Filosofia ja kvanttiteoria

Miten mikromaailman, hiukkasfysiikan kummalliset uudet tulokset vaikuttavat todellisuus käsitykseen?

Hiukkaset voivat olla kahdessa paikkaa yhtä aikaa.

Etäisyydellä ei ole merkitystä, vaan sama tapahtuma saadaan tapahtumaan yhtä aikaa vaikka kuinka kaukana.

Ym.

Mitä tämä tarkoittaa? Vihjasin jo oman ratkaisuni suuntaan: todellisuus onkin erilainen kuin on luultu, kun katselemme sitä maapallon aineellisen maailman tasolta.

7

334

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tiede ei ole vielä pystynyt yhdistämään suhtis ja kvanttiteoriaa. Ehkä yksi syy on ,että yritetään runnoa niitä ... yhteen (teoriaan). Kenties todellisuus on komleksinen niin, että se sisältää aidosti erilaisia systeemejä eri ulottuvuuksineen. Esim pimeä aine ja pimeä energia edustavat näitä"tuntemattomia asioita". Toisin sanoen universumissa "kaikki" ei todellakaan ole samanlaista, vaan hyvin erilaista. Tämä näkyy tutkimuksen tasolla esim niissä erilaisissa ennakko-oletuksissa esim. aine/tietoisuus-kumpi oli ensin suhteen. Oletuksia on molempiin suuntiin, eikä vielä ymmärretä miten materia synnyttäisi tietoisuuden ja päinvastoin. Tämä parivaljakko on malli esimerkki todellisuuden komleksisuudesta , vaikkakin jotkut kallistuvat illuusioteorian puoleen heti kun sana tietoisuus mainitaan..

      • Anonyymi

        joidenkin tutkijoiden mukaan jotkut asiat tai oliot ovat tietoisia ja toiset eivät. Ne olisivat siten aidosti erilaisia.. tähän liittyen jotkut aattelevat, että toiset oliot kuten ihminen olisivat komleksisenpia/ moniuloitteisempia kuin toiset. Esim ihmisen keho on erilainen olemukseltaan kuin ihmisen psyyke jne. Kuitenkin ne toimivat samassa kehossa ja niillä on yhteinen funktio.
        Saman logiikan mukaan toimisi myös universumi näkyvässä ja ei -näkyvässä(vrt pimeä aine ja energia/materialinen) todellisuudessa.


      • Yhdistäminen vaatii sen tajuamisen, että molemmista täytyy ensin luopua. Tarvitaan tietysti uusi teoria sekä mikromaailmassa, kvanttiteoria, että makromaailmassa, suhteellisuusteoria ja BB.

        Se on raskas prosessi, eikä naturalismi suostu siihen, vaan vain todistelee vanhoja teorioita oikeiksi ja muu on muka huuhaata. Mutta silloin myös yhtenäisteoria jää haaveeksi.

        Eikä semmoista ihan heti tarvitakaan. Eri teoria vaan mikromaailmalle, tavalliselle maapallon maailmalle ja sitten makromaailmalle, kosmologialle.

        QT hiukkasfysiikalle, klassinen fysiikka maapallolle, ja GR avaruudelle. Sillai on päästy jo pitkälle.

        Jokainen näistä vaan myös kehittyy omalla alueellaan. Esim. koko universumin teoriaan GR ja BB on muutettava, vaihdettava paremmiksi jo nykyisen tähtitieteellisen tiedon ja filosofisen ymmärryksen pohjalta. Minun Galakseja ja räjähdyksiä-teoria esim. on ihan lupaava ja sisältää monta tärkeää keksintöä asiasta.

        Klassinen fysiikka ja hiukkasfysiikkaa myös kehittyvät, ja nämä kolme vaikuttavat kaikki toisiinsa. Samoin fysiikan kehitys vaikuttaa muiden tieteiden kehitykseen ja biologia, psykologia, sosiologia, historia ja teologia fysiikan kehitykseen. Ja matematiikan, logiikan, kielitieteen ja ATKn kehitys kaikkiin empiirisiin tieteisiin.

        Filosofia on tässä se yhdistävä ja kokoava tiede. Kunkku. Matematiikka ja fysiikka eivät ole kunkku, kuten naturalismi ajattelee.


      • Anonyymi kirjoitti:

        joidenkin tutkijoiden mukaan jotkut asiat tai oliot ovat tietoisia ja toiset eivät. Ne olisivat siten aidosti erilaisia.. tähän liittyen jotkut aattelevat, että toiset oliot kuten ihminen olisivat komleksisenpia/ moniuloitteisempia kuin toiset. Esim ihmisen keho on erilainen olemukseltaan kuin ihmisen psyyke jne. Kuitenkin ne toimivat samassa kehossa ja niillä on yhteinen funktio.
        Saman logiikan mukaan toimisi myös universumi näkyvässä ja ei -näkyvässä(vrt pimeä aine ja energia/materialinen) todellisuudessa.

        Niin, henki, tietoisuus ja henkinen ovat aliarvostettuja nykyisessä naturalistisessa maailmankuvassa. Mutta ne on otettava mukaan tieteellisesti eikä fundamentalistisena, idealistisena huuhaana. Teologia on se tiede, joka on sen aina yrittänyt tehdä, ja psykologia, sosiologia ja historia. Ne ovat vaan kaikki jonkun aikaa olleet naturalismin tossun alla.


      • Että ne voitaisiin yhdistää, molempia pitäisi tietysti muuttaa paremmin todellisuutta vastaaviksi. Todellisuus on sellainen kuin on, ei sellainen kuin nämä teoriat edellyttävät.

        Teoria on vain teoria, todellisuus on sitten vielä jollakin tavoin erilainen, emmekä vielä tiedä millä tavoin.


    • Kun on yhtäaikaisia tapahtumia mikromaailmassa lähellä ja kaukana, se koskee koko fysiikkaa ja kosmologiaa myös, ei vain mikromaailmaa.

      Muuten mikromaailmassa vaan on omat luonnonlakinsa ja on tutkittava ja ymmärrettävä asiat mikromaailman tasolla erilaisiksi ja hyväksyttävä ne sellaisina, saavat olla omanlaatuisensa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      69
      1021
    2. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      55
      968
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      43
      926
    4. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      55
      715
    5. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      21
      694
    6. Martina ja Levin kiinteistö

      Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      309
      653
    7. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      33
      635
    8. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      44
      578
    9. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      176
      563
    10. Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta

      Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi
      Tv-sarjat
      7
      546
    Aihe