Miksi nuoret ja koululaiset eivät tervehdi?

Anonyymi-ap

Kun olin lapsi, koululainen ja nuori, oli päivän selvää, että vanhempia ihmisiä tuli tervehtiä. Niin meidät oli opetettu kotona ja koulussa.

Nykyään tulee koululaisia ja nuoria tiellä vastaan. He eivät edes huomaa vastaantulijaa, kun raplaavat kännykkää tai muuten vain katsoa toljottavat kuin jotakin oliota. Jopa naapurien lapset tekevät näin.

On tietenkin myönteisiä kokemuksiakin. Joskus tulee reippaasti tervehtiviä koululaisia vastaan. Tuntuu todella hyvältä, kun tuollaisia hyvin kasvatettuja lapsia ja nuoria tapaa.

En toisaalta ihmettele näitä tervehtimättömiä lapsia ja nuoria. Miten he osaisivat, kun eivät heidän vanhemmatkaan osaa. Samoin nykyopettajat ovat monesti aika osaamattomia näissä asioissa. Ennen olivat opettajat koulutettu kouluttamaan lapset yhteiskuntakelpoisiksi kansalaisiksi. Nykyään opettajat ovat hienosti maisteriksi koulutettuja tiedeihmisiä, käytännöstä kaukana.

Koulu pitäisi panna uusiksi, käytännönläheisemmäksi eikä kasvatusopilliseksi koelaboratorioksi.

18

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      nazin puheita koe laboratorio hyi saatan ilmoitus poliisille epäilys pedari.

      • Anonyymi
        UUSI

        Suomessahan on vielä toistaiseksi sananvapaus.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomessahan on vielä toistaiseksi sananvapaus.

        ei nazeilla


      • Anonyymi
        UUSI

        Kerro, mikä on pedari.


    • Anonyymi
      UUSI

      Kun olin nazi, koululainen ja nuori, oli päivän selvää, että vanhempia ihmisiä tuli tervehtiä. Niin meidät oli opetettu nazina kotona ja koulussa.

      Nykyään tulee koululaisia ja nuoria tiellä minua nazia vastaan. He eivät edes huomaa vastaantulijaa, kun raplaavat kännykkää tai muuten vain katsoa toljottavat kuin jotakin nazi oliota. Jopa naapurien lapset tekevät näin.

      On tietenkin myönteisiä kokemuksiakin. Joskus tulee keskitys leiriin reippaasti tervehtiviä koululaisia vastaan. Tuntuu todella hyvältä, kun tuollaisia hyvin kasvatettuja lapsia ja nuoria tappaa.

      En toisaalta ihmettele näitä tervehtimättömiä lapsia ja nuoria. Miten he osaisivat, kun eivät heidän vanhemmatkaan osaa. Samoin nykyopettajat ovat monesti aika nazi asioissa osaamattomia näissä asioissa. Ennen olivat opettajat nazi koulutettu kouluttamaan lapset yhteiskuntakelpoisiksi kansalaisiksi. Nykyään opettajat ovat hienosti homo maisteriksi koulutettuja anaali tiedeihmisiä, käytännöstä kaukana nazizmista.

      Koulu pitäisi panna uusiksi, käytännönläheisemmäksi eikä kasvatusopilliseksi nazi koelaboratorioksi.

      • Anonyymi
        UUSI

        Ohhoh! Olipahan tekstiä!

        On näköjään opittu naapurin pressalta ainakin yksi sana. Tuskin tiesit ennen vuotta 2022 sitäkään.


    • Anonyymi
      UUSI

      Nuoret elää omaa aikaa,ei vanhoja tarviset tervehtiä kun ei kerran tunne vaikka olisi naapuri..tiedä kuinka vaarallisia ovat.

      • Anonyymi
        UUSI

        Just noin. Tulevat ne nuoretkin joskus vanhoiksi.


    • Anonyymi
      UUSI

      Kyllähän koulut ovat sellaisia kokeilupaikkoja kaikenlaisilla jutuilla nykyään. Aika paljon niissä on epäonnistuttu. Oppilaat siitä kärsivät pitkässä juoksussa.

