NASA -lähtöinen video (heikko AI -suomennos), maan magneettikenttä

Anonyymi-ap

Kyse siis tästä videosta:
https://www.youtube.com/watch?v=a4UTbcYW9eM

Siinä mainittiin maan magneettikenttään vaikuttanut outo ulkoinen ilmiö (alkaen 00:06:43).

Vaikuttaa tekoälyn suomentamalta videolta, ja siksi lukusanat ovat pahasti pielessä.

Mutta herättää muutamia kysymyksiä:

1) Alkuperäisen englanninkielisen videon URL (jos on oikeasti NASAn tietoihin pohjautuva, tällainen pitäisi löytyä).

2) Mikäli ilmiö on todellinen ja voimakas sekä oikeasti jättää pysyvän vaikutuksen maan magneettikenttään, voisiko kyse olla tapahtumasta, joka on Raamatussa ennustettu: Ilm 16:8-9 --- jos näin on, se on meidän kannaltamme huono uutinen.

Maan magneettikenttähän suojaa maata avaruuden vaarallisilta ilmiöiltä, ja jos maan magneettikenttä heikkenisi tarpeeksi, seuraus voisi todennäköisesti olla nimenomaan se, että auringon säteilyenergiaa pääsisi maahan vaarallisen suuria määriä, jolloin tuo Raamatussa ennustettu asia toteutuisi.

Myös aiemmin videossa esitetty signaalin aikasidonnainen vaihtelu viittaisi jonkinlaiseen digitaaliseen signaalin modulaatioon.
Tuossa videossa olleiden kelvottomien lukusanojen takia tarkkaa aika/matka -määrettä ei voi ilmaista. Jos se tarkoittaisi samaa kuin 200 miljoonaa valovuotta, niin silloin ko. signaali olisi lähetetty 200 miljoonaa vuotta sitten, joten juuri nyt se olisi saavuttanut maan edetessään valon nopeudella.

Tämä on avaruuden valtavien etäisyyksien paradoksi:
Jos jokin olento/yhteiskunta lähetti tuon signaalin 200 miljoonaa vuotta sitten, mikään ei kerro siitä, onko tuo olento/yhteiskunta edelleen olemassa.
Ja jos täällä maassa jokin taho päättäisi vastata tuohon signaaliin, niin kestäisi 200 miljoonaa vuotta, että tuo vastaus saavuttaisi paikan, josta alkuperäinen signaali oli lähtöisin. Ja tämä edellyttäen, ettei maan ja tuon alkuperäisen signaalin tulopaikan etäisyys olennaisesti muutu seuraavan 200 miljoonan vuoden aikana.
Jos etäisyys muuttuu, niin tämäkin laskelma menee uusiksi.

Ovatko tällaiset videot yleensäkään tiedettä vai ovatko ne huuhaata ?
Heikkolaatuinen tekoälysuomennos ainakin heikentää mahdollista tieteellistä sisältöä, sikäli kuin sellaista on alunperinkään ollut.

2

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehkä Sinulla on vielä toivoa epäillessäsi edes himpun verran hihhuleiden tekoälyllä tekemää sonnansuoltamista.

    • Anonyymi

      Vaikuttaa erään koukun horinoilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      87
      5181
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      53
      3326
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      73
      2705
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1368
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      304
      1288
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      23
      1215
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1086
    8. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      46
      1040
    9. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1026
    10. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      231
      1017
    Aihe