Suomen kansan etsikkoaika? Mitä siitä? ( Osa 1)

Anonyymi-ap

Suomen kansan etsikkoaika? Mitä siitä? ( Osa 1)

S24- Raamattu-keskustelu
Tässä: Sanoja etsikkoajasta Raamatussa

INTROA

Etsikkoajasta yleisesti
---------------------------

Raamattu valaisee useissa kohdin, mitä ”etsikkoaika” tarkoittaa? Sekä yksilöihmisille, että kansoille?

Sellainen on Jumalan aika ja asia, jossa Hän on erityisvalmiudessa auttamaan sisälle Jumalan valtakuntaan. Tarjoten uskoa ja pelastusta, jonka Herra Jeesus Kristus valmisti ristillä kaikki varten.
• ”Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.” ( Joh 3:16)

1) Jeesuksen sanat etsikkoajasta: Hän itki. . . mitä näki
----------------------------------------

Oikeastaan tunnetuin ”etsikkoaikaa koskevat sanat löytyvät Luukas 19:41-44.
• Ja kun hän tuli lähemmäksi ja näki kaupungin, itki hän sitä ja sanoi:
• "Jospa tietäisit sinäkin tänä päivänä, mikä rauhaasi sopii! Mutta nyt se on sinun silmiltäsi salattu.”
• ”Sillä sinulle tulevat ne päivät, jolloin sinun vihollisesi sinut vallilla saartavat ja piirittävät sinut ja ahdistavat sinua joka puolelta.”
• - ja he kukistavat sinut maan tasalle ja surmaavat lapsesi, jotka sinussa ovat, eivätkä jätä sinuun kiveä kiven päälle, sentähden ettet etsikkoaikaasi tuntenut."

Nuo Jeesuksen riipaisevat sanat, ja se että ”Jeesus itki” – auttavat ymmärtämään, miten traaginen asia on, kun JOKU – ihminen taikka kansa – kadottaa etsikkoaikansa, kulkee surutta sen ohitse?

Nuo Jeesuksen sanat kävivät karulla tavalla toteen, kun roomalaisen Tituksen sotajoukot kukistivat Jerusalemien kaupungin maan tasalle, vuonna 70 aD. Sen perästä käynnistyi juutalaisen kansan diaspora; hajaannus ympäri maailmaa.

• ”Jerusalem, Jerusalem, sinä, joka tapat profeetat ja kivität ne, jotka ovat sinun tykösi lähetetyt, kuinka usein minä olenkaan tahtonut koota sinun lapsesi, niinkuin kana kokoaa poikansa siipiensä alle! Mutta te ette ole tahtoneet.”

• ” Katso, 'teidän huoneenne on jäävä hyljätyksi'. Mutta minä sanon teille: te ette näe minua, ennenkuin se aika tulee, jolloin te sanotte: 'Siunattu olkoon hän, joka tulee Herran nimeen'."


2) Jeesus kutsuu turvaan tuhon alta!
-----------------------------------------------

Kirjoitin 2021 tälle palstalle tuolla otsikolla. Aloitus näyttää edelleen pysyneen listoilla. Tämä.
** ”Raamatun Aarteita (Osa 2) Jeesus kutsuu turvaan tuhon alta!”
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17026620/raamatun-aarteita--(osa-2)---jeesus-kutsuu-turvaan-tuhon-alta!

3) Suomen kansasta?
------------------------
Nyt kun yli 4,5 vuotta on kulunut tuosta aloituksesta, on kypsynyt aika palata tähän teemaan:

ETSIKKOAIKA? Suomen kansan etsikkoaika? Mikä on hengellinen näkymä?
Itkisikö Jeesus katsellessaan tätä kansaa, sen tulevaa kohtaloa? Ja onko Hänellä niitä oppilaita, palvelijoita, jotka kuin profeetta Jeremia ITKEVÄT nähdessään mihin isänmaamme on menosssa? (Valitusvirret 3:48,51, 1:16, 2:18)

Niin taikka näin? Minä tämän kirjoittaja itken. Nytkin. Samoin kuin olen itkenyt ja kantanut tuskaa kansani, isänmaani tilanteesta, asioista. Kauan, jo yli 30 vuotta sitten Jumala laski näyn ja hädän tästä kansasta, kansani ihmisistä. - Kanssaveljistä, sisarista, lapsista, nuorista, vanhusten hädästä.

