Viisi euroa tunnissa. Tässä taso, jonka eläkeläinen Peter Jansson, 73, onnistui saavuttamaan niin sanottujen äppitaksien renkinä, kertoo Hufvudstadsbladet.
HBL on nähnyt Janssonin kirjanpidon kaikkiaan viiden työviikon ajalta.
Sinä aikana mies ajoi yhteensä 175 tuntia ja 4 780 kilometriä. Erillisiä matkoja oli 202 kappaletta.
Tuloa kokonaisuudesta irtosi noin 2 100 euroa, josta auton omistaja sai 60 ja Jansson 40 prosenttia. Taksi-isäntä maksoi auton kulut.
Lue lisää: Poliisi varoittaa härskistä taksihuijauksesta – jos epäilykset heräävät, toimi näin
Janssonille itselleen jäi toisin sanoen 840 euroa. Boltille ja Uberille piti kuitenkin maksaa tästä summasta yli 500 euroa erilaisia välitysmaksuja.
Ja lopulta työstä jäi käteen siis viitisen euroa tunnilta.
Vastaavan tason ansioista esimerkiksi Bolt-taksin ratissa on aiemmin kertonut muun muassa Helsingin Sanomat.
Pääministeri Petteri Orpon (kok) hallitus valmistelee parhaillaan taksiuudistusta, jonka sisällöstä ei ole vielä tarkkaa tietoa.
Tiettävästi uudistuksessa ei kuitenkaan puututa taksinkuljettajien palkkioihin.
Sen sijaan uudistuksessa esitettäneen takseihin mahdollisesti värillisiä rekisterikilpiä, pakollisia taksamittareita sekä uusia vaatimuksia taksikuskien hyvämaineisuudesta.
Lue lisää: Kuopion yössä hämmästyttiin, kun taksikuski-Juha päräytti paikalle – ”Onko tämä oikeasti se?”
Lakipaketin tarkoitus on edistää taksien saatavuutta, tehostaa taksiliikenteen valvontaa ja kitkeä harmaata taloutta.
Janssonin mukaan äppitaksien viiden euron tuntipalkka edustaa joka tapauksessa modernia orjuutta, jossa työntekijät pakotetaan tekemään pitkiä päiviä huomattavan surkeilla palkoilla.
Jansson on lopettanut taksirengin työt.
Taxi kuskina ei tienaa siksi ryöstetään yms , myydää aineita samalla turret tulee
36
374
Vastaukset
- Anonyymi
baarissa ei saa naista mukaan jos sanot olevasi taxi kuski..eli todellisuudess helvetin köyhä kuin kirkon rotta.
- Anonyymi
baarissa ei saa naista mukaan jos sanot olevasi taxi kuski..eli todellisuudess helvetin köyhä kuin kirkon rotta.
Kerro,että sulla on kuusi autoa a 100.000e ja kuskit ajaa.Sinä vain johdat ja katsot saldoa:) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
baarissa ei saa naista mukaan jos sanot olevasi taxi kuski..eli todellisuudess helvetin köyhä kuin kirkon rotta.
Kerro,että sulla on kuusi autoa a 100.000e ja kuskit ajaa.Sinä vain johdat ja katsot saldoa:)Päiväuni, ne kuskit ajaa sut vararikkoon ja verovelkoihin. 😂 Taksialalla on kyllä tyhmääkin tyhmempää porukkaa.
- Anonyymi
Rovaniemen taksikuskeilta on kyydit vähentyny nii n paljon että leipäjonoissa näkyy taksikuskeja pussihousuineen. Typeryksiä.
- Anonyymi
muslimi haukkuu muslimia diarra onko wc-pönttö tukosssa
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on huolissaan siitä, että naiset joutuvat toistuvasti kohtaamaan epäasiallista käytöstä ja jopa kontrollointia takseissa. Diarran mukaan kyse ei ole yksittäistapauksista, vaan ilmiöstä, joka kertoo laajemmasta ongelmasta naisten asemasta ja heidän oikeudestaan elää vapaasti.
– Olen itse joutunut useaan otteeseen tilanteisiin, joissa taksikuski on alkanut kysellä uskonnostani ja sen jälkeen kommentoida, miten minun pitäisi pukeutua tai elää, Diarra kertoo.
Kansanedustajan mukaan jotkut olettavat automaattisesti hänen olevan muslimi, koska Diarran isä on muslimi.
– Olen saanut kuulla neuvoja siitä, pitäisikö minun peittää hiukset tai elää tietyllä tavalla. Vastaan aina napakasti, että se ei kuulu kenellekään muulle kuin minulle.
Diarra kertoo keskiviikkona lähettämässään tiedotteessa keskeyttäneensä useita taksimatkoja ja tehneensä ilmoituksia taksiyhtiöille.
– Näitä tilanteita on ollut liian usein. Ja valitettavasti epäasiallista käytöstä ei tapahdu vain ulkomaalaistaustaisten kuljettajien kanssa – myös suomalaiset kuskit ovat käyttäytyneet sopimattomasti, joskus jopa humalassa, Diarra sanoo.
Hänen mukaansa taustalla vaikuttaa yhä ajatus siitä, että miehellä on oikeus kommentoida ja kontrolloida naisen elämää.
