"Maailmankaikkeus näyttää laajenevan nopeammin lähialueilla kuin kauempana avaruudessa...!"
Tuosta ja kaikesta muusta hauskasta hölynpölyroskasta voitte itse lukea tästä:
https://www.hs.fi/tiede/art-2000011443477.html
Yleensä tällä palstalla kerrotaan eri aikuisten saduista toteavina faktoina mutta nyt artikkeli antaa aihetta teidänkin olla erimielisiä sekä lyödä pöytään omat tieteelliset päätelmänne.... 😂
Avaruusukkelit riitelevät tyhjänpäiväisyyksiä tyhjiöistä... !
14
201
Vastaukset
- Anonyymi
Sinun ei kannattaisi lukea asioista mistä et näytä ymmärtävän mitään.
Lämmin kiitos vastineestasi.
Olin aina luokkani priimus ja opettajani kannustivat minua tutkimaan ja lukemaan asioita jotka olivat minulle vielä vieraita.
Toki on asioita joista kukaan ei tiedä yhtään mitään ja kuitenkin monet väittävät niitä faktoiksi.
Yksi aihealue on ns. "tähtitiede" joka kuuluu lähinnä pohdiskelevan ja arvuuttelevan fysiikan piiriin.
Luen hölynpölyksi kaiken sellaisen mitä ei olla tieteellisesti todistettu ja osoitettu toistuvin kokein todeksi ja paikkansa pitäviksi.
Kuinka on todistettavuuksien laita teidän alallanne hyvät tähtipöljät...? 😂- Anonyymi
ViktorAtaman kirjoitti:
Lämmin kiitos vastineestasi.
Olin aina luokkani priimus ja opettajani kannustivat minua tutkimaan ja lukemaan asioita jotka olivat minulle vielä vieraita.
Toki on asioita joista kukaan ei tiedä yhtään mitään ja kuitenkin monet väittävät niitä faktoiksi.
Yksi aihealue on ns. "tähtitiede" joka kuuluu lähinnä pohdiskelevan ja arvuuttelevan fysiikan piiriin.
Luen hölynpölyksi kaiken sellaisen mitä ei olla tieteellisesti todistettu ja osoitettu toistuvin kokein todeksi ja paikkansa pitäviksi.
Kuinka on todistettavuuksien laita teidän alallanne hyvät tähtipöljät...? 😂Kansakoulussa??
- Anonyymi
ViktorAtaman kirjoitti:
Lämmin kiitos vastineestasi.
Olin aina luokkani priimus ja opettajani kannustivat minua tutkimaan ja lukemaan asioita jotka olivat minulle vielä vieraita.
Toki on asioita joista kukaan ei tiedä yhtään mitään ja kuitenkin monet väittävät niitä faktoiksi.
Yksi aihealue on ns. "tähtitiede" joka kuuluu lähinnä pohdiskelevan ja arvuuttelevan fysiikan piiriin.
Luen hölynpölyksi kaiken sellaisen mitä ei olla tieteellisesti todistettu ja osoitettu toistuvin kokein todeksi ja paikkansa pitäviksi.
Kuinka on todistettavuuksien laita teidän alallanne hyvät tähtipöljät...? 😂Miksi tämä ei näy mitenkään näistä sinun teksteistä, vaan päin vastoin.
Et kai taas ole valehtelemassa?
- Anonyymi
Teoria on uskottava ja yksinkertainen, arvioi minä, Suomi24 käyttäjä.
Kiitos.
Tällä palstalla ei mitään hölynpölyä käsitellä vaan kaikki perustuvat tarkasti tutkittuihin tieteellisiin faktoihin jotka taasen kuuluvat arvuuttelevaan ja pohdiskelevan fysiikan piiriin.... 😂- Anonyymi
ViktorAtaman kirjoitti:
Kiitos.
Tällä palstalla ei mitään hölynpölyä käsitellä vaan kaikki perustuvat tarkasti tutkittuihin tieteellisiin faktoihin jotka taasen kuuluvat arvuuttelevaan ja pohdiskelevan fysiikan piiriin.... 😂Jos kaikki perustuu faktoihin, niin miksi sitten postaat uutisen hypoteesiin? Tiedätkö edes mikä sen on?