      Nykyäänhän järjestetään joulujuhlatkin niin, että ei saa mainita sanaa "joulu", puhumattakasn Jeesus. Ja paljon muuta. Ei ihme, että lapsia otetaan kotiopetukseen tai perustetaan yksityisiä kouluja.

      Kokeillaan vaan kaikkea.

      • Anonyymi
        UUSI

        kokeleppa pitää turpas kiinni,


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        kokeleppa pitää turpas kiinni,

        Eläimellä on turpa, ihmisellä suu.


      • Anonyymi
        UUSI

        Niin kielletään kaikki perinteinen suomalainen kulttuuri. Ihmettelen vain kuinka nuoret kestää kaiken paineen mitä somesta syydetään. Tervehtiminen on pieni ongelma.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin kielletään kaikki perinteinen suomalainen kulttuuri. Ihmettelen vain kuinka nuoret kestää kaiken paineen mitä somesta syydetään. Tervehtiminen on pieni ongelma.

        Tuo on totta. Ei tuo tervehtimättömyys sinänsä ole ongelma vaan tapojen muutos.

        Some on tänään ongelma. Se koukuttaa helposti.


    • Anonyymi
      UUSI

      Jos ollaan tarkkoja, niin vanhemman ihmisen kuuluu kohteliaisuussäännösten mukaan tervehtiä nuorempaa ensin. Tämä siksi, että hänellä on enemmän kokemusta, mitä pitää kunnioittaa, jolloin keskustelun aloitus kuuluu hänelle.

      • Anonyymi
        UUSI

        Tuo on taas niitä diplomatian käyttäytymissääntöjä, jotka eivä sovellu arkisiin, käyttäytymissääntöihin tavanomaisissa yhteisöissä. Yleensä itse "tarjoan" tervehdystä, jos huomaan, että on tuttu ihminen, nuori tai vanha. En läheskään aina näiltä nuorilta saa vastausta. Säikähtävät melkein tuollaisessa tilanteessa. Se kertoo vain siitä, että ei kukaan ole ohjannut tai neuvonut käyttäytymistapoja.


    • Anonyymi
      UUSI

      Kaikella rakkaudellakin: mikä tekee sinusta niin ihmeellisen ja vaikutusvaltaisen, että kaikkien lapsien olisi pakko tervehtiä sinua?

      Ennen ehkä tervehdittiin kaikkia, mutta nykypäivän lapsia ohjeistetaan olemaan puhumatta tuntemattomille mikä on ihan fiksua, kun ottaa huomioon sen minkälaiseksi maailman meno on mennyt.

      • Anonyymi
        UUSI

        Tuo alun ilkeily kertoo aika paljon asiattomuudesta. En ole mitenkään vaikutusvaltainen ja fiksuuteen en ota edes kantaa.

        Ymmärrän kyllä tuon, että nykymaailmassa lapsia ohjeistetaan suhtautumaan varauksella tuntemattomiin ihmisiin. Olen huomioinut tämän. Tutut on eri asia, varsinkin pienellä paikkakunnalla. Ìtse tervehdin kaikkia tuttuja, niin aikuisia kuin lapsia ja olen sen tehnyt aina. Kotona opetettiikn se ja koulussa jopa vaadittiin, mikä oli hyvä juttu sekin.


    • Anonyymi00023
      UUSI

      Mielenkiintoista luettavaa nykynuorista. Katsoin itsenäisyysjuhlan kättelyä televisiosta ja yksi kaapupäinen nainen,henkilö nykyään ;) näytti nuorille tapoja miten pitää käyttäytyä. Ei kätellyt vaikka suomalaiset maksaneet hänen koulutuksen. Jos ei ole oppinut käytöstapoja niin miksivääntyä ilmaisille lounaille .

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      276
      14531
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      72
      7356
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      212
      7194
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      67
      5199
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      120
      4937
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4744
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      102
      4554
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      30
      4492
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      79
      4203
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3988
    Aihe