Tätä samaa surua ja taakkaa ovat kantaneet esirukoilijat, kammioissaan.. .

( Aloitus jatkuu)
+

17

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Jatkoa aloitukseen: Suomen kansan etsikkoaika, Osa 1

      Ennen kuin jatkan aihetta ( liittyen Suomen kansan etsikkoaikaan) liitän tähän sen tekstin, joka oli aloituksessa: Jeesus kutsuu turvaan tuhon alta:

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17026620/raamatun-aarteita--(osa-2)---jeesus-kutsuu-turvaan-tuhon-alta! ( = Jatkoa:anonyymi 2021-07-03 12:07:27) mutta joka oli poistettu siitä.

      Jeesus? "Niinkuin kanaemo tahtoo koota..."
      -----------------------------------------------------

      Golgatan keskimmäisellä ristillä...

      Herramme Jeesus oli tullut ratkaisevaan hetkeensä. Hän oli julman ja kollektiivisen vihateon kohteena, uhrina. Hänet tuomittiin.
      – Ristiinnaulitse! Ristiinnaulitse! – kansa oli huutanut.

      Pahuus ja viha sai (näennäisen) voiton. Hänet nähdään ristillä. Kädet ja jalat on nauloilla puuhun iskettynä. Hän kuolee kuin rikollinen, roomalaisten käyttämällä kuolemantuomion tavalla, ristille häväistynä. Kahden rikoksista tuomitun välissä. Vaikka Pilatus, roomalainen päätösvallan käyttäjä ei todennut ainuttakaan syytä kuolemantuomiolle.

      ”En löydä hänestä yhtäkään syytä..” Kiistaton oikeusmurhan näyttö.

      Niin piti tapahtua! Jeesus oli ennalta suostunut tähän kärsimykseen ja kuolemaan. Hän otti kantaakseen ihmiskunnan synnit, pahuuden, kaikki kamaluudet. Hän sälytti ne päällensä, sen pahuuden tuomion, joka ihmisille itselleen olisi langennut.

      Hän kantoi tuomion, että me saisimme armahduksen. Hän vuodatti Pyhän sovintoverensä. Antoi henkensä.

      Kuolemansa keskellä hän jo armahti. Toinen ristillä riippuva ryöväri sanoi: - Herra muista minua kun tulet valtakuntaasi! Hän sai lupauksen armahduksesta.

      Synnin, pahuuden ja kirouksen valta oli murtumassa.

      Ja vaikka Jeesus kuoli, astui alas tuonelaan, Hän nousi kolmantena päivänä. Ei voinut kuolema häntä sitoa ja vangita. Rakkaus oli voittanut vihan. Hyvyys oli kukistanut pahuuden. Vihan liekit olivat sammuneet.

      Ylösnousemuksen aamu. Ihmiskunnan uuden ajanjakson alku.


      Rakkaus – Jumalan ääretön ja Ikuinen sellainen?
      ------------------------------------------------------------

      Se tahtoo suojata ihmisten elämää.

      Se kutsuu, huhuilee kuin kanaemo poikasia luokseen. Siipiensä alle turvaan vaarojen keskeltä. Tuomion tulenkin keskeltä.

      Tätä Jeesus tarkoitti vertauksessaan kanaemosta.. Hän olisi tahtonut (ja aina tahtoo) puolustaa ihmisiä vaarojen ja pahan uhatessa. Mutta enimmäkseen hänet torjutaan. Ei noteerata, ei kelpuuteta. Ihminen viestittää että pärjää kyllä omillaan!

      Valinta on vapaa!

      Mutta viisautta on ymmärtää omien voimien rajallisuus, vahvimpienkin valtiaiden katoavaisuus. Viisautta on antaa elämänsä parhaimpaan turvaan.

