Tikkuleipä

Mökillä olisi tarkoitus tehdä ensi viikonloppuna tikkuleipiä,mutta löytyykö joltakulta varsinaista ohjetta sen valmistukseen?

Ilmeisesti tavallinen sämpyläohjekin käy, niitä minulta kyllä löytyy jo.

Entä kuinka kauan sitä leipää pitää nuotiossa paistella, ja kuinka iso taikina-annos riittää neljälle hengelle?

Ja jos vielä keksitte muuta helppotekoista nuotioruokaa, niin ehdotuksia otetaan vastaan! :)
1891
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tässä valion reseptipalvelusta noukittu ohje. Alla myös tikkupullien ohje, jos jälkkäriä tekee mieli. Paistoajasta on vaikea sanoa mitään, riippuu paljon millaisessa hiilloksessa paistaa. On tullut todettua, että lapsilla sämpylät/pullat palavat lähes takuuvarmasti ennenkuin ovat kypsiä. Mikä siinä onkin, että se keppi pitää aina laittaa liekkeihin... =)

Tikkusämpylät

15 kpl
2,5 dl vettä
½ dl    maitojauhetta
25 g    hiivaa
2 tl    sokeria
½-1 tl suolaa
5 dl    sämpyläjauhoja
50 g    voita sulatettuna

Sekoita maitojauhe ja hiiva kädenlämpöiseen veteen. Lisää sokeri ja suola. Lisää osa jauhoista. Sekoita taikina tasaiseksi. Alusta loput jauhot ja pehmeä tai sulatettu voi taikinaan. Anna taikinan kohota liinan alla. Jaa taikina noin 20 osaan. Pyörittele ne sormenvahvuisiksi tangoiksi. Tee koivusta reilun metrin mittaisia, peukalonpaksuisia keppejä 4 - 5 kpl paistajien määrästä riippuen. Kuori ne toisesta päästä noin 25 cm:n mitalta. Kierrä taikinanauhat keppien kuorittuihin päihin. Paista hitaasti nuotion hiilloksella. Tarjoa esim. rahkavoin kera.

Tikkupullat

20 kpl
2,5 dl vettä
1/2 dl maitojauhetta
25 g    hiivaa tai 1 pussi kuivahiivaa
1 dl    sokeria
1/2 tl suolaa
(1 tl kardemummaa)
7,5 dl vehnäjauhoja
100 g voita sulatettuna

Sekoita maitojauhe ja hiiva kädenlämpöiseen veteen. Lisää sokeri, suola ja halutessasi kardemumma. Lisää osa jauhoista. Sekoita taikina tasaiseksi. Alusta loput jauhot ja pehmeä tai sulatettu voi taikinaan. Anna taikinan kohota liinan alla. Jaa taikina noin 20 osaan. Pyörittele ne sormenvahvuisiksi tangoiksi. Tee koivusta reilun metrin mittaisia, peukalonpaksuisia keppejä 4 - 5 kpl paistajien määrästä riippuen. Kuori ne toisesta päästä noin 25 cm:n mitalta. Kierrä taikinanauhat keppien kuorittuihin päihin. Paista hitaasti nuotion hiilloksella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Elina kirjoitti:

Mökillä olisi tarkoitus tehdä ensi viikonloppuna tikkuleipiä,mutta löytyykö joltakulta varsinaista ohjetta sen valmistukseen?

Ilmeisesti tavallinen sämpyläohjekin käy, niitä minulta kyllä löytyy jo.

Entä kuinka kauan sitä leipää pitää nuotiossa paistella, ja kuinka iso taikina-annos riittää neljälle hengelle?

Ja jos vielä keksitte muuta helppotekoista nuotioruokaa, niin ehdotuksia otetaan vastaan! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu