Naiseni oli raahannut minut kälyiseen maalaismökkiin johonkin korpeen.
Seisoin pikku humalassa saunan portailla ja taivastelin eli taivasta katselin.
Ja mitä ihmettä....!!!
Näin tähden lennon jonka rata kulki alhaalta ylös..!
Sellaista ei takuulla ole ikinä koskaan milloinkaan missään ennen nähty.
Ei ollut kameraa silloin ei.
Ei tullut kameran pito mieleen kun seisoin munasillani umpipimeässä tyhmässä metsässä.
Illat pimenevät ja meidän tähtiharrastajien näkymät paranevat.
7
157
Vastaukset
- Anonyymi
Hanki ilmainen tekoäly.
Lause ”tähden lennon jonka rata kulki alhaalta ylös” viittaa todennäköisesti tähdenlentoon, eli meteoriin, joka näkyi taivaalla liikkuvan alhaalta ylöspäin.
Normaalisti tähdenlennot näyttävät liikkuvan ylhäältä alas tai vinosti, koska ne tulevat avaruudesta ja syöksyvät ilmakehään ylhäältä päin.
Jos siis näit tähdenlennon, joka kulki alhaalta ylös, siihen on muutamia mahdollisia selityksiä:
1. Optinen vaikutelma:
Näköharha syntyy, jos katsot alaviistoon ja meteorin rata on todellisuudessa vaakasuora tai vino, mutta näyttää nousevan taivaalle.
2. Todellinen nouseva rata (horisontin lähellä):
Jos meteori lensi horisontin takaa kohti sinua ja kaartoi ylöspäin näkökentässäsi, se voi näyttää nousevalta, vaikka sen todellinen liike olisi silti laskeva suhteessa maahan.
3. Satelliitti tai avaruusromu:
Jos liike oli hidas ja tasainen, se saattoi olla satelliitti tai avaruusromun kappale, joka heijasti auringonvaloa — ja näytti siksi ”lentävän ylös”.
4. Tulipallo tai ilmakehässä hajoava kappale:
Joissakin tapauksissa suurempi meteori voi hajota tai ponnahtaa ilmakehästä pois matalassa kulmassa (ns. earth-grazer), ja sen valoisa rata voi hetkellisesti näyttää nousevan.
Jos haluat, voin auttaa tulkitsemaan tarkemmin, jos kerrot:
– mihin aikaan ja mihin suuntaan katsoit,
– oliko ilta, yö vai aamunkoitto,
– ja kuinka kauan ilmiö kesti (sekunteja vai pidempään).- Anonyymi
Minäkin ostin Chromebookin pankkikoneeksi
Windows on vaarallinen ja vie rahat!...
- Anonyymi
Viki juksaa teitä.
Ei kukaan ole nähnyt tähden lentävän alhaalta ylös...😂Meille on aina juntattu päähän että raketit ja muut vempaimet lähetetään aina maasta katsoen ylöspäin missä Kuu, Aurinko ja tähdet ovat. Ei niitä koskaan ammuta Maapallon alle.
Painovoima taitaa toimia avaruuksissakin ja siksi metoriitit ja muut raskaat kamat putoavat aina ylhäältä alas.
Siksi näkemäni tähdenlento lienee aivan mullistava tapahtuma eivätkä tiedemiehet tule sitä koskaan uskomaan.- Anonyymi
ViktorAtaman kirjoitti:
Meille on aina juntattu päähän että raketit ja muut vempaimet lähetetään aina maasta katsoen ylöspäin missä Kuu, Aurinko ja tähdet ovat. Ei niitä koskaan ammuta Maapallon alle.
Painovoima taitaa toimia avaruuksissakin ja siksi metoriitit ja muut raskaat kamat putoavat aina ylhäältä alas.
Siksi näkemäni tähdenlento lienee aivan mullistava tapahtuma eivätkä tiedemiehet tule sitä koskaan uskomaan."Siksi näkemäni tähdenlento lienee aivan mullistava tapahtuma eivätkä tiedemiehet tule sitä koskaan uskomaan."
Ei ole. Sinä et vain ymmärrä tästäkään asiasta yhtään mitään. ;) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Siksi näkemäni tähdenlento lienee aivan mullistava tapahtuma eivätkä tiedemiehet tule sitä koskaan uskomaan."
Ei ole. Sinä et vain ymmärrä tästäkään asiasta yhtään mitään. ;)Eiköhän Viki ees-taas liikkeet tiijä Pattaya-kävijänä ja ylös-alas liikkeet laskuvarjomiehenä?
- Anonyymi
Harmi kun on ollut niin pilvistä, ettei ole päässyt tähtiä tai tähdenlentoja katselemaan. Tuossa alkusyksystä, muistaakseni, niin näin kyllä sellaisen vähän normaalia isomman tähdenlennon, joka lopuksi hajosi palasiksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen262708Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään402342Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621308Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3001234- 41986
- 42977
Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh100934- 77894
Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup94818Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin177812