      Tämä ikuinen Jumalan rakkaus, joka loistaa ihmiskunnalle kuin valo, kuin aurinko – näkyy Jeesuksessa. Se kutsuu. Suojaan, turvaan.

      - Ei vain tätä elämän aikaa koskien, vaan se rakkaus kantaa yli kauheuksienkin, vaarojen – ja lopuksi yli kuoleman virran. Ikuisen ilon ja rauhan maahan.


      JK: Aloituksen asia jatkuu osassa 2, Suomen kansan etsikkoaika

      • Anonyymi
        UUSI

        PITKÄSTYTTÄVÄÄ!😣


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        PITKÄSTYTTÄVÄÄ!😣

        NO mutta hyvänen aika!
        Eihän ole mitään pakkoa lukea sellaista, joka on PITKÄSTYTTÄVÄÄ?
        Eikö se ole aivan selvä asia?

        Kannattaa siirtyä sellaiseen joka mukavaa, sopivaa...


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        PITKÄSTYTTÄVÄÄ!😣

        Aloitus ei ole sinulle sopiva. Vaihda paikkaa!


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Aloitus ei ole sinulle sopiva. Vaihda paikkaa!

        Päätän itse paikkani, toivoisin tälle palstalle jotain järjellistä sanottavaa!


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Päätän itse paikkani, toivoisin tälle palstalle jotain järjellistä sanottavaa!

        Milloin sinä, Siikajoen poika keksit jotain järkevää sanottavaa herjan sijaan?


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        PITKÄSTYTTÄVÄÄ!😣

        Ihmisten lyhyjänteisyys on tämän ajan ongelma. Siitä on uutisoitu kaiken aikaa.
        Kouluissa lasten lukutaito on pahasti kuralla.

        Ihmiset ovat addiktiossa älykännyjensä kanssa. Ei jakseta kuin pari lausetta ja sitten hymiöitä, tällaisellakin palstalla se näkyy.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Päätän itse paikkani, toivoisin tälle palstalle jotain järjellistä sanottavaa!

        No, sitten vain ITSE aloitat tuomaan järjellistä sanottavaa?


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Päätän itse paikkani, toivoisin tälle palstalle jotain järjellistä sanottavaa!

        Päätä oikea paikka.

        Järkiasioille on Suomi24 palstoilla paikkoja.

        Tämä on S24 määritetty: RAAMATTU. Jos et osaa tai tahdo keskustella tai lukea mitä Raamatun viitekehykseen liittyy?

        Niin sitten ei ole sopiva paikka?


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihmisten lyhyjänteisyys on tämän ajan ongelma. Siitä on uutisoitu kaiken aikaa.
        Kouluissa lasten lukutaito on pahasti kuralla.

        Ihmiset ovat addiktiossa älykännyjensä kanssa. Ei jakseta kuin pari lausetta ja sitten hymiöitä, tällaisellakin palstalla se näkyy.

        Se on hyvin totta. Kirjoja ei lueta ja sitten kun joku kirjoittaa hiukan enemmän palstalle, joku lyhytjänteinen jaksaa valittaa: PITKÄSTYTTÄVÄÄ! Sellainen kertoo ihmisen rappiotilasta.
        Tietyt ihmiset jaksavat vain herjata ja valittaa.


      • Anonyymi
        UUSI

        Sori taas. En ole sieltä, en lähimainkaan.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on hyvin totta. Kirjoja ei lueta ja sitten kun joku kirjoittaa hiukan enemmän palstalle, joku lyhytjänteinen jaksaa valittaa: PITKÄSTYTTÄVÄÄ! Sellainen kertoo ihmisen rappiotilasta.
        Tietyt ihmiset jaksavat vain herjata ja valittaa.

        Se on tuttua juttua tällaisilla palstoilla. Mutta?
        Kun Suomi24 on pannut rajat, että kommenttien pituus on max 5000 merkkiä?
        Niin eihän tääkään aloitus ole lähelläkään!!
        On siis vapaus valita, paikka.

        Taikka kirjoittaa ITSE haluamiaan tekstejä.

