Kun pyörätiet olivat täysin sulia, kävi hiekoitusauto levittämässä soraa. Varmaankin oli aikataulutettu sille päivälle...
Nyt tuli lunta ja pakkasta. Aura kävi tamppaamassa lumen mahdollisimman tiukkaan, jolloin pinnasta tuli erittäin liukas. Toki ne sorat on siellä liukkaan kerroksen alla.
Ehkä joku on konttorilla käskenyt ja suunitellut hommat kuukauksiksi eteenpäin ja niistä ei jousteta?
>simiti<
Tee työtä, millä on tarkoitus.
30
226
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Selvästi joku julkinen katu taj yleinen tie.
Saattaa olla urakoitsijakin joku kaupungin oma osasto.
Tuollaista se sitten on.
Me yksityisteiden varsilla asujat tiedämme miten teitä oikeasti hoidetaan tehokkaasti ja mahdollisimman edullisesti. Ja yksityiset urakoitsijamme vasta homman osaavatkin. Jos eivät osaisi, niin tiekuntamme irtisanoisi sopimukset ja ottaisi kunnollisen urakoitsijan.
Siinä se taas nähdään julkisen sektorin vs. yksityisten toimijoiden tehokkuus.
Ota sinäkin siis pääsi pois sieltä demaripyllystä.- AnonyymiUUSI
Vähämpä sinäkään mistään tiedät.
Se on kuule Kokoomus, joka haluaa ostaa palvelut suurilta ulkomaisilta palveluntuottajilta, eikä paikallisilta pienyrityksiltä. Kenties on jo osakkeitakin hankittu koko suvulle, jotta tulot saadaan verottomana.
- AnonyymiUUSI
Se oli feministisesti aurattu vihrevasemmistolaisen valtuuston määräämänä.
Sen sijaan että olisi aamulla patriarkaalisesti aurattu ensimmäiseksi autotiet, päätettiinkiin laittaa huoltoautot jalkakäytäville. Sitä saa mitä tilaa! - AnonyymiUUSI
Voi vtu mitä umpijunttien vastauksia. Täälä on kyllä keskusta ja kokoomus enemmistöinen kaupunginhallitus.
- AnonyymiUUSI
Niin kuin eilen todettiin.
Ei hallituksella ole väliä.
Kyse on ainoastaan yksityinen vs. julkinen. Ja minkä isompi julkinen, niin sen enemmän hallintoon, toimintaan ja kaikkeen soluttautuu löysää ja suoranaista pöljyyttä. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Niin kuin eilen todettiin.
Ei hallituksella ole väliä.
Kyse on ainoastaan yksityinen vs. julkinen. Ja minkä isompi julkinen, niin sen enemmän hallintoon, toimintaan ja kaikkeen soluttautuu löysää ja suoranaista pöljyyttä.Täällä on keskusta ja kokoomus päättävissä asemissa.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Täällä on keskusta ja kokoomus päättävissä asemissa.
Kaupungin hallituksen tolvanat ei tiedä mitään siitä, mitä jossain kunnanvarikolla pöljäillään porukalla veronmaksajien rahoilla.
Kato pari kummelisketsiä sadan päämiehestä. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Kaupungin hallituksen tolvanat ei tiedä mitään siitä, mitä jossain kunnanvarikolla pöljäillään porukalla veronmaksajien rahoilla.
Kato pari kummelisketsiä sadan päämiehestä.Kaupungeilla ei ole kohta mitään sanomista, elleivät omista 10% yrityksestä.
Se on niin, että hankinnat tekee hankintakeskus.
- AnonyymiUUSI
Julkista tietoa ei saa jakaa???
- AnonyymiUUSI
Jesp. Työtä jolla on minulle myöshenkilökohtaisesti merkityksellistä eikä pelkkää palvelemista muiden mieliksi.
