Suomen kansan etsikkoaika? Jatkoa. . ( Osa 3)
Tämä on Osa 3, aloituksen aihetta.
Edelliset 1-2, luettavissa:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19170395/suomen-kansan-etsikkoaika---mita-siita--(-osa-1)
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19171436/suomen-kansan-etsikkoaika--mika-hetki-(-osa-2)
4) Synnin syöpä - Suomen surma?
-----------------------------------------
Yhteiskunta – kansakunta – yhteisö? On juuri niin vahva kuin on sen ”heikoin lenkki”.
Kun kaikkinainen turmeluksen, pahuuden, vääryyden, joka lajin villitysten trendi sitoo kansalaisia, miten on selviytymisen laita? Kun moraalinen ja eettinen rappio on vallannut tukirakenteet, selkärangan – luhistumisen ennuste on surullinen? Miten ihmiset kestävät?
Kaikkein vakavin seikka on, kun ”synnin syöpä” sen kavalat solut - ovat saaneet sijaa kristikunnan riveissä! Uskovat ovat, voivat olla (yhteiskunnassa) kuin ihmiskehon ”puolustussolut” - immuunijärjestelmä – joka voisi estää totaalisen luhistumisen. Mutta? Kun nekin ”terveet yhteiskuntasolut” itse ovat saaneet tartunnan, sairastuneet - tilanteen ennuste on tosi paha. Paha.
Muinoin Sodoman kaupungissa? Tuhon estämiseksi olisi riittänyt, että siellä olisi ollut 10 vanhurskasta! Tämä pieni Valkeuden joukko olisi riittänyt estämään Pimeyden lopullisen finaalin! Se vastavoima! Mutta? ( 1. Moos 18:17-33)
Miten on Suomen yhteiskunnan status?
5) Onko toivoa – ja mitä?
-------------------------------
Mitä tulee aloituksen aiheeseen ja teemaan? Jumala kutsui ja asetti eteeni sellaisen näkymän, projektin, jollaisen rekrytointiin moni sanoo ja sanoisi: Kiitos ei!
Tämä (kansallisen tason) herääminen tapahtui 1980 luvun loppupuolella. Olin Jumalan armosta löytänyt taivastien onnellisen asian 1972. Oletin että sellainen autuas matka jatkuisi. Oli ollut ilo palvella lähimmäisiä niillä lahjoilla, joita Hän armossaan oli uskonut. https://www.elamanlaulu.com/?page_id=123Linkki)
Se oli ”ilosanoman” aikaa ja palvelua! ( Ja on osaltaan sitä edelleenkin, muiden palvelustehtävien ohessa!)
MUTTA? Mitä sanoa, tehdä - kun Jumala asettaa eteen haastetta, jossa tehtävä on kuin ”surusanoman saattaja”`? Pitää tuoda esille ikävää asiaa? Kuin lääkäri, joka toteaa potilaalle:
• Ikävä kyllä sairaus on kavalasti edennyt kehossanne – aikaa ei ole paljon. Parantuminen ei enää ole mahdollista näillä lääketieteen keinoilla!
Tästä asiasta – teemasta syntyi kivuilla 1. kirja 1993.
• ”Onko Suominneidolla toivoa”?
On kulunut tuosta yli 30 vuotta. Maailma ja Suomen yhteiskuntakin – on aivan erilaisella mallilla nyt. Se visio, jonka Jumala osoitti tuolloin (1990 luvun alussa) on ikävällä tavalla toteutunut. Koskien Suomen kansaa, isänmaani ihmisiä.
6) SuomiStory-2025?
---------------------------
Näiden yli 30 vuoden aikana Jumalan antama näkymä, visio – Suomen kansakunnasta? Ikävä kyllä, siihen ei ole tullut muutosilmoituksia. Päin vastoin.
Niin surullista, jopa itkettävää on todeta: Suomen kansallinen etsikkoaika on finaalivaiheessa.
Tämä ei tarkoita, etteikö yksilöihmisillä olisi vielä etsikkoaikaa! Toki on, ja Jumala kutsuu. Juuri tälläkin hetkellä. . . Vaikka ”uppoamattomaksi” mainostettu loistoristeilijä Titanic – upposi. Kaikki matkustajat eivät hukkuneet, osa pelastui.
Tämän yli 30 vuoden ajanjakso (= teemalla Suomen kansa ja ihmiset)
- on nyt koottuna tiivistettyyn pakettiin: SuomiStory -2025. Yhteenvedon tasoinen asiakokonaisuus. Vapaasti luettavana nettikirjana isänmaani ihmisille.
https://suomistory-2025.fi/
SuomiStory – sanoin ja sävelin:
https://www.youtube.com/watch?v=IAhTeISOmNM&list=PLdyu5n5d0KW5kTsAEB6LdgpkROoUX4cxc
Lopuksi: Osa 3
On lukemisen vapaus. Lukee ken tahtoo, taikka ei tahdo?