        Netissä ja somessa kyllä riittää universumia!


      • Anonyymi
        UUSI

        Tekstiä aloitukseen: Suomen kansan etsikkoaika

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Jerusalemin_piiritys_(70)



        Vertaus ”kanaemosta ja sen poikasista”
        ------------------------------------------------

        Jeesus puhui ja opetti arkielämän asioihin liittyvillä vertauksilla.


        ”Jerusalem, Jerusalem, sinä, joka tapat profeetat ja kivität ne, jotka ovat sinun tykösi lähetetyt,

        Kuinka usein minä olenkaan tahtonut koota sinun lapsesi, niinkuin kana kokoaa poikansa siipiensä alle! Mutta te ette ole tahtoneet.” (Matteus 23:37 FB38)

        Vertaus ”kanaemosta ja sen poikasista”?
        ---------------------------------------------------------------------------

        Kerrotaan, että kerran erään maatalon pihapiirissä syttyi tulipalo.

        Oli paahtavan kuuma loppukesän päivä. Ihmiset ja eläimet olivat helteen alla.

        Pihapiirin rakennukset muodostivat tyypillisen suljetun sisäpihan. Ja koska ruoho oli kuivaa, palo eteni nopeasti.

        Piha-alueella tepasteli tavan mukaan kanoja. Oli myös pieniä keltaisia tipuja.

        Kun tuli eteni, savu täytti ilman, kanat joutuivat paniikkiin.

        Kissat ja koirat olivat jo aikaa sitten loikkineet pakosalle, mutta kanat kaakattivat hädissään. Pienet tiput säntäilivät ristiin, rastiin piipittäen pienellä äänellään.

        Kun emokana kuuli poikastensa äänen, se kutsui niitä tutulla emon äänellään. Sen kuullessaan ne piipersivät suoraan emonsa luokse. Tämä levitti siipensä, ja niiden alle poikaset vavisten tarttuivat suojaan.

        Mitään ei ollut juuri tehtävissä. Tulen armoton vihollinen saavutti lopuksi jokaisen neliön piha-alueella. KaKanaemo ei osannut valita mitään suuntaa. Joka taholla oli vain savua ja korventavaa kuumuutta.
        - Tuli tarttui tietenkin kanemon höyheniin, savu tainnutti sen, se tukehtui ja kuoli.

        Lopuksi väki sai sitten palon hallintaan, niin ettei se levinnyt rakennuksiin.

        Kun muutamia kyteviä pesäkkeitä tutkittiin, joku potkaisi mustaa savuavaa möykkyä.

        Mikä se oli?
        Sen alta lähti viipottamaan joukko keltaisia tipuja. Ne piipittivät hätäisellä äänellä, juosten sinne tänne sekopäisinä.
        - Eläviä pieniä tipuja?
        - Tulipalon perästä, savun keskeltä?
        - Kuinka se oli mahdollista?

        Musta möykky oli niiden emokana.

        Se oli ihan varmasti kuollut, ei elonmerkkiäkään.
        Mutta niin oli, että sen poikaset olivat säästyneet.
        Emo oli levittänyt siipensä niiden suojaksi.
        Se oli antanut oman henkensä poikastensa edestä.
        Sen suojelusvaisto oli herännyt, se välitti poikasistaan.

        * * *

        Tätä Jeesus tarkoitti vertauksellaan:
        ………………………………
        "Kuinka usein minä olenkaan tahtonut koota sinun lapsesi,
        niinkuin kana kokoaa poikansa siipiensä alle!
        Mutta te ette ole tahtoneet.” (Matteus 23:37 FB38)


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Tekstiä aloitukseen: Suomen kansan etsikkoaika

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Jerusalemin_piiritys_(70)



        Vertaus ”kanaemosta ja sen poikasista”
        ------------------------------------------------

        Jeesus puhui ja opetti arkielämän asioihin liittyvillä vertauksilla.


