Tofuprässi

Anonyymi-ap

Innostuin käyttämään tofua. Ongelmana vaan on rakenne; en pidä tofun vetisyydestä. Onko kellään tietoa, mistä voisi hankkia tofuprässin?

6

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuota noin, teetkö tofun itse vai ostatko kaupasta?
      Jos ostat kaupasta niin eihän siihen tarvita muuta kuin pari arkkia talouspaperia( tofun alle ja päälle) tai puhdas keittiöpyyhe ja jotain painavaa painoksi. Esimerkiksi valurautainen paistinpannu, valurautainen kasari, mortteli.
      Voisi kokeilla myös perunapuristimella hellävaraisesti puristamalla.

      • Anonyymi

        Minä joskus viipaloin esim. viiteen osaan ja painelen pyyhkeen välissä ihan koko painollani. Ei se kyllä mitenkään välttämätöntä ole, käytän SuperTahoeta tai Singh tofua, Lidlistäkin saa ihan hyvää, eivätkä nuo oleielestäni mitenkään vetisiä . Prässejä voi tilata ainakin Vege kaupasta, jos oikein muistan.


      • Anonyymi

        oon aina halunnut talouspaperin makuista tofua. kiitti tästä neuvosta!


    • Anonyymi

      Temusta

    • Anonyymi

      Helppo tapa valmistaa tofu, ei prässejä, ei rättejä, ei turhaa sotkua:
      Hanki ensiksi kunnon pannu, ei mitään teflonia vaan esim hiiliteräspannu jonka voi huoletta kuumentaa niin kuumaksi kuin haluaa, ilman että se menee pilalle
      - Viipaloi tofu noin sentin paksuisiksi viipaleiksi
      - Laita pannulle ohut kerros paistoöljyä ja aseta kylmälle pannulle tofu-viipaleet. Aseta hellan teho täysille
      - Aseta kelloon haluamasi aika. Omalla vanhalla hellalla sopiva aika on noin 9 minuuttia, moderneilla helloilla varmasti vähempi riittää.
      (- Tässä vaiheessa tofuviipaleita voi hieman liikutella jos haluaa vamistaa että kypsyvät tasaisesti, mutta tämä ei ole välttämätöntä)
      - Kun aika tulee täyteen ota hella pois päältä ja käännä tofuviipaleet toisin päin. Anna kypsyä jäähtyvällä pannulla suurinpiirtein sama aika mikä kelloon oli asetettu

      Ja voilá. Ei enää typerää tofun puristamista, kuivaamista ja tai muuta ylimääräistä kikkailemista. Helposti valmistetut rapeat tofut kolmella askeleella.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      82
      1320
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      44
      938
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      363
      778
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      141
      738
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      612
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe