Yrittäjä osti vuosimallin 2021 sähköauton.
Tuon ikäinen sähköauto on kuitenkin jo vanhentunutta tekniikka eikä sillä tee yhtään mitään. 😱😱😱
https://www.is.fi/autot/art-2000011694787.html
Onneksi vetyautot ja vetytankkausasemat ovat tulossa vihdoin myös Suomeen. 😍😍😍
Tuon ikäinen sähköauto on kuitenkin jo vanhentunutta tekniikka eikä sillä tee yhtään mitään. 😱😱😱
https://www.is.fi/autot/art-2000011694787.html
Onneksi vetyautot ja vetytankkausasemat ovat tulossa vihdoin myös Suomeen. 😍😍😍
Vastaukset 43
Vanhimmat
Niinhän se meni.
Näin se meni.
Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis. Minulla on matkaa mökille 300 km, ja ostin sähköauton, jonka wltp matka on reilu 500 km. Eipä ole ollut mitään ongelmia päästä mökille. Ja onhan siellä sähköt, joten pääsee takaisinkin. Edullista ajoa verrattuna edelliseen dieseliin.
Tosiasiassa tuo ihanneolosuhteiden 500 km wltp on keskimäärin ~400 km ja jo -10-15 pakkasilla 300 km. Kun pakkanen kiristyy, niin pienenee tuostakin.
Ei ole mitään syytä liioitella, vaikka sähköautolla ajellaankin.
Näkyy jo patteristien liikkeelle lähdöt tahmeilta liikennevaloista plus 4 asteen lämpötiloissakin. Moni on jo tien tukkeena kun pelkäävät rangen lyhenemistä
Väärin. Monissa testeissä useammallakin sähköautolla ollaan päästy jopa pidemmälle mitä valmistaja on ilmoittanut ja kylmä sää ei leikkaa kuin korkeintaan 30% ja silloinkin pitää olla pakkasta oikein reilusti. Jännä juttu kun näiden vastustajien pitää aina liioitella ihan liikaa ja ilmeisesti he luulevat että joku jopa uskoo?
Eipä tuolla mökillä tule käytyä pakkasilla. Pitäisi olla jatkuva lämmitys päällä, muuten menee useampi päivä siihen, että talo tuntuu oikeasti lämpimältä. Säilyy mökkikin parempana, kun antaa olla kylmänä pidemmän aikaa. Keväällä sitten taas, kun hanget vajonevat. Talvella pääsee lumitöiden makuun kotonakin, puusaunakin löytyy ja hiihtomaastoja latuineen.
Kyllä siinä jää liikennevaloissa poikkeuksetta toiseksi yskimällä ja savuavalla fossiilijääkaapillasi. Perävalojen nopea kaikkoamiset ovatkin sulle tulleet tutuiksi aivan varmasti, kun yrität saada fossiiliasi liikkeelle.
Varmaan useilla vanhemmilla noin onkin. Kyllähän tuo 300 km:n on riittävä pidemmälläkin matkoilla varsinkin talviolosuhteissa taukojen kannalta. Siihen ei hetikään riitä kolmetuntinen ajoaika.
Ja taas jätän ne poikkeukset eli sankariautoilijat, jotka kaahaavat 1000 km ilman taukoja viikottain. He ovat sankareita eikä sillä ole mitään tekemistä meidän tavisten liikkumisen kanssa.
Entäs jos mökillä,onkin sähköt poikki ,,jäät möoillesi jokeeseen
Koribääntyy poslat kuluu akselit ei kestä patteriauto jalusta ei kestä koska tehty liian heikoksi ja kaysastuskaanmei mene läpi kun eimooe edes huolto ohjelmaa
No jos mökille tulee ’akku tyhjänä’, niin sitten pitää odotella katkon päättymistä ja ladata sitten ja ajella kotiin.
Tilanne ei paljon poikkea siitä, että tulet mökillesi tankki tyhjänä. Etpä sieltä mihinkään pääse ilman ulkopuolisen apua.
Voihan tietysti noihinkin varautua halutessaan, mutta helpompi on huolehtia että akussa/tankissa on riittävästi energiaa…
Tyhmyys hankinoissa ei ole tuotteen syy, vaan ihan oma syy.
Norjalainen yksittäistapaus jossa yrittäjä ei ollut kartalla mitä osti.
Miten tuolle tyypille onkaan tullut mieleen ostaa tuollainen auto jolla ei pääse juuri mihinkään.
No, kun sai halvalla. Tyypillinen Vilen.
Automiehet !
Sääntö no 1
Mikäli haluaa hyvän ja halvan auton, niin täytyy ostaa kaksi autoa !!
Näin ne asiat ovat.