Suomen kansan etsikkoaika? Jatkoa. . ( Osa 3)
16
378
Vastaukset
- Anonyymi
Kiusanteon todisteella joku koetti sabotoida jopa 7 x samaa aloituksen tekstiä.
Mutta jälki jää, data kertoo.... - Anonyymi
Tämän aloituksen teksti kohtasi äärimmäisen sabotointiyrityksen.
Peräti 7 x JOKU koetti pommittaa sitä alas.
Herää kysymys...
Ja vastaus, ettei... - Anonyymi
Jatkoa tähän aloitukseen ( sekä myös aiempiin, Osa 1, Osa 2)
Suomen kansan etsikkoaika? Jatkoa. . ( Osa 3)
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19171474/suomen-kansan-etsikkoaika--jatkoa----(-osa-3)
JATKOA
Osoittaako Jumala turhia tehtäviä? Ei.
Silloin kuin kyseessä on jotakuta kansaa koskeva asia? Taikka kyseisen kansan ihmisiä koskeva asia?
Jos Hän niin hyväksi ja tarpeelliseksi katsoo, Hän uskoo tehtävänsä. Kenelle, keille? Niille palvelijoilleen, jotka Hän on sellaisiin asioihin edeskatsonut. Johdattanut ja Sanallaan opettanut. Sellaista tehtävää ei itse voi "tilata"!
Kun tuli aika, elokuussa 2025 – että oli koottava kirjaksi se aineisto, joka liittyy Suomen kansaan, isänmaamme asioihin. - Se tehtäväasia tuli enemmän kuin selväksi!
( Toki aina on mahdollisuus sanoa Herralle: EI! Hän ei pakota mihinkään.)
Hän kysyy: tahdotko? Ja, jos – kun – rakastaa Herraa?
Jos välittää ihmisistä, oman isänmaan kansalaisista? Jos kantaa rukoustaakkaa ihmisten puolesta, jotka ovat matkalla? Mihin? Ikuisuuden näkökulmasta? Mitä Jeesus käski meidän tehdä?
Sanokaa, mitä sellaisella audienenssilla Herran edessä voi tehdä?
Kun kaikki tehtävän negatiiviset seikat, ne ”luontaisedut” (!) jotka aina ovat liittyneet varoittajan, kehottajan, herättelijän sotisopaan? Kautta historian. . .
Kaikki punnittuina tahdoin vastata Herralle: Tässä olen, tässä on kaikki!
Sinä rakastit minua, annoit henkesi, kuolit, jotta minä saisin Ikuisen Elämän!
En koskaan voi osoittaa tarpeeksi vastarakkautta Sinulle!
Tässä ovat tyhjät köyhät käteni, tässä on kaikkeni!
Tahdon puhua, kirjoitttaa - oman kansani ihmisille. Vielä tämän kerran.
Tuon kirjan ”kivuilla synnytettyäni” - saatoin ymmärtää, että oli vastuuvapaus.
Olen pieneltä osaltani, kuin pieni muurahainen – kantanut kekoon sen mitä olen oikeaksi nähnyt. Syvä rauha täytti sydämeni.
Jatko ja loppu on Kaikkivaltiaan Suuren Jumalan kädessä . Kaikki. Tämä rakas isänmaani, sen ihmiset. Sen tulevat päivät, kohtalon tie.
Rukouksin olen tämän kirjan julkistanut. Tämä oli ja on viimeinen kirjani (alkaen 1993) koskien Suomen isänmaani asiaa. . .
Siis?
Teille suomalasille ihmisille, jotka tahdotte - on vapaasti luettavana SuomiStory-2025 nettikirja: SuomiStory-2025 https://suomistory-2025.fi/
KIRJAN SISÄLTÖÄ:
3 Isänmaani ihmisille
5 Prologi
7 SuomiStory 1500-1900, syntyi kansa - syntyi maa
9 Findiastory 1998
10 SuomiStory 1950 -1960, 1. herääminen
13 Sotien ääntä 1939 -1944
16 Historian siipien havinaa
17 SuomiStory 1950-1960, koululaisena Suomessa
21 SuomiStory 1950-1960, kasvoi kalliolla puu
23 Muistelmia mummolasta 1950-1960
30 SuomiStory 1993, 2. herääminen
32 1997- tapahtui kaarisillalla
33 Prologi: Findiastory the end
34 SuomiStory - 2025?
35 Kirjoittajan välipuhe
36 Synnin syöpä – Suomen surma
37 Kun surua sataa taivaasta kansan ylle
38 SuomiStory - 2019, Suomen kohtalon kello
43 Myöhästymisiä?
45 Etsikkoaika?
48 SuomiStory 2025 - epilogia
51 SuomiStory - 1998 – In memoriam
52 Rukous
53 Infoa kirjasta, kirjoittajasta
55 Lukijalle
56 Kirjoittajan tuotteita- Anonyymi
Moni uskollinen rukoileva kristitty pysyy uskollisena Suomen puolesta esirukoilijana, mutta moni uskova myös nukkuu!
