Tässä leikkimielinen kielitekninen ongelma. Ratkoin Seuran tietokilpailuja kokeilumielesä tietokoneen avulla. Yksi kysymys kuului: "Mikä lintu? Tämä mestarilentäjä ei käytännössä käy koskaan maassa." (Nyt kyse ei ole itse linnusta.)
Linnun ominaisuudenhan voisi sanoa tuhannella eri tavalla: "ei käy koskaan maassa", "elää elämänsä kokonaan ilmassa", "ei laskeudu koskaan", "never touch the ground" jne. Mutta koneellisen etsinnän, sekä kansainvälisyyden kannalta tämä ei ole tehokasta.
Eläimillähän on kaksiosaiset latinankieliset nimet. Mutta nyt haluaisin yhteiset nimet myös niiden ominaisuuksille.
Ajattelin että ominaisuus voitaisiin koodata:
"tervapääsky, hyvä-lento, eikoskaan-maa"
Sitten seuraavilla haulla löytyisi oikea lintu:
"hyvä-lento", "eikoskaan-maa"
Onko parempia ideoita ohjelmoijalle?
Linnun ominaisuudenhan voisi sanoa tuhannella eri tavalla: "ei käy koskaan maassa", "elää elämänsä kokonaan ilmassa", "ei laskeudu koskaan", "never touch the ground" jne. Mutta koneellisen etsinnän, sekä kansainvälisyyden kannalta tämä ei ole tehokasta.
Eläimillähän on kaksiosaiset latinankieliset nimet. Mutta nyt haluaisin yhteiset nimet myös niiden ominaisuuksille.
Ajattelin että ominaisuus voitaisiin koodata:
"tervapääsky, hyvä-lento, eikoskaan-maa"
Sitten seuraavilla haulla löytyisi oikea lintu:
"hyvä-lento", "eikoskaan-maa"
Onko parempia ideoita ohjelmoijalle?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olen oppinut googlella aloittamaan haun tarkalleen sillä mitä haluan kysyä. Vaikka kokonaisella lauseella. Jos vastauksia ei tule, pitää harkita mitä sanoja jättää pois. Jos alan keksiä ominaisuuksille omia nimiä, haku lähtee jo harhaan.
Ominaisuuden kuvaaja voi kuvata sen vain omalla tavallaan. Hakija voi hakea vain oman kuvauksensa avulla. Paras tulos saavutetaan, kun kumpikin toimii parhaalla osaamallaan tavalla, eli pyrkii mahdollisimman realistiseen kuvaukseen. Tämä realismi on paras yhdistävä tekijä.
Mitä arvelisit löytyvän haulla "kaksi-jalkaa" "iso-muna"? ;)
"Olen oppinut googlella aloittamaan haun tarkalleen sillä mitä haluan kysyä. Vaikka kokonaisella lauseella. Jos vastauksia ei tule, pitää harkita mitä sanoja jättää pois."
Ihan hyvä neuvo.
"Mitä arvelisit löytyvän haulla "kaksi-jalkaa" "iso-muna"? ;)"
Haulla "lintu, iso-muna" löytyisi oikea lintu, jos oltaisiin sovittu että käytetään vain seuraavia vakioituja termejä TAIVUTTAMATTOMINA:
lintu, kala, ihminen
pieni, iso
yksi, kaksi, kolme
muna, nokka, pesä, silmä
Jos kirjoittaja haluaa sanoa jonkin ominaisuuden, se voisi koota noista vakioiduista sanoista kaksiosaisen termin. Kahta jalkaa ei kukaan ilmaisisi, mutta nelijalkainen varmasti olisi sen arvoinen...
Tietysti ilmausta pitäisi vielä luonnollisella kielellä tarkentaa, mutta eikö tuo olisi tehokasta systematisointia.
Oikeastaan tuohon ei tarvittaisi järjestelmää, joka ymmärtäisi kysymystä tai vastausta täysin luonnollisen kielen kaltaisena.
Tervapääskypulma kuitenkin edellyttää jonkinlaista KIELTÄ, jotta tuollainen ominaisuus voitaisiin ilmaista. Ihmiskielen heikkous systematiikan kannalta on siinä, että ominaisuus voidaan määritellä niin monilla eri sanoilla ja vivahteilla.
Sen vuoksi ideani oli LUODA Esperantoakin yksinkertaisempi KEINOTEKOINEN kieli tähän tarkoitukseen.
Eli olleellisempaa on ettei yhtä ominaisuutta voitaisi sanoa monella eri tavalla. Kieltä pitäisi siis keinotekoisesti köyhdyttää.
Tietokoneen ei siis tarvitsisi välttämättä laskea mitään logiikoita tai todennäköisyyksiä, mutta ne olisivat kai helpompi toteuttaa yksinkertaisemmalle järjestelmälle. Esim "TOSIPIENI" on kyllä "PIENI" muttei toisinpäin.
Oletkos lukenut George Orwellina romaania "1984"?...
Siinähän Orwell kehittelee uuskieltä (englanniksi "newspeak"), joka nimenomaan on *keinotekoisesti köyhdytettyä*, eikö totta!
Onko hyvä vai paha idea, eos...
Googletietoa aiheesta:
http://www.google.com/search?q=george orwell newspeak&sourceid=opera&num=0&ie=utf-8&oe=utf-8
--
En ollut lukenut. :D
Tässä yksi katkelma kirjasta suomeksi:
---
"Katsohan, uudiskielen ainoa tarkoitus on ajatteluasteikon kaventaminen. Teemme lopulta ajatusrikoksen kirjaimellisesti mahdottomaksi, koska kielessä ei tule olemaan sanoja ilmaista sitä. Jokainen tarpeellinen käsite voidaan ilmaista täsmälleen yhdellä sanalla, jonka tarkoitus on tiukasti määritelty ja jonka kaikki sivumerkitykset on pyyhitty pois ja unohdettu."
http://arkiston.hoito.org/oma-vuonna1984.php
http://fi.wikipedia.org/wiki/Uuskieli
---
Juuri tuo on edellytys, jotta tietokone käsittelisi luonnollista tekstiä. Tietenkin ihmisten tulee oppia melkein ajattelemaan sillä.
"Onko hyvä vai paha idea, eos..."
niinpä...