"Tutkijoiden yli 20 vuotta kattava aineisto meriveden koostumuksesta ilmentää, että kasviplanktonin määrä merten pintaosissa vähenee keskimäärin 0,35 mikrogrammalla kuutiometrissä per vuosi."
https://yle.fi/a/74-20189114
0,35 mikrogrammaa kuutiometrissä tarkoittaa selkosuomeksi
kuutiometrin tuhannesosan tuhannesosan tuhannesosan tuhannesosan kolmasosaa. Hui kauheeta!
Päivän paniikki
23
578
Vastaukset
- Anonyymi
No, vihervasemmistolaisen ylenannon uutinen
- Anonyymi
Onneksi sinilevä paikkaa puutoksen. Levät yhteyttää ja tuottaa happea.
- Anonyymi
Maailmanloppu 😱😮
"Islannista löytyi viime viikolla kolme hyttystä"- Anonyymi
Kauheeta !
Kyllä jokaisen vastuullisen valtion olisi perustettava parlamentaarinen tutkimusryhmä selvittämän mihin, ja kuinka paljon olisi taas maksettava näiden hirmuisten uhkakuvien torjumiseksi
- Anonyymi
<< 0,35 mikrogrammaa kuutiometrissä tarkoittaa selkosuomeksi
kuutiometrin tuhannesosan tuhannesosan tuhannesosan tuhannesosan kolmasosaa. Hui kauheeta! >>
Niin, tietysti kun vähäisestä määrästä viilautuu joka vuosi joku osuus pois, niin kymmenien vuosien kuluttua se onkin jo prosenttien luokkaa. Ja tosiaan, sillä on vaikutus.
<< Päivän paniikki >>
Missä kohdassa tuossa olisi todettu, että nyt pitäisi olla paniikissa ?
Onko se vaan omaa kiihkoiluasi ?- Anonyymi
Joo, on ihan turha panikoida ilmastopropagandan takia
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, on ihan turha panikoida ilmastopropagandan takia
<< Joo, on ihan turha panikoida ilmastopropagandan takia >>
Hyvä että myönnät kirjoituksesi olevan pelkkää omaa kiihkoiluasi. Mitään paniikkipuhettahan ei tuossakaan ollut. Se oli omaa lisäystäsi, omaa mielikuvitustasi.
Mutta mutta, eipä tuossa propagandaakaan ollut. Sekin on siis omakeksimääsi valehtelua. Tuo on ihan todellinen tilanne, että lämpenevä vesi aiheuttaa muutoksia mm. merien perustuotannossa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
<< Joo, on ihan turha panikoida ilmastopropagandan takia >>
Hyvä että myönnät kirjoituksesi olevan pelkkää omaa kiihkoiluasi. Mitään paniikkipuhettahan ei tuossakaan ollut. Se oli omaa lisäystäsi, omaa mielikuvitustasi.
Mutta mutta, eipä tuossa propagandaakaan ollut. Sekin on siis omakeksimääsi valehtelua. Tuo on ihan todellinen tilanne, että lämpenevä vesi aiheuttaa muutoksia mm. merien perustuotannossa.Joo, ilmaston lämpenemispuheet ovat vihervassupropagandaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, ilmaston lämpenemispuheet ovat vihervassupropagandaa
<< Joo, ilmaston lämpenemispuheet ovat vihervassupropagandaa >>
Onko siis suorat mittaustulokset mielestäsi jotain propagandaa ?
Ei saatana, mikä vajakki.
https://en.wikipedia.org/wiki/Climate_change#/media/File:Global_Temperature_And_Forces_With_Fahrenheit.svg
Siitä ei siis ole kahta kysettäkään, etteikö ihmistoiminta aiheuttaisi ilmastonmuutosta. Se sitten taas on sinun omaa kiihkoiluasi, että siitä esitettäisiin jotain propagandaa tai paniikkia.
Tuo on ihan todellinen tilanne, että lämpenevä vesi aiheuttaa muutoksia mm. merien perustuotannossa. Siitä aloituksessa oli kyse.
- Anonyymi
PERUVAT "KESKI-EUROOPAN ILMASTO☀️" - LUPAUKSIAAN
"AMOC:n hidastumisen tai pysähtymisen suurimpia vaikutuksia Suomessa olisivat paitsi jopa 20 astetta nykyistä kylmemmät talvet, myös muun muassa sateiden väheneminen, lumipeitekauden pidentyminen ja Atlantin jääpeitteen merkittävä lisääntyminen talvisin"
MTV3- Anonyymi
Ystävällinen neuvo:
Älä huuda ¤
Suurilla kirjaimilla kirjoittaminen koetaan tekstissä huutamisena, ellei sanomalla ole jotain erityisen tärkeää merkitystä.
