Itsenäinen Suomi?

Anonyymi-ap

Suomi liittyi Euroopan unioniin 1. tammikuuta 1995, ja sen jäkeen Suomi ei ole itsenäinen, meitä määrää muut maat.

25

455

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ryssä rajat ovat teidän takia kiinne.
      Jos olet Itäsuomalainen, voit syyttää vain itseäsi, ettei teillä ole tällähetkellä huoltoasemia.

      • Anonyymi

        Ai miksi, 🤔🤔 missä sinä mahdoit käydä tankkaamassa.


      • Anonyymi00014

        Raja itään on taas normaalitilassa kuten neuvostoliiton aikaan. Aivan mahtavaa, tätä itänaapuri juuri halusi. Vielä kun saadaan teikäläiset takaisin sinne niin asia on kunnossa.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      No, olihan ne juhlat taas, kummsstutti kun somali-akka ei tervehtinyt juhlan isäntää?mitä varten hän änkesi koko paikkaan olisi pysynyt pois jos muka uskonto kieltää tervehtimästä.

      • Anonyymi00008

        Somali oli tohtoriksi lukenut. Heidän uskontonsa mukaan hän menetteli. Oli toki sopinut valtioneuvoston kanssa. Tervehtimättä jättäminen ei ollut vastalause Stuppia eikä Suomea kohtaan.


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Somali oli tohtoriksi lukenut. Heidän uskontonsa mukaan hän menetteli. Oli toki sopinut valtioneuvoston kanssa. Tervehtimättä jättäminen ei ollut vastalause Stuppia eikä Suomea kohtaan.

        Tohtorin arvoon ei pääse uskomuksilla. Täytyy olla todella typerä henkilö tuossa asemassa kun ei kunnioita maan tapoja, sivistymätön.


    • Anonyymi

      RYbo, pää kiinni.,, poistha paskas,,,

    • Anonyymi00009

      Länsimaiden rikkaus ja hyvinvointi on monen tekijän summa. Kapitalismi, mahdollisuus vaurastumiseen ja rikastumiseen, on tehokas resurssi. Kehitystä on vienyt vauhdilla eteenpäin myös tekninen kehitys, joka jatkuu edelleen mm. tekoälyn muodossa. Suuri osa lännen vaurautta on kuitenkin myös avoimen siirtomaavallan tulosta. Ja, vaikka avoin siirtomaavalta on jo takana päin, ns. kolmannen maailman alistaminen, ryöstäminen (luonnonvarat) ja kiusaaminen jatkuu edelleen. Keskeisessä asemassa tässä hajottamisessa on erilaisten kilpailevien ryhmien aseistaminen. Näin myös Lähi-Idässä. Hajota ja hallitse. Tarvittaessa USA ja muut maat käyttävät avointa väkivaltaa, sotaa ja regime changeja. Näin tehtiin myös Ukrainassa. Tavoitteena oli ja on Venäjän saattaminen kehitysmaiden assemaan, lännen pääoman ja ryostön alle. Kaikki nämä naamioidaan hollywood-tarinoihin, tarinoihin demokratiasta yms. Näin viimeksi myös Venezuelassa, jossa keskeisenä tarinana ovat huumeet, mutta myönnetään myös, että öljy, joka Trumpin mukaan kuuluu USA:lle. Siis aivan samalla kuin Nigerin uraani ja kulta kuului Ranskalle. Joukkomittaisen pakolaisuuden ja maahanmuutonkin perussyy on ns. kolmannen maailman alistamisessa ja riistossa. On ymmärrettävää, että mm. Afrikan maista liikkeelle lähtevät nuoret miehet, joilla ei ole siellä tulevaisuutta. Aivan samalla Meksikossa, Columbiassa, joissa maissa turvaudutaan myös rikollisuuteen ja huumekasvatukseen, kun muut mahdollisuudet ovat olemattomat. Ja täällä Suomessa askaroidaan tämän lopputuleman (maahanmuuton) kanssa, kun pitäisi tukea mm. Afrikan todellista itsenäistymistä ja vastustaa USA:n, muita maita polkevaa, hegemoniaa.

    • Anonyymi00010

      Suomi on Trumpin vasalli kätyrimaa.

      • Anonyymi00011

        Olispa Kaarlo elossa. Ei ollut imperialisti! Häntä kiusattiin täällä, mutta hän antoi sanansa ruoskia kapitalisteja. Kadutte kun pilkkasitte häntä, kun nyt näjettä mikä on tämä maailma.


      • Anonyymi00031

        Ja hyvä niin.


    • Anonyymi00012

      Hallitus Trumpin marionetti.
      Stuppi Trumpin ottopoika.

    • Anonyymi00013

      Weristä Wittua huulille.

    • Anonyymi00017

      Suomi liittyy Galaktiseen liittoumaan 1.1.2027.

    • Anonyymi00018

      USuomi
      53. USAn osavaltio.

    • Anonyymi00019

      https://www.tampereensanomat.fi/uutiset.html?250712
      "Nyt kun työttömyys on huippuluvuissa niin moni varmaan vielä muistaa, millaisilla ylisanoilla aikoinaan EU-jäsenyyttä suomalaisille mediassa markkinoitiin ennen kansanäänestystä. Totuus EU:n ihanuudesta alkoi sitten vähitellen suomalaisille selviämään, kun vähä vähältä Suomi joutui luopumaan itsenäisyydestään.

      Myös Nato-jäsenyyden mainostettiin tuovan Suomeen paljon hyötyjä ja investointeja, mutta nyt alkaa siinäkin asiassa totuus vähitellen nousemaan pintaan. Suomea johdetaan tällä hetkellä käytännössä ulkomailta, ja Suomen ryntääminen kiireellä Natoon on paljastumassa juuri sellaiseksi virheeksi mistä puolueettomat asiantuntijat aikoinaan varoittelivat.

      Viime vuosina maahanmuutto on ollut ennätyslukemissa Suomessa, mutta talous jatkaa silti sukeltamistaan. Tuostakin voi joku fiksumpi tehdä sellaisen johtopäätöksen, että maahanmuutto ei ole Suomen taloutta nostanut ja mediassa paljon puhuttu työvoimapula ei ehkä pidäkään paikkaansa.

      Itäraja on perustuslain vastaisesti kiinni ja monet itärajan kunnat ovat valtavissa vaikeuksissa. Itärajalla on asuntojen ja liiketilojen hinnat olleet jyrkässä laskussa ja konkursseja tullut vaikka kuinka paljon. Tästä huolimatta Suomi jatkaa jääräpäisesti EU:n ohjeistamaa linjaa, ja samalla itärajan talouden alasajoa.

      Marinin hallitus oli katastrofi Suomelle, mutta nykyinenkään hallitus ei ole halunnut EU:n agendoja vastaan yhtään asettua, joten Suomen alamäki jatkuu monessakin mielessä.

      Mistä löytyy se koalitio, joka nostaa Suomen tästä montusta?"

      • Anonyymi00022

        Nykyinen hallitus on perikato. Kaikista huonoin hallitus mitä on koskaan ollut ja on tuleva.


      • Anonyymi00023
        Anonyymi00022 kirjoitti:

        Nykyinen hallitus on perikato. Kaikista huonoin hallitus mitä on koskaan ollut ja on tuleva.

        Suomea on johdettu muualta niin kauan se on ollut kansakuntana. Sitä ennen olimme osa Ruotsia, sitten 1800 luvun alkupuolelta osa Venäjää, Neuvostoliitto talutti Suomea selkeän poliittisesti johdatellen niin kauan kuin oli olemassa.
        Olemme siis kuitenkin saavuttaneet itsenäisyytemme vasta EU.n myötä ja niinpä meitä rahoittaa sosialismia vastahangaten myös USA.


    • Anonyymi00024

      "Olemme siis kuitenkin saavuttaneet itsenäisyytemme vasta EU.n myötä "
      EU on vienyt itsenäisyytemme.

      • Anonyymi00025

        Suomella ei ole ollut sen tason itsenäisyyttä, että sitä olisi voitu viedä mihinkään. Ei edes EU kykene sellaiseen.
        Itsenäisyyttä ei oteta se annetaan. Vertaa esim. tuore Palestiinan tapaus.


      • Anonyymi00026
        Anonyymi00025 kirjoitti:

        Suomella ei ole ollut sen tason itsenäisyyttä, että sitä olisi voitu viedä mihinkään. Ei edes EU kykene sellaiseen.
        Itsenäisyyttä ei oteta se annetaan. Vertaa esim. tuore Palestiinan tapaus.

        Olihan meillä oma valuutta ja saimme päättää monista asioista ihan itse, nyt tulee ohjeet EU:sta.


      • Anonyymi00027
        Anonyymi00026 kirjoitti:

        Olihan meillä oma valuutta ja saimme päättää monista asioista ihan itse, nyt tulee ohjeet EU:sta.

        Tuliko pikkuisella pipi päähän? EU:ssa asioista päätetään YHTENÄISESTI. Nykymaailmassa ei enää yksin pärjätä, eikä vanhaan ole enää paluuta. Maailma muuttuu ja kehittyy.


      • Anonyymi00029
        Anonyymi00027 kirjoitti:

        Tuliko pikkuisella pipi päähän? EU:ssa asioista päätetään YHTENÄISESTI. Nykymaailmassa ei enää yksin pärjätä, eikä vanhaan ole enää paluuta. Maailma muuttuu ja kehittyy.

        Suomella ei ole vaikutusvaltaa EU:ssa. Ja miltä talous näyttää, onko EU ja EU:n tuoma monikulttuurisuus nostanut Suomen taloutta?


    • Anonyymi00028

      Onneksi te venäläiset ette kykene enää meitä ei määräämään.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      75
      5890
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      275
      4760
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2588
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      28
      2503
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      88
      1542
    6. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      14
      1420
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      105
      1357
    8. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      128
      1316
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      108
      1264
    10. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      19
      1211
    Aihe