- muita tietoisuuksia on olemassa
- on olemassa mielestä osittain riippumaton ulkomaailma
- voi saada luotettavaa tietoa maailmasta
- kärsimyksen vähentäminen on eettisesti arvokasta
- luonnonlait ovat pysyviä
- menneisyyttä ei voi muuttaa
- elämä on joskus epäreilua
- kuoleman jälkeisestä tilasta ei ole kenelläkään sataprosenttista varmuutta
- jokainen toimii arjessaan niin että hän pitää tahtoaan ainakin osittain vapaana
- matematiikka ja logiikka on aina ja kaikkialla totta
- bonusprovo: muita maailmankaikkeuksia ei ole ääretön määrä.
En käyttänyt tekoälyä.
Mitä sinun terve järki sanoo?
..
heisielu
terveen järjen filosofiaa
13
399
Vastaukset 13
- Anonyymi
- maailmankaikkeudessa on älykästä elämää muuallakin kuin maapallolla
- Anonyymi
Kausaalilaki on totta . Syy aiheuttaa seurauksen.
- Anonyymi
Ihminen on psyko-fyysinen kokonaisuus , mutta TODELLISUUS muodostuu kymmenestä tai sadoista erilaisista tekijöistä joiden kaikkien tiedostaminen on mahdotonta.
1. Sielu
2. Sieluton tietoisuus esim. Mikrobeilla
3. Sana ja idealistiset visiot
4. Elämä joka määrää aineen osasten järjestyksen
5. Aine joka kauttaaltaan koostuu 8 elementistä
6. Hormonit jotka tavoittelee ihmisten välistä läheisyyttä yms.
7. Kolme luonnon laatua eli gunaa jotka hämärtää tietoisuutta
8. Genomi ja dna
9. Ylisielu , muisti ja tieto ja unohdus
10. Jne.
Todellisuus on eri tekijöiden joista osa on tiedostamattomia ristitulta eikä ihminen psyko-fyysisenä kokonaisuutenakaan kykene ainakaan yksin hallitsemaan todellisuutta. Tarvitaan tasokasta yhteistyötä tai elämä on kituuttamista ja pelkkää hengissä pysyttelemistä. - Anonyymi
Kvalia on olemassa
- Anonyymi
Millekään ei voi antaa todennäköisyyttä nolla tai 100%
Sillä mitä tahansa voi tapahtua. - Anonyymi
Olisiko se tervettä filosofiaa, että tällä palstalla pohdittaisiin enemmän ihmisen käytännön elämää ja politiikkaa kuin metafysiikkaa?
Kommunismi on monopolistista kapitalismia.
- Anonyymi
Se on :
Missä olemme olleet
Keitä olemme nyt
ja mihin olemme matkalla - Anonyymi
Terve järki i ainakaan liiku pyörien päällä heh
- Anonyymi
kolme pääasiallista suhtautumistapaa:
Chalmersilainen näkemys: On hyvä olla yhteydessä terveeseen järkeen, mutta siitä voi myös rationaalisesti poiketa. Terve järki toimii lähinnä etuna tai tasatilanteen ratkaisijana.
Moorenilainen näkemys: Terveen järjen kanssa ristiriidassa olevia näkemyksiä ei voi rationaalisesti hyväksyä. Se toimii esivalintakriteerinä.
Churchlandilainen näkemys: Terve järki on usein harhaanjohtava ja historiallisesti väärässä. Sitä ei tulisi pitää erityisenä etuna. - Anonyymi
Mulla on ajatukset ja tunteet. Näin ajattelisin olevan muillakin.
- Anonyymi
Kaksi huomautusta:
"- luonnonlait ovat pysyviä"
Näin ei välttämättä ole, vaan kysymys on oletuksesta. Eräissä teoreettisen fysiikan hypoteeseissä ounastellaan joidenkin luonnovakioiden voivan muuttua pitkän ajan kuluessa. Esimerkkinä gravitaatiovakio.
"- jokainen toimii arjessaan niin että hän pitää tahtoaan ainakin osittain vapaana"
Ihminen voi olla radikaalisti vapaa tahtomaan haluamiaan asioita. Pelosta johtuen monet kuitenkin ajattelevat, ettei ihminen olisi vapaa, vaan ties mikä sitoisi toimintaamme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1071308
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku108932Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31844- 66703
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93652- 32645
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16584- 18578
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43533- 10486