        ”Jerusalem, Jerusalem, sinä, joka tapat profeetat ja kivität ne, jotka ovat sinun tykösi lähetetyt,

        Kuinka usein minä olenkaan tahtonut koota sinun lapsesi, niinkuin kana kokoaa poikansa siipiensä alle! Mutta te ette ole tahtoneet.” (Matteus 23:37 FB38)

        Vertaus ”kanaemosta ja sen poikasista”?
        ---------------------------------------------------------------------------

        Kerrotaan, että kerran erään maatalon pihapiirissä syttyi tulipalo.

        Oli paahtavan kuuma loppukesän päivä. Ihmiset ja eläimet olivat helteen alla.

        Pihapiirin rakennukset muodostivat tyypillisen suljetun sisäpihan. Ja koska ruoho oli kuivaa, palo eteni nopeasti.

        Piha-alueella tepasteli tavan mukaan kanoja. Oli myös pieniä keltaisia tipuja.

        Kun tuli eteni, savu täytti ilman, kanat joutuivat paniikkiin.

        Kissat ja koirat olivat jo aikaa sitten loikkineet pakosalle, mutta kanat kaakattivat hädissään. Pienet tiput säntäilivät ristiin, rastiin piipittäen pienellä äänellään.

        Kun emokana kuuli poikastensa äänen, se kutsui niitä tutulla emon äänellään. Sen kuullessaan ne piipersivät suoraan emonsa luokse. Tämä levitti siipensä, ja niiden alle poikaset vavisten tarttuivat suojaan.

        Mitään ei ollut juuri tehtävissä. Tulen armoton vihollinen saavutti lopuksi jokaisen neliön piha-alueella. KaKanaemo ei osannut valita mitään suuntaa. Joka taholla oli vain savua ja korventavaa kuumuutta.
        - Tuli tarttui tietenkin kanemon höyheniin, savu tainnutti sen, se tukehtui ja kuoli.

        Lopuksi väki sai sitten palon hallintaan, niin ettei se levinnyt rakennuksiin.

        Kun muutamia kyteviä pesäkkeitä tutkittiin, joku potkaisi mustaa savuavaa möykkyä.

        Mikä se oli?
        Sen alta lähti viipottamaan joukko keltaisia tipuja. Ne piipittivät hätäisellä äänellä, juosten sinne tänne sekopäisinä.
        - Eläviä pieniä tipuja?
        - Tulipalon perästä, savun keskeltä?
        - Kuinka se oli mahdollista?

        Musta möykky oli niiden emokana.

        Se oli ihan varmasti kuollut, ei elonmerkkiäkään.
        Mutta niin oli, että sen poikaset olivat säästyneet.
        Emo oli levittänyt siipensä niiden suojaksi.
        Se oli antanut oman henkensä poikastensa edestä.
        Sen suojelusvaisto oli herännyt, se välitti poikasistaan.

        * * *

        Tätä Jeesus tarkoitti vertauksellaan:
        ………………………………
        "Kuinka usein minä olenkaan tahtonut koota sinun lapsesi,
        niinkuin kana kokoaa poikansa siipiensä alle!
        Mutta te ette ole tahtoneet.” (Matteus 23:37 FB38)

        Rakkaus – Jumalan ääretön ja Ikuinen sellainen?
        ------------------------------------------------------------

        Se tahtoo suojata ihmisten elämää.

        Se kutsuu, huhuilee kuin kanaemo poikasia luokseen. Siipiensä alle turvaan vaarojen keskeltä. Tuomion tulenkin keskeltä.

        Tätä Jeesus tarkoitti vertauksessaan kanaemosta..

        Hän olisi tahtonut (ja aina tahtoo) puolustaa ihmisiä vaarojen ja pahan uhatessa. Mutta enimmäkseen hänet torjutaan.
        Ei noteerata, ei kelpuuteta.
        Ihminen viestittää että pärjää kyllä omillaan!

        Viisaat ja onelliset ne suomalaiset, joilla on turva tulevina kauheuden päivinä tässä maassa.
        Turva, Kaikkivaltiaan Jumalan suoja. Suoja elämässä, suoja silläkin hetkellä kun kutsu käy pois ajasta. . .