Kirjoituksesi vaikuttavat sisällöltään aivan jees, mutta lukeminen on epämiellyttävän vastemielistä tarpeettomien kirjainkokojen sekamelskassa.
Kehittyminen asiallisesti käyttäytyväksi aikuiseksi ei vaadi kohtuuttomasti ponnistelua, niin ja hymiöt ovat tiedepalstalla merkki että äänessä olisi ns. naispuolinen henkilö, jonka munasolujen kehittyminen ei vielä ole alkanut. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ystävällinen neuvo:
Älä huuda ¤
Suurilla kirjaimilla kirjoittaminen koetaan tekstissä huutamisena, ellei sanomalla ole jotain erityisen tärkeää merkitystä.
Kirjoituksesi vaikuttavat sisällöltään aivan jees, mutta lukeminen on epämiellyttävän vastemielistä tarpeettomien kirjainkokojen sekamelskassa.
Kehittyminen asiallisesti käyttäytyväksi aikuiseksi ei vaadi kohtuuttomasti ponnistelua, niin ja hymiöt ovat tiedepalstalla merkki että äänessä olisi ns. naispuolinen henkilö, jonka munasolujen kehittyminen ei vielä ole alkanut.Ystävällinen neuvo: keskity asiaan, älä visuaaliseen muotoon
Annetaan kaikkien kukkien kukkia - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ystävällinen neuvo: keskity asiaan, älä visuaaliseen muotoon
Annetaan kaikkien kukkien kukkiaOi anteeksi kukat jäivät 🥀🏵🌸🌻🙂
- Anonyymi
Olisiko pitkäaikaiset nykyään kielletyt kasvinsuojeluaineet asialla. Ehkä juttu kuuluukin tuonne puutarha palstalle. Laivuri Ojarannan sielunveljet olleet asialla?
- Anonyymi
Koska merten syvemmistä vesikerroksista kumpuaa pinnalle yhä vähemmän planktonille elintärkeää ravinteikasta vettä. Tässä joudutaan vielä sulkemaan jäteveden puhdistamoita jotta saadaan planktoneille ravintoa.
- Anonyymi
Tulkoon Suomeen juoksemaan
"Tutkimus: Ilmastonmuutos tekee maratonin ME-aikojen rikkomisesta lähes mahdotonta"
yle - Anonyymi
GRÖNLANDIA LAAJENEE ( ei Suomen alueelle)
”Viime vuosikymmeninä sulanut jää on työntänyt Grönlantia ulospäin ja aiheuttanut nousua, joten alue on itse asiassa kasvanut tänä aikana” - Anonyymi
4 vuotta ja välitavoite on saavutettu 🌞
" ilmaston lämpenemistä on nyt käytännössä mahdotonta hillitä alle 1,5 celsiusasteeseen esiteolliseen aikaan verrattuna. Tutkimuksessa laskettiin, että hiilidioksidipäästökiintiö tämän saavuttamiseksi on 170 miljardia tonnia. Tutkimusta johtanut Exeterin yliopiston Pierre Friedlingstein antaa ymmmärtää, että kyseinen kiintiö on kulutettu nykyisellä vauhdilla neljässä vuodessa"
Taloussanomat - Anonyymi
Millään faktoilla tässä ei ole mitään merkitystä, pääasia on saada ihmiset pelkäämään oma varjoaankin.
- Anonyymi
<< Millään faktoilla tässä ei ole mitään merkitystä >>
Niin no, tuossa oikeastaan oli kyse nimenomaan faktoista. Ne ovat ainoa merkitsevä asia.
<< pääasia on saada ihmiset pelkäämään oma varjoaankin. >>
Senkö vuoksi kiellät tieteelliset tulokset, että pelkäät ?
Minulle tuollaiset tulokset eivät saa aikaan pelkoreaktiota.
- Anonyymi
KOKKARE PELOTTELEE MAAILMANLOPULLA
"Pietikäisen mukaan kunnianhimoisimmillakin suunnitelmilla ilmaston lämpeneminen ylittää kahden asteen rajan Euroopassa vuoteen 2050 mennessä.
– Kymmenen vuoden päästä talousjärjestelmämme pettää alta, kun ilmastoriskit manifestoituvat yritystoimintaa kannattelevan luonto-, luotto- ja vakuuspääoman huvetessa"
IL - Anonyymi
Aloittaja vertaille toisiinsa mikrogrammoja ja kuutiometrejä saaden niille suhteen.
Lähes yhtä hyvin voisi verrata kilowattitunteja ja banaaneja toisiinsa.
Kertoo jotain, millä tasolla aloittaja on. Tuolla käsityskyvyllä peruskoulun säällinen läpäiseminen tekisi tiukkaa. Siitäkin huolimatta, että peruskoulun vaatimustason sanotaan pudonneen reilusti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2382699- 1011144
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221098Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581005Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531002Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717917- 63841
- 41807
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto238805- 122773