- Anonyymi
Mustassa yössä
mustalla kivellä
musta muurahainen. . .
Jumala sen näkee!
Jumala näkee SINUTKIN!
Katsoo Ikuisen rakkautensa silmin. . .
Hiljaisuus puhuu: Ikuisen Rakkauden sanoja..
Hiljaisuuden sanoja:
https://www.youtube.com/watch?v=8SeENBG9uIk - Anonyymi
Vaikka ajan raskas henki uuvuttaa ja painaa maahan, Jumala voi virvoittaa ja vahvistaa.
Kestämään sen kaiken, mikä edessämme on. Tässä maassa.
Hän antaa turvan.
Itkuvirsi isänmaasta 24.11.2024
Jeremia itki kansansa tulevan tuhon ymmärtäessään, nähdessään.
Valitusvirret 3:48
Jeesuskin itki, katsellessaan kansansa tulevaa hävitystä. Luukas 19: 41-44
Mitä tekevät monet Herran omat, esirukoilijat kammioissaan?
Kun on tietoisuus tulevista hädän päivistä? Ymmärräys tulevista kärsimysten kyyneleitä, näkyy ennalta?
Eivät he naura eivätkä vitsaile, eivät juokse suruttomina sinne ja tänne.
On aika herätä rukoilemaan? Kyllä.
Että Herra armahtaisi sen tulen keskellä...
Tässä: Itkuvirsi isäänmaasta
https://www.youtube.com/watch?v=ne3h12we1wE - Anonyymi
Lämminsavu kirjolohi näkyi olevan tänään Prismassa 9.90€.
- Anonyymi
Jatkoa, osa 4 tämän aloitukseen aiheeseen.
Suomen etsikkoaika - itkuvirsi isänmaasta 24.11.2925
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19173433/suomen-etsikkoaika--itkuvirsi-isanmaasta-24-11-2025---(-osa-4) - Anonyymi
Jeesus itkee Jerusalemin kohtaloa. Luukas 19-41-44
41 Kun Jeesus tuli lähemmäksi ja näki kaupungin, hän puhkesi itkuun sen tähden
4 2ja sanoi: »Kunpa sinäkin tänä päivänä ymmärtäisit, missä turvasi on! Mutta nyt se on sinun silmiltäsi kätketty.
43 Vielä tulet näkemään ajan, jolloin viholliset rakentavat ympärillesi vallin, saartavat sinut ja käyvät kimppuusi joka puolelta.
44 He murskaavat maan tasalle sinut ja sinun asukkaasi. Sinuun ei jätetä kiveä kiven päälle, koska et tajunnut etsikkoaikaasi.»- Anonyymi
Ihmisillä on valinnanvpaus. Ja valintoja seuraa vastuu. Se on loogista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihmisillä on valinnanvpaus. Ja valintoja seuraa vastuu. Se on loogista.
Näin se on. Ihmiset saavat valita, tehdä elämällään sitä mitä tekevät?
- Anonyymi
Onkohan Suomessa hyvin syntisiä kaupunkeja ( kuten Sodoma ) ja vähemmän syntisiä?
- Anonyymi
Pitäisi kysyä, onko Suomessa yhtään sellaista kaupunkia, paikkakuntaa? - Jossa olisi ja eläisi vain pyhimyksiä? Pyhiksiä ei pahiksia?
Mahdotonta, impossible?
Ja jos - kun - on etsikkoaika - mitä siitä?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19180161/suomen-etsikkoaika--myohastymisia--(osa-6)
- Anonyymi
Suomen kansan syntimitta on kasvanut JUMALAN silmissä ja tasolla maksimiinsa.
Eikä parannusta ole näkyvissä...
SuomiStory-2025 - Ajan kello?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19182282/suomistory-2025---ajan-kello--(1) - Anonyymi
Syntiä ei ole olemassa.
Valheita ja vääriä tekoja on.
Itse olen synnitön sekä tietysti kuolemaa pelkäämätön. - Anonyymi
Nyt on itsenäisyyspäivä, ja mitä ajatuksia?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19186136/suomistory-2025---6-12-2025---linnan-juhlat---ja---
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2196252Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1805812Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai155424BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2514321Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j734087- 2663902
Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1393462Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1283279HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok212986Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan22449