Olen saanut niin tarpeekseni heistä, jotka opastavat, että tee jotain mihin ei tarvita osaamista, opiskelua tai sinulla on jo kaikki mitä tarvitaan. No ei hitto ole. Helvetin "aloita puhtaalta pöydältä"- paskan jauhajat.- AnonyymiUUSI
Nyt en ihan pääse kiinni pointtiisi. Käsittääkseni joka työssä tarvitaan osaamista juuri siihen työhön.
En minäkään kemian prosessinhoitaja koulutuksella voi ryhtyä siistijäksi, arkkitehdiksi, tai myyjäksi.
>simiti< - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Nyt en ihan pääse kiinni pointtiisi. Käsittääkseni joka työssä tarvitaan osaamista juuri siihen työhön.
En minäkään kemian prosessinhoitaja koulutuksella voi ryhtyä siistijäksi, arkkitehdiksi, tai myyjäksi.
>simiti<Toki jokaisessa työssä on vaadittua osaamista, mutta tarkoitin lähinnä asennetta, että tee jotain mitä jo osaat äläkä yritä kehitittää osaamistasi tai halua työtä, jossa on myös etenemismahdollisuuksia.
En minäkään hakeutuisi työhön, johon en ole perehtynyt joko aiemman kokemuksen perusteella tai opiskellut.
Jatkuvasti ehdotetaan henkilökohtaisen avustajan työtä, mutta olen tarpeeksi useita vuosia tehnyt kyseistä tylsistyttävää ja henkilökohtaisella tasolla täysin merkityksentöntä työtä, josta en todellakaan löydä yhtäkään positiivista puolta. Perusteluna on, että alalle tarvitaan työntekijöitä, mutta ehkä siinäkohtaa kannattaisi miettiä miksi on vaikea löytää avustajia? Tiedän kokemuksesta, mikä on syynä, mutten tässä nyt avaa tarkemmin.
Pointti on se, että pidempiaikaisen työllistymisen perusteena, pitäisi aina huomioida myös se, mikä on kyseiselle ihmiselle merkityksellistä työtä, eikä katsoa pelkästään tilastoja tai yleisesti yhteiskunnan kannalta merkityksellisenä nähtyjä töitä.
Aloituksesi liittyi siihen, että työ jolla aihautetaan enemmän vahinkoa kuin hyötyä, ei liiemmin ole tarpeen, mutta tehdään nyt kuitenkin onjokseenkin tarpeetonta.
Triggeröidyin jo pelkästä otsikosta ja tämän päivän paskasta työnhaun osalta ja siitä, että minulta kysytään osaanko kertotaulua, niin kuin pieneltä lapselta kysyttäisiin. Opinnot alkavat ja on totta, että viime kerrasta, kun olen opiskellut matematiikkaa ja kieliä, on vierähtänyt viitisentoista vuotta, mutta rajansa suhtautumisellakin ja vähättelyllä.
Harry Potteria ja noitaopistoa ja ties mitä ehdotellaan. Olen nelikymppinen enkä ole sitä ikäluokkaa, joka olisi kokenut Potterhuuman vaikka olenkin lukenut kyseiset kirjat jo yleissivistyksen perusteella. Missä kohtaa porukalta on kadonnut kyky nähdä kokonaisuuksia, yksittäisen lausahduksen sijaan? Luullaanko, että minulla on erityiskiinnostuksia vai mitä hemmettiä? Eipä ole ensimmäinen kerta, kun yritetään kertoa, että olen kuulemma kiinnostunut numeroista, ratikoista tai junista. No eivät nappaa sen enempää, kuin sen verran, että kulkuvälineillä pääsee liikkumaan tarvittaessa paikasta toiseen ja no..en edes käsitä mikä numeroissa kiehtoisi ellei kyse ole myynniin seurannasta tms. ja silloinkin merkitys on siinä miten kehittää toimintaa, jotta tulos paranisi.