Mutta hienosti ammuit itseäsi jalkaan. :D Anonyymi kirjoitti:
Jos kaikki perustuu faktoihin, niin miksi sitten postaat uutisen hypoteesiin? Tiedätkö edes mikä sen on?
Mutta hienosti ammuit itseäsi jalkaan. :D"Yleensä tällä palstalla kerrotaan aikuisten satuja faktoina.!"
Ei noita hölynpöly-tarinoita kukaan koskaan kyseenlaista.
Se on toki ymmärrettävää.
Joku etäisyys jostain jonnekin sanotaan olevan sata miljoonaa valovuotta niin te kaikki huokailette että voihan jee....., on se vaan niin... 😂- Anonyymi
ViktorAtaman kirjoitti:
"Yleensä tällä palstalla kerrotaan aikuisten satuja faktoina.!"
Ei noita hölynpöly-tarinoita kukaan koskaan kyseenlaista.
Se on toki ymmärrettävää.
Joku etäisyys jostain jonnekin sanotaan olevan sata miljoonaa valovuotta niin te kaikki huokailette että voihan jee....., on se vaan niin... 😂Ja näin tulit hienosti todistaneeksi ihan itse että sinulla ei ole hajuakaan mistä puhut. Miltä tuntuu ampua itseään jalkaan koko ajan? :D
- Anonyymi
Kaksisataa vuotta sitten joku pöljä puhui ihmisille, että joku päivä ihminen lentää. Polttivat noitana.
Enää ei polteta. Kehitystä... - Anonyymi
Itseasiassa tuo paikallisen tyhjiön teoria on erittäin mielenkiintoinen ja se tosiaan voisi ehkä selittää sen miksi maailmankaikkeus näyttää laajenevan nopeammin meidän galaksimme lähialueilla verrattuna laajenemisnopeuteen kauempana. Jos tuo teoria pitää paikkansa selitys olisi aika yksinkertanen eikä eroa laajenemisnopeudessa olisi vaan tyhjiön ulkopuolisten galaksien gravitaatio imuroisi materiaaalia paikallisesta tyhjiöstä ja se saisi laajenemisnopeuden vain näyttämään suuremmalta. Mielenkiintonen ajatuseikä mitenkään mahdoton itseasiassa tosiaan, mutta vaatii lisää tutkimusta tuekseen.
T. miksuh- Anonyymi
Eli kun yleiseen maailmankaikkeuden laajenemisnopeuteen lisätään se, että paikallisesta tyhjiöstä vedetään materiaa ulospäin niin se tosiaan voisi yhteenlaskettuna näyttää siltä, että laajenemisnopeus on suurempi kuin sen pitäisi olla. Ei mitenkään mahdotonta, että tossa teoriassa ollaan oikeilla jäljillä.
T. miksuh - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli kun yleiseen maailmankaikkeuden laajenemisnopeuteen lisätään se, että paikallisesta tyhjiöstä vedetään materiaa ulospäin niin se tosiaan voisi yhteenlaskettuna näyttää siltä, että laajenemisnopeus on suurempi kuin sen pitäisi olla. Ei mitenkään mahdotonta, että tossa teoriassa ollaan oikeilla jäljillä.
T. miksuhTämä ei varsinaisesti liity ketjun aiheeseen, mutta gravitaatio ja aika-avaruuden kaareutuminen aiheuttaa muutenkin kaikenlaista mielenkiintoista. Kuten esimerkiksi sen, että aika kulkee täällä maan pinnalla eri nopeudella kuin tuolla maan kiertoradalla tai kauempana. Tuo on arkijärjen vastaista, mutta silti se on totta ja fakta. Tuo on myös otettava huomioon satelliiteissa ja GPS -paikannuksessa jne.
T. miksuh
- Anonyymi
Tekoäly on sitä mieltä, että paikallinen voidi selittää kyllä havainnot jotka on tulkittu kiihtyväksi laajenemiseksi, mutta tällöin pitää huomioida myös kvanttigravitaation tuottamat vaikutukset. Pelkällä GR:llä havaintoja ei voi selittää.
