7. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      33
      559
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      540
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      537
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      464
    Aihe