KERROSTALOJA PAIKALLISILLE PELKÄSTÄÄN?

Anonyymi-ap

Tuo-kin olisi hyvä juttu...

21

260

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kaupunki voisi rakentaa. On ikävää, jos ihmiset joutuvat telttoihin. Maailmalla kasvavat metropolit ja turistikohteiden laita-alueet ovat usein täynnä slummeja, esim. Rio de Janeiro. Siellä on muuten tosi kauniita naisia (isot takapuolet). Kannattaa Rovaniemellä huolehtia nyt myös heikompi osaisten asuinalueen palvelut kuntoon ja Lapha huolehtimaan sosiaalisesta työstä.

    • Anonyymi00002

      Näinhän sen lain mukaan pitäisi mennä. Ei majoitustoiminta asuintaloissa ole sallittua toisin kuin useat kokkareet väittävät.

    • Anonyymi00003

      Turismi kasvaa,heille omat lomatalot,kuin myös paikallisille.

    • Anonyymi00004

      Kaupungin ei tarvitse rakentaa, siksi kun täällä on jo aikalailla kylliksi taloja asukkaiden asua. Asunnot riittää, kun nuo mitkä on kahmittu ahneuden takia luvattomaan laittomaan majoitukseen, pakko-otetaan takaisin kodeiksi asukkaille.
      Majoitustoiminta asuintaloissa vaatii luvat, mutta lupiahan ei heru, kun se toiminta on laitonta!!!!

      Jotain uutta voidaan aina rakentaa, mutta niin kuin nytkin myyntiin. Opiskelijoille ja ikäihmisille kyllä valtion tuella ja rahoituksella, koska heille ei ole nyt kohtuuhinnalla asuntoja.

      Hotelleja kyllä voi yritykset rakentaa matkustavaisille. Ja nämä luvattomat salahotellien pitäjät lyökööt rahansa yhteen ja perustakoot sellaisia yhtiöitä, että hakevat rakennusluvat ja rakennuttakoot ihan majoitusta varten taloja jotta ihmiset saisivat asua rauhassa kodeissaan.
      Rovaniemeltä kun lähtee vaikka mihin suuntaan rakennusmaata riittää, ei turistien tarvitse keskustaan majoittua. Aktiviteetitkin on helpompi järjestää tuolla keskustan ulkopuolella, kuten revontulien bongaus, retket, safarit jne. Jos tuo majoitus on kovinkin kannattavaa niin pitää markkinoida matkailua kokovuotiseksi niin rahaa vitaa läpi vuoden eikä vain niin kuin nyt 3 kuukauden sesongin ajan.

      Rovaniemen asuntotilanne on vääristynyt ihan vain tuon laittoman majoituksen takia ja nyt pitää "viheltää peli poikki" ja asunnot asukkaille!!! Viranhaltijat toimikaa!!!

      • Anonyymi00005

        Jos ne asuntojen omistajat vuokraa turisteille asuntoja, niin mitä me voidaan sille tehdä? Elämmehän vapaassa maassa eikö totta?


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Jos ne asuntojen omistajat vuokraa turisteille asuntoja, niin mitä me voidaan sille tehdä? Elämmehän vapaassa maassa eikö totta?

        Elämme maassa, jossa on lait /-ja asetukset kaikkien kansalaisten noudatettaviksi,joiden puitteissa elämme ja toimimme elämän eri osa-alueilla.Joka ei niitä kunnioita on rikollinen, eikö totta?.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Jos ne asuntojen omistajat vuokraa turisteille asuntoja, niin mitä me voidaan sille tehdä? Elämmehän vapaassa maassa eikö totta?

        Vapaassa maassa ne lait ja asetukset koskee kaikkia. Etkö tiennyt?

        Jos kerran asuintaloissa ei saa harjoittaa jatkuvaa majoitusbisnestä, niin asiahan on sitten niin. Asuntojen omistajien pitää hakea rakennusvalvonnasta lupa JATKUVAAN, siis jatkuvaan,( missä asunnossa ei ole vakituista asukasta, vaan ainoastaan vaihtuvia turisteja, )
        lupa pitää olla, mutta sitähän ei saa, kun talo on asuintalo ja asunnot ihmisten koteja.

        Onhan tätä asiaa tiedotettu kohtuu pitkään ja yhä noin harhaista luuloa on vallalla niin kuin tuossa yllä. Mitä me voimme tehdä? Voimme vaatia viranhaltioita toimimaan, heillä on virkavastuu ja sen laiminlyönnistä seuraa sanktioita!

        Vapaa maa ei ole villilänsi vaan sivistysvaltio missä ei voi ottaa lakia omiin käsiin ja toimia niin kuin luulee olevan mahdollista.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Vapaassa maassa ne lait ja asetukset koskee kaikkia. Etkö tiennyt?

        Jos kerran asuintaloissa ei saa harjoittaa jatkuvaa majoitusbisnestä, niin asiahan on sitten niin. Asuntojen omistajien pitää hakea rakennusvalvonnasta lupa JATKUVAAN, siis jatkuvaan,( missä asunnossa ei ole vakituista asukasta, vaan ainoastaan vaihtuvia turisteja, )
        lupa pitää olla, mutta sitähän ei saa, kun talo on asuintalo ja asunnot ihmisten koteja.

        Onhan tätä asiaa tiedotettu kohtuu pitkään ja yhä noin harhaista luuloa on vallalla niin kuin tuossa yllä. Mitä me voimme tehdä? Voimme vaatia viranhaltioita toimimaan, heillä on virkavastuu ja sen laiminlyönnistä seuraa sanktioita!

        Vapaa maa ei ole villilänsi vaan sivistysvaltio missä ei voi ottaa lakia omiin käsiin ja toimia niin kuin luulee olevan mahdollista.