Pahoitteluni ohi aiheen avautumisesta, mutta joku roti tähänkin mitä piirteitä ja ominaisuuksia kehenkin yritetään liimata ulkopuolelta. On se hemmitin erikoista, että yritetään tuoda häpeää jakokemuksia, jotka eivät ole edes omia. Viimeksi tänäänkin juttelin henkilön kanssa, joka yritti provosoida minuun omia tekemisiään ja ties mitä ominaisuuksiaan ja minulle todellakin riittää tämä paska ja se, että ties mistä yritetään tehdä minulle elämäntehtävää ja tai sydämen asiaa. Ei minua ei erityisemmin kiinnosta lastenoikeuksien ajaminen tai vanhusten yksinäisyyden ehkäiseminen jne. Pitää nyt kuitenkin koittaa vuosi vuoden jälkeen tyrkyttää samoja vaihtoehtoja, kuin rikkinäiset junnaavat vinyylit.
Sopimuksissa on usein aurauslähtöjä tietty määrä per kuukausi, mutta hiekotus lähdöt saa laskuttaa erikseen. Sillon on edullisempaa hiekottaa, kuin lähtee auraamaan, jos on milliäkin vajaa se 5 senttiä, mikä on sovittu. Järkeehän siinä ei oo, koska lumi tamppaantuu ja hiekka vaan painuu sen lumen läpi. Mutta tien hoitaja saa paremman rahan ja pääsee vastuusta, kun on "hoitanut" tien.
- AnonyymiUUSI
Jotenkin arvelin, että jotain tuollaista on taustalla. Ihan hölmöä hommaa. Mutta oikeistokapitalistit hurraa, koska vain raha on tärkeä. Kansalaiset ovat hyödykkeitä ja rahapusseja
>simiti<
- AnonyymiUUSI
Ei. Ei ja ei.
Jätä tuo sana täysin pois, niin lauseesta syntyy kiinnostava.
Adjektiivit ja polyypit ovat ihmiskielen kirous.
(hirn)- AnonyymiUUSI
Koherenssi
Kun latoo sanoja toisensa perään, niin tulisi aina muistaa fasadi, eli etupuoli.
(hihitystä) - AnonyymiUUSI
Okei. AINA ON varaa pantaa :)
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Koherenssi
Kun latoo sanoja toisensa perään, niin tulisi aina muistaa fasadi, eli etupuoli.
(hihitystä)Vasta opin kirjoittamaan ja heti pitäisi osata! 😦
- AnonyymiUUSI
Ei me nyt ihan neuvostoliitossa eletä,kyllä niitä töitä suunnitellaan ja valvotaan. Kesäkeli on tietysti vain kesällä.
- AnonyymiUUSI
Ota hiekkasäkki kainaloon ja rupia hiekottamaan kyllä kunnat niitä aikatauluja si taas veivaa kun saavat tarpeeksi monta lonkkaa korvattavakseen pitää muistaa ottaa se kuva ettei juuri kaatumis hetkellä ollu yhtään hiekan jyvääkään
- AnonyymiUUSI
Ei ne mun kohdalla enää välitä. Ovat jo laittaneet mut täyteen titaania. 🤣
>simiti<
- AnonyymiUUSI
Pedofiili ystävällisyys. Mistä nousee naisen pedofiliaystävällisyys Suomessa. Suomessa tuntuu olevan joku asenne, että mikäli miehen tai naisen on vaikeaa solmia tai löytää parisuhdetta hän joutuu pilkan kohteeksi. Oikeastaan kukaan ei tunnun ottavan huomioon sitä, että sellaisen vaikeuden takan on yleensä joku väkivalta. Lapsuuden seksuaalinen hyväksikäyttö, tai trauma, joka johtuu jostain muusta väkivallasta.
Usein muu väkivalta johtuu myös siitä, että pedofiili pyrkii vaientamaan ja tuhoamaan uhrinsa. Kukaan ei tunnu ymmärtävän, jos ihmiseltä puuttuu tietyssä iässä parisuhde kokemusta. Jos seksuaalikokemuksia ei ole tai niitä ajatellaan olevan liian vähän!