– Kun uskontoa tai kulttuuria käytetään oikeutuksena naisen rajoittamiselle, kyse on sukupuolisesta vallankäytöstä. Naiset nähdään edelleen alempiarvoisina, ja se on kestämätöntä.
Diarra peräänkuuluttaa taksiyhtiöiltä tiukempia kriteerejä kuljettajien koulutukseen ja toimintaan.- Anonyymi
Jkjl
- Anonyymi
Diarra muslimi? Sitten naama värkki kiinni.Niillä oo mitään sanan valtaa.
Uskonto on jota ei käyttetä hyväksi.Paskokoon ulos sitten fat diarra. - Anonyymi
Miksi diarrhea sitten haalii niitä lisää Suomeen?
- Anonyymi
Tämä on tiedossa ollu,Bolt ja Uber on sairasta paskaa.
Nämä molemmat yhtiöt pitää kieltää Suomessa toimiminen.
Orjarotta yhtiöt !
Tehkää se mittaripakko ja värilliset kilvet,että tietää onko luotettava auto,ettei kusettaja tai rikollinen aja.
Kokoomus on saatanan tyhmiä,kun eivät ymmärrä asiaa.
Orpo haluaa rikollisten ja kusettajien yhtiöiden ajavan ?
VASTUUTA KOKOOMUS JUMAKEUTA !!!
Haluaako joku teistä,että raiskaaja tai rikollinen ajaa?
Te,kokoomus ette tue turvallisuutta Suomalaisten !- Anonyymi
heiki autto vastaamaan lapin kansaan kiitos
- Anonyymi
Koita pärjätä.
- Anonyymi
Köyhät taksikuskit vinkuu kun kyytejä ei enää riitä. Ei taksista haluta enää maksaa, se on sama meneekö corollalla vai 700.000km ajetulla mersulla, sama onko kuskilla pussihousut vai farkut, ei ketään kiinnosta. Taksikuskit on lähtökohtaisesti todella tyhmää väkeä jotka ovat tietentahtoen köyhiä. Kiva ajaa taksia kun ei muuta osaa tehdä. Bolt ja Uber ainakin luotettavia sovelluksia, pentit ja markut jotka räpeltää mittaria ja ajaa vasiten hitaasti on niitä epäluotettavia, ei taksia tolpalta enää ikinä!
- Anonyymi
Uber bolt
- Anonyymi
istutaan vaan autossa perse siinä levenee ja maha kasvaa
- Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/811d387b-4da6-4ca1-96ad-6b28388a059f
Isöamuskoinen isä diarralla
Enmakkolulot? - Anonyymi
Islam uskoiset raiskaa surutta lapsetkin
turkin peppurar - Anonyymi
ddd
- Anonyymi
se onkin PS syyllinen asiaan?
Anonyymi-ap
2025-10-26 12:23:59
Moktar.Gubta
2025-10-26 11:10:33
UUSI
Tässäpä kuitenkin juurisyy on Sipilän hallituksen muuttama taksilaki. Tämän lain muuttamisessa perusuomalaiset olivat myös yksissä tuumin mukana.
Taksin ajaminen oli ennen kunniallinen ammatti. Siinä piti osata ja tietääkin jotakin. Sipilän hallitus ja persut vapauttivat taksimiehen kunniakaan ammatin jokaisen sukankuluttajan hommaksi. Tässä on tulos.
Sitä saa, mitä tilaa.
Nauretaan vartti. ;)
Äänestä
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19136236/miksi-maahanmuuttajat-ajaa-taksia - Anonyymi
Ei tuosta tule 5 euroa tunnissa, vaan alle 2 euroa ja siitä pois vero.
- Anonyymi
ihan liikaa tuossakin istumis työ ei aivoja vaadi
- Anonyymi
Ei kukaan halua käyttää mitään vanhaa mittari taksia enää mitä joku vajaaälyinen taksikuski ruuvaa mielensä mukaan, uber ja bolt on alan tulevaisuus. Julkkiksetkin helsingissä liikkuu uber ja bolt.
- Anonyymi
Huumetestit kukseille jokapv
Kiitos - Anonyymi
Taksi on tyhmien ihmisten työ ollut aina.
- Anonyymi
Oliko tuo hieno heitto?
Leimaat mamut paskasakiksi
- Anonyymi
Taksikuskit on niinku lähtökohtaisestikkin tyhmiä kuin kenkä.
- Anonyymi
Mamut ovat suurin osa yhteiskuntamme syöpäläisiä.Se on totuus.
- Anonyymi
Miten ala voi olla mamujen suosiossa
Mistä ne lisärahaa saa - Anonyymi
Taksikuskit on kaikki köyhiä ja tyhmiä
- Anonyymi
niin? miksi ihmiset ajaa jos ei tuloja juuri ollenkaan?
- Anonyymi
Kun ei osata tehdä mitään niin ollaan taksikuskeja. Tyhmien ihmisten työ mistä ei mitään jää käteen.
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18958661/maahanmuuttajat-pilasivat-taksielinkeinon#comment-138424805
haittapuolue suomen kepu - Anonyymi
Taksisuharit on kerjäläisiä, köyhiä ja velkaisia kuin kirkonrotat
- Anonyymi
dsd
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19142711/mita-sanoo-ulkomaalaistaustaiset-taksikuskit#comment-138457168
joko kielitestit tehty hottentoteille jotka tulee sähläämään jouluksi?- Anonyymi
hyssstrea
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512