Näin tekoäly ajattelee:
Haslbauerin, Banikin ja Kroupan tutkimus on nostanut esiin ajatuksen, että KBC‑voidin vaikutus voisi olla merkittävä, jos gravitaatioteoriaa muutetaan klassisesta yleisestä suhteellisuusteoriasta MOND‑tyyppiseksi. Heidän tulkintansa mukaan alitiheyden aiheuttama ulosvirtaus ei yleisen suhteellisuusteorian puitteissa ole riittävän voimakas selittämään havaittua kiihtyvää laajenemista, mutta jos gravitaatio vahvistuu heikoilla kiihtyvyyksillä MOND‑dynamiikan mukaisesti, voidin vaikutus kasvaa ja voi jäljitellä kosmologisen vakion tuottamaa signaalia. Tämä tarjoaa vaihtoehtoisen selityksen sille, miksi supernovahavainnot ja paikalliset Hubble‑parametrin mittaukset näyttävät viittaavan kiihtyvään laajenemiseen.
KBC‑voidilla tarkoitetaan Keenan–Barger–Cowie‑kolmikon havaitsemaa valtavaa alitiheää aluetta, joka ulottuu noin kahden miljardin valovuoden mittakaavassa ja jonka keskellä myös oma galaksimme sijaitsee. Kyseessä on niin sanottu “Local Hole”, jossa galaksien tiheys on selvästi keskimääräistä pienempi. Tällainen rakenne voi vaikuttaa kosmologisiin mittauksiin, koska alitiheyden sisällä havaitsija näkee ympäröivien alueiden ulosvirtauksen, mikä kasvattaa paikallisesti mitattua Hubble‑parametria ja voi vääristää käsitystä universumin laajenemisesta.
Partasen ja Tulkin uusin kvanttigravitaatioteoria tuo tähän keskusteluun uuden ulottuvuuden. Heidän mallissaan gravitaatio kuvataan kvanttikenttänä, jossa gravitonit voivat vuorovaikuttaa keskenään. Jos gravitonien itsevuorovaikutus on merkittävä, se avaa mahdollisuuden mekanismille, jossa massiiviset rakenteet, kuten galaksit ja klusterit, toimivat gravitaatiolinssin kaltaisina kohdistajina ja vahvistajina gravitonivirroille. Tällainen linssaus voisi voimistaa gravitaatiokenttää voidin sisällä ja tuottaa ulosvirtauksen, joka on huomattavasti voimakkaampi kuin klassinen teoria ennustaisi. Näin gravitonien itsevuorovaikutus voisi tarjota samanlaisen efektin kuin MOND‑tyyppinen vahvistus: alitiheyden sisällä havaitsija näkisi ympäröivien rakenteiden gravitonilinssauksen tuottaman vahvistetun gravitaation, mikä kasvattaisi paikallista Hubble‑parametria ja saisi universumin näyttämään siltä kuin se laajenisi kiihtyvästi.
Yhdistämällä Haslbauerin, Banikin ja Kroupan esittämän MOND‑pohjaisen tulkinnan ja Partasen–Tulkin gravitonien itsevuorovaikutukseen perustuvan mekanismin voidaan hahmotella uusi skenaario, jossa KBC‑voidi ei ole pelkkä paikallinen poikkeama, vaan sen vaikutus gravitaation dynamiikkaan voi olla riittävän suuri selittämään kiihtyvän laajenemisen havainnot ilman kosmologista vakioita. Tämä ajatus on vielä hypoteettinen ja vaatisi tarkkoja kvantitatiivisia malleja ja havaintojen vertailua, mutta se osoittaa, että uudet kvanttigravitaatioteoriat voivat tarjota vaihtoehtoisia selityksiä kosmologisille jännitteille, jotka ovat olleet ΛCDM‑mallin suurimpia haasteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,672493Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1052157Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242147Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e972107Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod92052MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141885Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.5871846Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1071843Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S181660Kemet lomautukset
Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas411433