No, jos kuitenkin ymmärretään ja yleisesti tiedetään, että juuri tällaiselle tilanteella on edellä kuvatun kaltaisessa traumassa tai siinä, että uhrin ympäristö on myrkytetty sosiaalisesti sillä tavalla, että pariutuminen eikä edes yksittäisten seksikokemusten hankkiminen ei onnistu.
Miksi ihmisen päälle käydään, kuin isolla haaskalintulaumalla? Miksi ihminen ei saa rauhaa,
Entä, jos ihminen haluaa elämässään näiden asioiden onnistuvan, hän onkin päässyt tämän trauman ylitse ja on henkisesti valmis romanttisiin ja eroottisiin suhteisiin?
Miksi tässä tilanteessa ihmisen kimppuun hyökätään? Miksi yritetään estää pariutumisen onnistuminen, miksi ihminen tässä tilanteessa saa hyväksynnän vain, jos hän pysyy traumassaan ja trauma pyritään laukaisemaan uudelleen. Miksi esim pedofiilin uhrille tehdään näin?
Etenkin naiset tuntuvat toimivan niin, kuin eivät haluaisi miehen pääsevän traumastaan jaloilleen ja onnistuessaan pariutumisessa ja sukupuolielämän rakentamisessa henkisen valmiuden kannalta?
Miksi tämä ihminen ei saisi lähteä tälle polulle? Miksi hän ei saisi yrittää normaalia pariuttumista ja erotiikan etsintää elämäänsä...Ei vaan esimerkiksi minun kipuuni hyökätään kuin yleinen syyttäjä ja vaaditaan palaaman traumaan ja pysymään poikamiehenä, jos saan hankkituksi edes yksittäisen irtoseksi kokemuksen niin voin saada jonkin kemiallisen pesun jolla se yirtetään jollain peukkuhuumella pestä muististani posi ja näin on tehntykin. Yrittäessäni hankkia tämämn alueean elämssä kuntoon minulle vain keljiullaan naiset. ns, pemputtavat negattivisella tavalla ja vääntelevät iivistyksiä naamalleen kävellessään minua vastaan...!!!???
Ja mistä johtuu tällainen naljaillu siitä, että ihminen pedofiilin tai insestin uhri ja naiset esim. minulle pitävät muka tarjotinta auki ja yrittäessä nauttia hedelmästä se vedetään ihan ilkeyttään pois nenän edestä? Joscsaa minkään yhteyden minkään yhteyden johonkin naiseen toimimaan niin hyökätään hyeenalaumana kaatamaan pelkkä yrityskin.! Ja valehdellaan tälle naiselle kaikki ummet ja lammet mitä kamalimmat valeet!- AnonyymiUUSI
Mites tää liittyy kadun kunnossapitoon?
- AnonyymiUUSI
mikksihän muute joku nalle "gagga" waleruus ei mene töihin puhuu vain kakkaaa miksi ei mene töihin+
- AnonyymiUUSI
eli valehteleminen eli kakan puhuminen kuin nalle waleruus. se on hyödyllistä
- AnonyymiUUSI
Täällä Helsingissä nämä runkkarit levittivät yöllä suolaa ajoteille pari viikkoa sitten, kun lämpötila oli +6C ja seuraavaksi aamuksi luvattu +8C.
Täälläkin kuivat asfaltit on hiekoitettu oikein urakalla jo toista viikkoa sitten.
Mitään luntahan ei ole edes nimeksi.- AnonyymiUUSI
Allergikoille pölyvarmistus. Viisivuotissuunnitelmassa on hiekoituksen aloittamiselle päivämäärä. Kunnossapitokombinaatin täytyy käyttää budjetoitu hiekka muuten kuutiot pienenee tulevaisuudessa.
Mies 65
Seuraava työni on ääninäyttelijä. Kiusantekijä. 😋 Tähän tapaan.
https://www.facebook.com/share/r/1FzscRTjdf/Sinäkin junttihomolesta joutaisit käydä heittämässä siihen vähän hiekkaa, jonka olet kaivanut Samarinin patalappujen välistä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746334MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415398Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.614264NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun734132Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja673891Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.741208- 3271082
- 581038
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?32870Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62821