Sain ulkomaalaiselta kaveriltani taivaallisen hyvän caramel slicen reseptin, mutta ohjetta tutkaillessani pisti ihmetyttämään yksi ainesosa, condensed milk. Ilmeisesti Australiassa ihan tavallisesta ruokakaupasta löytyy, mutta en edes keksi mikä olis tuotteen nimi suomeksi. Osaisiko joku valistaa?
condensed milk
15
14635
Vastaukset
- usalainen
Condensed milk on kokomaidosta ja sokerista valmistettu tiiviste. Myydaan noin 400 gramman purkeissa. Tunnetuimmat valmistajat ovat Carnation ja Borden.
- tyttönen
käsittääkseni tiivistemaitoa ei saa Suomesta lainkaan. Ruotsista siis pitää lähteä hakemaan. Arvatkaa harmittaako kun ostin ihanan suomenkielisen keittokirjan jossa melkein joka reseptiin tulee sitä tiivistemaitoa.
- herkkupeppu
tyttönen kirjoitti:
käsittääkseni tiivistemaitoa ei saa Suomesta lainkaan. Ruotsista siis pitää lähteä hakemaan. Arvatkaa harmittaako kun ostin ihanan suomenkielisen keittokirjan jossa melkein joka reseptiin tulee sitä tiivistemaitoa.
kyllä sitä saa helsingistä ainakin venäläisistä kaupoista ja Hakaniemessä on kauppa nimeltään eestiläiset herkut.Se tiivistemaito on peltitölkissä, aika paksua, kellertävää ja ällön makeaa ja sitä on tavallista ja kaakaonmakuista, siis ruskeanväristä. Sitä tavallista valkoista keitetään tölkissä n.3 tuntia, jotta siitä tulee kinuskia. Sitten vaan tölkki auki.
- marketista
herkkupeppu kirjoitti:
kyllä sitä saa helsingistä ainakin venäläisistä kaupoista ja Hakaniemessä on kauppa nimeltään eestiläiset herkut.Se tiivistemaito on peltitölkissä, aika paksua, kellertävää ja ällön makeaa ja sitä on tavallista ja kaakaonmakuista, siis ruskeanväristä. Sitä tavallista valkoista keitetään tölkissä n.3 tuntia, jotta siitä tulee kinuskia. Sitten vaan tölkki auki.
Olen nähnyt venäläisiä tiivistemaitopurkkeja ainakin Citymarketeissa.
- usalainen
marketista kirjoitti:
Olen nähnyt venäläisiä tiivistemaitopurkkeja ainakin Citymarketeissa.
Voisit myos yrittaa intialaisista kaupoista, ainakin taalla se nakyy niiden hyllyissa, vaikka sita saakin joka marketista.
- tyttönen
usalainen kirjoitti:
Voisit myos yrittaa intialaisista kaupoista, ainakin taalla se nakyy niiden hyllyissa, vaikka sita saakin joka marketista.
Kiitos minunkin puolestani, luulin ihan tosissani ettei sitä saa Suomesta ollenkaan. Täytyypä lähteä hakemaan.
- kääk
Kiitos hurjasti kaikille kun vastasitte! Täytyypä sitä sitten lähteä etsiskelemään. Vähän kurjaa vaan kun asun tällasella pienellä paikkakunnalla, missä ei mitään etnisiä kauppoja pahemmin ole. Mutta no. :)
- kääk
Löysin vielä netistä ohjeita condensed milkin tekemiseen itse. Siis jos ei vaikka löydä kaupasta. En tosin ole koittanut tuleeko näistä mitään, mutta kuitenkin.
http://www.cooks.com/rec/search/0,1-0,sweetened_condensed_milk,FF.html - Hyvää maidosta
Se "kinuski" tunnetaan myös nimellä "dulce de leche" tai "dolce de leche". Myös olen törmännyt nimeen "Milk jam", maitohillo.
Rakkaalla lapsella on monta nimeä, ja onhan tuo todella hyvää!!!!
Minä olen tuottanut säilykemaitoa aina tutuilta ulkomaanreissuillansa, en ole kanssa Suomesta löytänyt! - SUOMESTA
Kyseistä tuotetta löytyy Suomesta ainakin Tapiolan Stockan Herkusta! Oletettavasti siis myös Helsingin keskustan Stockalta saa...
- shadieeyah
heips..
tiivistemaitoa löytyy etnisistä kaupoista.
Laroc merkkisenä..sinivalkea purkki..
Muunmuossa otsikossa mainistusta paikasta..eli itäkeskuksen takana olevasta puhoksen ostarilta..Mango nimisestä kaupasta löytyy.Maksaa n.1.5€purkki..
samoin kuin löytyy Ararat rice and foodista vanha talvitie..
joten tod.näköistä että muistakin arabi/etnisistä kaupoista löytyy.
- Amatööri koti kokki
Olisiko kellään tuota kokemusta miten tuota voi tehdä itse? Tuskin löytyy tavallisen talliaisen hinnastolla ja ihan varmana ei ole olemassa laktoositonta tai hyla vaihtoehtoa moiselle!! Ja Coconut Flania tahtoisi sairas mieli kokeilla, kun vihdoin tuo ruuan laitto on alkanut kiinnostaa, mutta tuo laktoosi inteloranssi alkaisi kettuilla. :( ;(
- dsvgsafbg
ainakin hartolan s-marketissa se on ihan hyllytavaraa.
- kondensoitu maito
joka puodista löytyy
http://www.tuglas.fi/arkisto/virolaisia ruokakauppoja suomessa
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kondensoitu_maito
ja jälkiruoaksi
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/385818/Kondensoitu maito ( itse tehtynä )/
http://www.ruokala.net/reseptit/haku/verkossa?words=kondensoitu maito - Anonyymi
Lidl Kuljanka sweetened milk 397g
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390