Jos vesimelonia, jonka vesipitoisuus on 99% kuivatetaan siten, että uuden melonin vesipitoisuus on 98%, niin paljonko on näitten melonien massojen suhde?
Herkku vesimeloni
6
96
Vastaukset
- Anonyymi
Olkoon melonin kokonaismassa alussa 1 kg. Tästä vettä on 0,99 kg ja muita aineita 0,01 kg. Uuden melonin vesipitoisuus on M/(M+0,01) = 0,98, missä M on uuden melonin veden massa. Yhtälöstä saadaan M = 0,49 kg, joten uuden melonin kokonaismassa on 0,49 kg + 0,01 kg = 0,5 kg, joten massojen suhde on 0,5 tai 2.
En ole kuitenkaan ollenkaan varma, onko tämä oikea tulos.- Anonyymi
Miten muka voisi uuden melonin massa olla puolta pienempi jos vesipitoisuus laskee vain prosentin verran?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten muka voisi uuden melonin massa olla puolta pienempi jos vesipitoisuus laskee vain prosentin verran?
En osaa muuta sanoa, kuin että joskus matematiikka antaa yllättäviä, jopa järjenvastaisia tuloksia. Mutta pakko kai laskelmia on uskoa, jos lasku vain on tehty oikein.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Miten muka voisi uuden melonin massa olla puolta pienempi jos vesipitoisuus laskee vain prosentin verran?
Muiden aineiden suhteellinen osuus kaksinkertaistuu. Niiden paino säilyy kuitenkin samana.
Uuden kokonaismassan on siis oltava puolet pienempi.
Jos ottaisit vettä pois vain vain prosentin verran, niin ei se vaikuttaisi juuri mitään vesipitoisuteen.
- AnonyymiUUSI
Alussa massa = M ja siitä 99% on vettä, on siis muun kuin veden massa 0,01 M..
Uusi massa kuivatuksen njälkeen = m ja 0,01M =0,02 m.m/M = 1/2.
Tark. 0,02 * M/2 = M/100 = 0,01 M - AnonyymiUUSI
Alkuperäisessä vesimelonissa on 1 % kuiva-ainetta ja kuivatuksessa kuiva-aine ei muutu.
Olkoon alkuperäisen melonin massa M_1.
Kuiva-aineen määrä on silloin
0.01M_1.
Kun vesipitoisuus on kuivauksen jälkeen 98 %, kuiva-aine on 2 % kokonaismassasta.
Jos uuden melonin massa on M_2, niin
0.02 M_2 = 0.01 M_1.
Tästä
M_2 = 0.01/0.02×M_1 = 0.5 M_1.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2073556Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen133266Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä632509Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92145Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411970Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61878Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue401698- 901581
- 721143
- 741120