Ymmärrätkö mitä eroa Dopplerin punasiiirtyneellä valolla ja kosmologisesti punasiirtyneellä valolla?

Anonyymi-ap

Ymmärrätkö mikä ero on dopplerin punasiirtyneellä valolla ja ns. kosmologisesti punasiirtyneellä valolla?

Valon ns. kosmologinen punasiirtymä todistaa sen että laajenevat valot vuorovaikuttavat keskenään ja kiihdyttävät toistensa vauhtia samassa suhteessa kuin aineet ja valot laajenevat.

Se ei siis millään tavalla todista sitä että avaruus muka jotenkin jotenkin laajenee! On äärimmäisen outoa että valon venyminen matkansa aikana selitetään siten että avaruudelle olisi tapahtunut jotakin! Siten että avaruus olisi kokenut muutosta jotenkin jotenkin! Emmehän me ole havainneet että avaruudelle olisi tapahtunut jotakin! Avaruus ei säteile valoa! Olemme havainneet että vanhoille valoille on tapahtunut jotakin. Vanhat valot ovat venyneitä eli punasiirtyneitä! Sitä enemmän mitä vanhempia ne ovat! Eli sitä enemmän mitä kaukaisemmista galaksijoukoista ne ovat peräisin!

Vanhat laajenevat valot eivät vuorovaikuta galaksijoukkojen välisellä alueella keskenään niin paljon kuin uudemmat laajenevat valot laajenevien galaksijoukkojen sisäisesti. Näin laajenevien valojen nopeus ei kiihdy galaksijoukkojen välisellä alueella niin paljon kuin laajenevien valojen nopeus kiihtyy galaksijoukkojen sisällä.

Laajenevien valojen muodostama avaruudessa laajeneva energiakenttä on vähemmän tiheä galaksijoukkojen välisellä alueella.

Tämän takia vanhojen laajenevien valojen nopeus on hitaampaa kuin laajenevien galaksijoukkojen sisäisten laajenevien valojen nopeus on.

Kun vanhat laajenevat valot työntyvät laajenevien galaksijoukkojen sisälle, niiden nopeus kiihdytetään samaksi mikä laajenevalle valolle on ominaista tuolla alueella ja vauhdin kiihtymisen aikana vanhat laajenevat valot venyvät eli punasiirtyvät. Tämä kaikki tapahtuu avaruudessa laajeneville ja avaruudessa liikkuville laajeneville valoille siten ettei avaruudelle itselleen tapahdu mitään!

Kolmen tilaulottuvuuden avaruudelle ei voi tapahtua mitään, koska se ON ei yhtään mitään!

Vain luuserit selittävät havaintoja temppuja tekevän avaruuden avulla!

Kukaan ei osaa kertoa mitään siitä miten ja minkä takia avaruus muka laajenee!

On erittäin helppoa kertoa miten ja minkä takia laajenevien fotoneiden sisällä työntyy koko ajan lisää avaruuteen hajaantuvaa energiaa ja miten ja minkä takia sitä pysähtyy laajeneviin fotoneihin ja miten ja minkä takia sitä ohjautuu ulos laajenevista fotoneista!

Jukka Savorinen , mies joka selvitti miten maailmankaikkeus oikeasti toimii 😃

.

4

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onpa taas jonninjoutavaa jorinaa! Hupinsa kullakin.

    • Anonyymi

      Punasiirtymä ei välttämättä johdu avaruuden laajenemisesta eikä edes valon väsymisestä. Esim. JWST:n havaitsemat supermassiiviset mustat aukot hyvin varhaisessa universumissa viittaavat siihen, että valo on jo lähtiessään punasiirtynyttä, ja näin ollen punasiirtymä ei ole edes etäisyyden mittari.

      • Anonyymi

        Höpöä taas!
        Punasiirtymää on kolmea tyyppiä:
        Doppler-ilmiö
        gravitaatiopunasiiirtymä
        avatuuden laajenemisesta aiheutuva punasiirtymä


    • Anonyymi

      Aihe on kyllä mielenkiintoinen, mutta en siltikään jaksa aina lukea kaikkia jänniäkään viestejä. Mikähän minua vaivaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      184
      22409
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      82
      9624
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      45
      7610
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      87
      6406
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      189
      6093
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      48
      5092
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      116
      4747
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      105
      4476
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      94
      2195
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      84
      1477
    Aihe