Punikit haluavat sulkea Länsi-Pohjan sairaalan, vaikka on Suomen paras sairaala. Syynä on harha, että se on veroparatiisiyhtiön ylläpitämä. Yritysvastaisuus kostautuu kustannusten kohoamiseen ja palvelujen heikkenemiseen. Sipilän sote olisi pelittänyt, mutta valheet kaatoivat sen.
Hyvinvointialueen talouden ahdinko johtuu siitä, että aluevaltuusto ja sen työrukkanen aluehallitus eivät ryhtyneet talouden tasapainottamiseen vuonna 2023. Munatonta toimintaa.
Punaviherhallituksen vilpillä junttaama sotelaki 2021 sanoo selvästi, että jos tehdään tappiota, niin se on katettava 2026 loppuun mennessä, ON VIIVYTELTY TAHALLAAN, mikä on sitä vasemmiston housuunkusemistaloudenhoitoa. Pakkasella ensin lämmittää, mutta kohta kylmää helvetisti. Nyt kylmää. ja syy on viisikon paska sote ja aluehallituksen kyvyttömyys tehdä leikkausksia jo vuoden 2023 budjettiin, saati 2024 ja 2025.
Missä ne soten veroparatiisiyhtiöt ovat, Arhinmäki ja Marin?
10
226
Vastaukset 10
- Anonyymi
Persupölö näki aamukrapuloissaan heti punikin🤣
Missä komukat, demukat, vihervasemmisto ja valtamedia?- Anonyymi
- Länsi-Pohjan sairaalan supistuksiin -On - SYYLLISIÄ - Vain ;
- SDP:n ja Vasemmistoliitto ja Keskustan -puolueet - ! - - Tämä On - TOSI-ASIA - !
- Anonyymi
Varmaan siellä missä vasemmiston Tradekan ja muiden heidän vuokra asunto bisnestä, pieniä EU saa olevia maita.
- Anonyymi
Nykyisellä hallituksella on ollut 2,5 vuotta aikaa muuttaa lakeja mieleisekseen.
Mitään muuta ei olla saatu aikaan, kuin pelkkää kurjuutta ja tuhoa.
Hallituksen suurin saavutus on 8% oluet ruokakauppaan.
Muut saavutuksen on ennätystyöttömyys ja ennätyksellinen valtion velka.- Anonyymi
Hyvinvointialueen talouden ahdinko johtuu siitä, että aluevaltuusto ja sen työrukkanen aluehallitus eivät ryhtyneet talouden tasapainottamiseen vuonna 2023. Munatonta toimintaa.
Punaviherhallituksen vilpillä junttaama sotelaki 2021 sanoo selvästi, että jos tehdään tappiota, niin se on katettava 2026 loppuun mennessä, ON VIIVYTELTY TAHALLAAN, mikä on sitä vasemmiston housuunkusemis-taloudenhoitoa. Pakkasella ensin lämmittää, mutta kohta kylmää helvetisti. Nyt kylmää, ja syy on viisikon paska sote ja aluehallituksen kyvyttömyys tehdä leikkausksia jo vuoden 2023 budjettiin, saati 2024 ja 2025. Haloo! - Anonyymi
Kyllähän se tietenkin komukkoja korventaa, kun itäraja pantiin Persujen toimesta kiinni
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvinvointialueen talouden ahdinko johtuu siitä, että aluevaltuusto ja sen työrukkanen aluehallitus eivät ryhtyneet talouden tasapainottamiseen vuonna 2023. Munatonta toimintaa.
Punaviherhallituksen vilpillä junttaama sotelaki 2021 sanoo selvästi, että jos tehdään tappiota, niin se on katettava 2026 loppuun mennessä, ON VIIVYTELTY TAHALLAAN, mikä on sitä vasemmiston housuunkusemis-taloudenhoitoa. Pakkasella ensin lämmittää, mutta kohta kylmää helvetisti. Nyt kylmää, ja syy on viisikon paska sote ja aluehallituksen kyvyttömyys tehdä leikkausksia jo vuoden 2023 budjettiin, saati 2024 ja 2025. Haloo!Ongelma vain tässä on se, että hyvinvointialueiden on huolehdittava lakisääteisistä velvoitteistaan. Talouden tasapainottaminen on mahdotonta, koska laki määrää ihmisille järjestettävät palvelut. Samaan aikaan SOTE-rahoitusta on leikattu, joten hyvinvointialueet ovat mahdottoman tehtävän edessä.
Laphan talous on tänä vuonna 31 miljoonaa alijäämäinen. 31 miljoonaa vastaa 650 hoitajan vuosipalkkaa. Jos 650 hoitajaa irtisanotaan, niin palveluiden järjestäminen ei enää onnistu.
Hallitus ei tietenkään tee asialle mitään. Vastuuministeri käy haukkumassa oman alueen äänestäjät ja palkkaa omia sukulaisia valtion leipiin.
- Anonyymi
SOTE päälliköt kuulema jo pakkailevat laukkujaan ja suuntailevat paratiisiin, kun on tulevaisuus jo turvattu, kepun ja demarien toimesta.
- Anonyymi
SAK:n ja SDP:n yhteistyö on ajanut nyt hyvinvointialueilla helvetinmoisiin leikkauksiin, jossa tuhannet hoitajat ja muut työntekijät saavat kenkää. Se on suurelta osin ammattiliittojen syytä. Talouden tervehdyttämisen riippakivi on ollut ammattiliitot ja lisäksi niiden vaatimuksesta tasapäistettiin palkkaus, korottamalla palkat korkeimman mukaan. Se oli älytön ja perusteeton teko. Palkankorotus voi olla vain tuottavuuden kasvun mukainen. Palkat määräytyvät vaativuuden ja henkilön kyvykkyyden mukaan. Tasapäistäminen syö motivaatiota ja luottamusta oikeudenmukaisuuteen.
Irtisanomisten viivyttelyn takia tappiot ovat kumuloituneet ja nyt ollaan tosi kusessa. On sanottava moninkertainen työntekijämäärä irti verrattuna siihen, mikä olisi riittänyt 2023. Se on ammattiliittojen ja hyvinvointialueen hallituksessa toimineiden demareiden syytä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741670- 231172
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192609On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 71547
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398