Poliisi epäilee: poronomistaja lavasti petojen aiheuttamia porovahinkoja
Poliisi on saanut valmiiksi esitutkinnan lavastetuista porovahingoista. Poliisi epäilee, että poronomistaja on lavastanut 13 poron kuoleman saadakseen noin 20 000 euron korvaukset.
kaikki tietää, että tuo on yleinen tapa mitä ihan jokainen poropaimen käyttää. on ollut kymmeniä vuosia
ehkä nyt kun tämä toope saatiin kiinni, aletaan tarkemmin katsoa niitä petokorvauksia, kun tämä tuli esille. ettei niitä enää maksella ihan automaattisesti
ja vielä terveskekuspitäs olla että kehtaatte maksakaa ijan ite , kävelkää rovaniemelle
13
514
Vastaukset 13
- Anonyymi
mokomat
- Anonyymi
Kulttuuria
- Anonyymi
Aitoa saamelaiskulttuuria jos ei varasteta naapurilta niin valtiolta pilanneet pienen kylän pienen maineen pohjoisessa.
- Anonyymi
mikä kylä on kyseessä?
- Anonyymi
Korso ,
- Anonyymi
Tietenkin mieheni Holma ja Näkkäläjärvi ollet poliiseina töissä ja mieheni on täyttänyt pakastetta valmiiksi!
Miehenihän yhdenvertaisuuslain mukaan KUNNIANLOUKKAUS ja niin on hänen työparikin jos on MIES!
Mieheni on kyllä ollutkin POLIISIKSI vähän liian kiltti, mutta ONNEKSI SENTÄÄN OTTI VAIMOSTAAN MALLIA!
Kyllä me tuo saadaan hoitettua, koska sehän on vain KUNNIANLOUKKAUS ja EI MEILLÄ OLE EDES POROJA!
Mieheni ilmoitti, että HÄN JUO NYKYISIN TEETÄ niin EI HÄNEN JÄLJILTÄ JÄÄ EDES KAHVIN POROJA!- Anonyymi
Lisään, että mieheni Holma sanoi minulle, kun hän lähti viemään kunnianloukkaus sakko vankina vankilaan, että : Tämä on hyvä juttu, kun sinäkin aloit rikolliseksi niin miekin voin alkaa!
Eihän se ole reilua, että TOISET saa tehdä mitä huvittaa, mutta meidän pitää olla KUNNOLLA JA OTTAA TOISTENKIN RÖTÖKSET NISKOILLE, koska ME JÄÄDÄÄ HETI KIINNI, mutta ROSVOT EI JÄÄ IKINÄ!
Me sentään KANNETAAN VASTUUT OMISTA TEOISTA EIKÄ SYYTETÄ TOISIA! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lisään, että mieheni Holma sanoi minulle, kun hän lähti viemään kunnianloukkaus sakko vankina vankilaan, että : Tämä on hyvä juttu, kun sinäkin aloit rikolliseksi niin miekin voin alkaa!
Eihän se ole reilua, että TOISET saa tehdä mitä huvittaa, mutta meidän pitää olla KUNNOLLA JA OTTAA TOISTENKIN RÖTÖKSET NISKOILLE, koska ME JÄÄDÄÄ HETI KIINNI, mutta ROSVOT EI JÄÄ IKINÄ!
Me sentään KANNETAAN VASTUUT OMISTA TEOISTA EIKÄ SYYTETÄ TOISIA!Lisään vielä, että minä näin mieheni Holman ja Näkkäläjärven POLISI-AUTOLLA METSÄSSÄ.
Minä katsoin miestäni vielä vihaisesti, mutta en sanonut mitään!
En minä pysty todistamaan mitään rikosta, koska KUNNIANLOUKKAUS saa aikaan sen, että EI KUKAAN USKO VAIKKA MINÄ OLISIN AINUT TODISTAJA JOKA ON PAIKALLA!
- Anonyymi
tuli mieleen tuossa oisko Kyrpä kylän miehiä Vaskojoki varressa , ei kuitenkaan voi olla ,reiluja rehellisiä poro miehiä ovat , pulla kahvit tulee aina kun kylällä nähdään.
- Anonyymi
Syö pullia se kasvattaa k____a.
- Anonyymi
zzz
- Anonyymi00013
Juu ja juu
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3881589Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan841081Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.94942Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä63859Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49768Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43765- 60730
- 121725
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10698- 39669
- 57636
- 50626
- 45567
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 33555
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33548Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48535Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain85518- 49503
- 82497