Olisiko kannattanut koeajaa auto ennen ostamista?
Melkoinen idiootti. Ei varmaan mene muutkaan bisnekset kovin putkeen.
Olisi kannattanut ostaa suoraan vetyauto 👍
Totta! 👍
Ja käydä tankkaamassa jossain 500 km:n päässä jatkuvasti? Älä nyt viitsi….
Miksi sortui Ranskanpullaan ? Olisi ostanu esim. VW Upin. tai Seat Miin. 5 vuotta vanhoja Uppeja ja Miitä saa 37Kwh akulla alle kympillä ja toimintamatka on takuulla enemmän kuin 120km.
Etkö lukenut juttua ollenkaan? Hän tarvitsi suhteellisen tilavaa autoa, ei tuollaisia miniautoja.
Moni sähköauto aika rimpuila,mihin ei mahdu edes mies sisään
Rangella ei ole mitään merkitystä, niinhän täällä ainakin väitetään.
No mitä merkitystä sillä sitten on?
Latauspaikkojahan on koko Suomi pullollaan, paljon enemmän kuin tankkausasemia ja ne sijaitsevat siellä missä jatkuvasti asioit muutenkin. Ja kotonahan useinmiten ladataankin, jolloin vieläkin helpompaa…
Kuten esimerkki osoittaa, useille on merkitystä, niin on minullekin.
Tuollainen Rellu ja muut vastaavankokoisella akulla varustetut autot ovat lähinnä kelvottomia leikkikaluja.
"Käytännössä yhdellä latauksella ei päässyt kerrallaan kuin noin 110–120 kilometriä."
Ei merkitystä? Sama, kuin ostaisi pikkuauton 5 litran bensatankilla. Bensa-asemia kun on edelleen joka kulmalla. Tässä meidänkin nurkilla pikkukaupungissa äkkiä laskien 6 kpl - 8 km säteellä.
,inä,hankaa kerran kuussa
Hybriid 2,5 l
Käytännössä Kangoo sopii siis tälläisenaan lähinnä sellaiseen käyttöön, jossa päivittäiset ajomatkat koostuvat pienestä taajamapyörityksestä, jonka jälkeen auto saa rauhassa seistä latauksessa vähintään yhden yön yli.
https://www.is.fi/autot/art-2000006003298.html
Monelle tosiaan tulee yllätyksenä näköjään, että myös sähköautoissa on erilaisia ja eri tarkoituksiin tarkoitettuja malleja. On myös hyviä ja vielä parempia. Ja jos oikein etsii, niin voi löytää huonojakin.
Niillä, joilla ei ole mitään kokemuksia sähköautoista, ( joita siis lähes kaikki täällä uhoilevat näyttää olevankin) näyttää olevan lähtökohtana että sähköautoissa on vain hyviä autoja ja kun sitten jollakin onkin syystä tai toisesta huonoja kokemuksia ja huono auto niihin tarkoituksiin, johon autoa tarvitsee, niin innostus on valtaisaa. Sähköautot onkin huonoja kaikki tyystin. 😎😎
On kuulemma talvella kuin pakastin, siksi ovatkin laittaneet webastoja noihin Relluihin.
Kyllä se näin on.
Jotkut sanoo että patterit purkaa seisoesaankin 1o - 5 pros vrk
Onneksi vetyautot ovat tulossa.
Vielä 30 vuoden päästäkin ne on edelleen tulossa.
Eli tilanne on ihan sama kuin 90-luvun lopulla.
Opiskelkaa vetyautoja jotta teitä ei voi huijata Venäjän trollit.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18531011/vetyautojen-ostajat-kokeneet-tulleensa-huijatuksi-ja-nostaneet-oikeuskanteen-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18818799/toyota-myontaa-etta-sahkoautot-menevat-paremmin-kaupaksi-kuin-vetyautot-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19010097/vetyfanit-valehtelevat-ja-houkuttelevat-vetyansaan-
Vanhaa sähköautoa ei kannata ostaa. Ne oikeat tulee markkinoille vasta 10 vuoden kuluttua. Siihen asti kannattaa ainakin ajaa polttiksella. Tätä menoa tosin sähköautot ei juuri tule yleistymään.
Jos rahasta on kyse, niin vallankaan uutta sähköautoa ei kannata ostaa. Uuden 60.000 € sähköauton arvo kun putoaa n. 10.000 € vuodessa ainakin ensimmäiset 5 vuotta. Jäännösarvo 5 v päästä on luokkaa 10.000 €. On tämä sähköautoilu niin ihanan halpaa.
Eipähän näytä tekevän sähköautoilla yhtään mitään.
Vipuun meni.
Vipuun meni.