        Niin pitää hakea lupa, mutta mitä jos eivät hae? Majoittavat turisteja ja jos kyylänaapuri kysyy, että mikä homma, niin sanoo, että nämä on minun kavereita. Millä sen todistat? Turismin suuri kasvu on maailman turistikohteissakin johtanut siihen, että keskustat tyhjenee oikeista vuokralaisista, kun enemmän rahaa saa turisteilta. Onko se kivaa, no ei ole niille, jotka sen takia menettää vuokra-asunnon, mutta tosi vaikea on kehityksen suuntaa kääntää. Siksi ratkaisuja ovat:

        1. Kaupunki rakentaa taloja, joita se vuokraa vain pitkäaikaiseen vuokraukseen
        2. Mie oon asukas porukka lopettaa yleisen turismin vastustamisen ja laillisten hotellirakennusten vastustamisen, niin että paine lyhytvuokrauksesta vähenee, kun Rovaniemelle rakennetaan oikeita hotelleja (ei salahotelleja)


    • Anonyymi00006

      Siinäpä onki miettimistä tosiaan...

    • Anonyymi00009

      Minua ärsyttää se, että vieläkin jankutetaan, että asunnon omistaja voi tehdä asunnollaan mitä lystää. Asia ei mene tollojen jakeluun ei sitten millään. Ahneus sumentaa vähäisenkin järjen jos sitä nyt on ollutkaan.

      • Anonyymi00012

        Onko se ahneutta, jos lappilaiset haluaa osansa, kun kerrankin köyhät raukat voi rikastua, vai pitääkö antaa rahojen mennä eteläsuomalaisille hotelliketjuille, etelästä tuleville takseille (jotka puhuu hoono soomi)? Vai paikallisille rehellisille lyhytvuokrayrittäjille, jotka maksaa verot Lappiin?

        PYYSIN TEKOÄLYÄ KIRJOITTAMAAN "MODERNIN RUNON" ROVANIEMEN TILANTEESTA. LUKEKAA JA IHMETELKÄÄ!

        Hämärä laskeutuu Kemijoen ylle,
        Rovaniemi hengittää – lumi narisee jalan alla.
        Turismi paisuu, kuin kevättulva,
        AirBnB:n ikkunasta loistaa vieras valo.
        Kaupungin laidalla telttakylät kasvavat,
        majoitus kielletty, mutta elämä löytää uomansa.
        Siellä kahden maailman rajalla
        kohtaavat huurtuneet kasvot.
        Yksi puhuu elannon puolesta,
        toinen muiston kotikadusta.
        Sanat ovat kuin pakkaslumi – kirpeitä, [sensuroitu ***]
        Pakkanen puristaa, tuuli ulvoo.
        Silti nuotion äärellä on lämmin – ystävyys, tuoksuva keitto.
        Kieltojen keskellä syntyy yhteinen juhla:
        "Missä on hyvä ruoka, siellä on koti",
        sananlasku leijuu höyryn mukana taivaalle.
        Telttakylässä nauretaan, laulu kantaa metsän yli.
        Turistit, vastustajat, paikalliset – kaikki hetkeksi samaa tarinaa.
        Ja vaikka kaupunki nukkuu eri puolilla barrikadeja,
        yhteisen kattilan äärellä unohtuu kiista.
        Ystävyys, joka ei pelkää pakkasta,
        on Rovaniemellä arvokkaampaa kuin yksikään vuokra.


    • Anonyymi00010

      Ok.Omistako asunnon missä asut?Voitko halutessasi vuokrata sitä?

    • Anonyymi00013

      Turisteille hotellit.
      Omankylän ihmiset oikeutettu kunnolliseen asuntoon.
      Rakennusvalvontahan sen päättää tuleeko rakennus vakituiseen asumiseen vai vuokrakäyttöön!
      Eikö niin!

      • Anonyymi00014

        Mitä jos asukas sanoo, että nämä on minun kavereita, vaikka olis turisteja? Minkä sille voi tehdä?


      • Anonyymi00020
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        Mitä jos asukas sanoo, että nämä on minun kavereita, vaikka olis turisteja? Minkä sille voi tehdä?

        Meidän talon majoittaja yritti alussa valehdella noin. Oli Italiasta ja Ranskasta ja vaikka mistä "ystäviä". No peli oli menetetty, kun löydettiin Airbnb-ilmoitus netistä. Rakennusvalvonta vaan hoitamaan asiaa.


    • Anonyymi00015

      Tuskin kenelläkään on satoja kiinalaisia ystäviä?

      • Anonyymi00022

        Mutta jos on "maailmankansalainen"?

        Ei me voida mitään lyhytvuokrausta vastaan, se on tullut tänne, meidän osamme on asua telttakylässä ja odottaa leipäpalaa ja soppakauhaa! Laitakaupungin laulu soi!


    • Anonyymi00016

      Miten näytät sen toteen?

      • Anonyymi00018

        Ei meidän tarvitse näyttää toteen laitonta majoitusta, täällähän on ihan sitä varten palkattu viranhoitajia. Rakennusvirasto, sieltä ne luvat haetaan ja jos lupaa ei ole, niin seuraamukset asunnon väärinkäyttäjälle.


    • Anonyymi00019

      Eli homma toimii noin?JOS jotain on rangaistu,niin millä tavoin?Onko mitään esimerkkejä?

    • Anonyymi00021

      En ole kuullut rangaistuksista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      18
      2523
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      32
      1497
    3. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      58
      1213
    4. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      298
      1172
    5. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      926
    6. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      897
    7. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      175
      743
    8. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      58
      723
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      90
      692
    10. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      56
      641
    Aihe