        Niin surullista on se näkymä, että jos Jeesus olisi tässä ja nyt, Hänkin itkisi....


    • Anonyymi
      UUSI
    • Anonyymi
      UUSI

      Etsikkoaika`? Yksilöihmisten ja kansakuntien syntikysymys?
      ---------------------------------------------------------------

      Siispä ihminen, joka uskoo Herraan Jeesukseen, tunnustaa syntisyytensä ja tahtoo tehdä pesäeron syntien kanssa - hän saa armon ja armahduksen. Hän voi aloittaa taivasmatkan Jeesuksen, Hyvän Paimenen kanssa. Ja - Hänen ohjeillaan! "Mene, äläkä vastedes syntiä tee"... ( Joh 5:14, 2 Piet 2:20)

      Etsikkoaika? Kansakuntien syntikysymykset?
      ------------------------------------------
      Niistäkin Raamattu antaa - Kiitos olkoon Jumalan - selkeää asiaa ja vastauksia!

      Ottamatta tässä kaikkea asiaan liittyvää, lyhyesti sanoen: Jumalan silmät valvovat myös kansakuntia!

      On täysi illuusio kuvitella, että Jumala olisi sulkenut silmänsä kaikelta siltä, mitä pahuuden lajeja ikinä on ja näkyy kansojen keskellä. Se koskee myös Suomea.

      Miten Jumala katsoo Suomen syntipakettia? Ja mitä Hän siitä sanoo? Jumala ei ole muuttunut liberaaliksi, ei miksikään "pehmojumalaksi" joka silittäisi syntisen kansan päätä, ja sanoisi; nuku nyt, uinu nyt, paijaa itseäsi.... Ei, ja vielä kerran: ei!

      • "Katso, Herran, Herran silmät ovat syntistä valtakuntaa vastaan, ja minä hävitän sen maan pinnalta; kuitenkaan en minä Jaakobin heimoa kokonaan hävitä, sanoo Herra." (Aam 9:8)

      • "Katso, Herran, Herran silmät näkevät syntisen valtakunnan, niin että minä sen juuri maan päältä hävitän.. ( Aam 9:8)

      Nuo Profeetta Aamoksen kautta annetut Herran sanat toteutuivat. Jumalan silmät olivat raskaasti Israelin kansaa vastaan, kun se hylkäsi ja hylki Jeesusta, Jumalan lähettämää Messiasta. Ja miten kävi? Vuonna 70 jKr roomalaisen Tituksen sotajoukot tekivä sellaisen tuhon, että kansan rippeet pakenivat ympäri maailman. Disapora. Siitä tämän sarjan osassa 5.

      Suomen kansan syntikysymys?
      -----------------------------------------
      Jos joku siis luuli, että "Jumala on kuollut", Jumala on kuin dementoitunut yläkerran ukko, joka ei enää synneistäkään piittaa... Niin tässä yhteydessä jos sanon: varokoon kukin mitä lausuu!

      Jumalan toimenpiteiden ja tuomioiden aika on kriittistä statusta. Kukaan sivistynyt ihminen ei mene edes maalliseen oikeuteen tuomaria herjaamaan. ( OK 14:7 §)
      • Mitä Jumala olisi ehkä päättänyt, koskien Suomen jumalattomaksi turmeltunutta kansaa?
      • Onko Hänellä luvassa onnellisuutta vaiko ihan jotakin muuta?
      • Onko mahdollista, että Hän olisi ilmoittanut aikeistaan?
      • Niinkuin Jumala puhutteli ystäväänsä Aabrahamia, kun oli edessä Sodoman syntien ratkaisuasia? ( 1. Moos 18:17- >>)

      Ilmoituksia Suomen kansaa koskien (muutamia). 30-40 vuotta sitten.

      • Anonyymi
        UUSI

        Jokainen normaali suomalainen ymmärtää ja aistii että kovin ihania onnen aikoja tuskin on edessä tässä maassa?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      111
      4629
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      173
      4395
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      95
      1749
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1661
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1433
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1109
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      353
      1100
    8. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      67
      989
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      56
      964
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      938
    Aihe