Jääkaappikylmä 3-asteinen liha lämpiää koosta riippuen korkeintaan kymmenisen astetta, kun tavoitelämpötila kypsennyksen jälkeen on lajista riippuen jossain 50 ja 80 asteen välillä.
Mitä hyötyä on nostaa liha puoli tuntia ennen kypsentämistä huoneenlämpöön?
8
233
Vastaukset
- Anonyymi
Olisiko niin, että 15 sekunnin toimenpiteellä säästetään monin verroin kypsennysaikaa?
- Anonyymi
Kylmän tai huoneenlämpöisen lihan paistamisella ei ole mitään käytännön eroa. Veden lämpötilan nosto 20C ei vaadi juuri lainkaan lisäenergiaa verrattuna veden höyrystymisen vaatimaan energiaan. Siksi on tärkeää kuivata pihvin pinta, jotta siinä on mahdollisimman vähän vettä, joka pitää höyrystää ja se energia on pois ruskistamisesta.
- Anonyymi
Sillä saa houkutettua lihan päälle kärpäsiä llisälihakerrokseksi Näin vannoutuneimmat lihan syöjät tekee, tulee lihaa lisäkerros .
- Anonyymi
Kylmä liha paistinpannulle laitettuna siis kuumalle aiheuttaa sen, että lihasnesteet tulee kaikki pannulle ja lopputuloksena on kuivaa lihaa.
- Anonyymi
Eikä tule.
- Anonyymi
Riippuu mitä lihaa paistat. Paistia vai viipaleita vai jauhelihaa.
Muistathan kuitenkin aina ennen lihan paistamista tai keittämistä huuhdella kokoliha kylmän veden alla ja ennen paistamista kuivata lihan pinta kuivaksi. Jauhelihaa ei huuhdella. - Anonyymi
Ei mitään. Minä otan lihan lämpimään 2-3h ennen valmistusta.
- Anonyymi00008
Salainen deitti tänä yönä? ❤️ Klikkaa tästä https://Kayla.hoty.lat/Kayla#/?/?/ch2rhazph
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p586672Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3495754Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1715375Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1505153Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil204390Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite463085Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202886Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill282707Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32668- 792326