Valitettavasti Suomi on lähtenyt 90 miljoonan velkapakettiin. Kuten Iltalehden artikkelista näkee niin Orpoon ja kokoomukseenhan tämä henkilöityy. Orpo ei pysynyt Brysselissä tiukkana ja sanonut ettei Suomi tähän lähde.
Persuthan ei olisi lähtenyt , tästä nimittäin on jo aiempi sopimus ja sana pitää. Yhdet puheet.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/c97a6777-ff00-4f36-8595-25e95f5eda0c
SE TOTEUTUI - Suomi allekirjoitti 90 miljoonan yhteisvelan
21
194
Vastaukset 21
- Anonyymi00001
Kyllä se on Euroopan äärioikeistopuolueiden vika että iso yhteisvelka tuli. Eivät Italian Meloni ja Ranskan Magron uskaltaneet uhmata oman maansa äärioikeistoa , joka vastusti Venäjän rahoihin koskemista. Saksa ja Pohjoismaat olisivat halunneet ottaa rahaa Venäjän jäädytetyistä rahoista, mutta nämä äärioikeistolaiset puolueet Melonin johdolla junailivat niin, että Venäjän rahoihin EI koskettu.
Näin asia meni. Joten suuri kiitos lisälaskusta kuuluu Persuille ja heidän veljespuolueilleen Euroopassa, varsinkin Italiassa ja Ranskassa. - Anonyymi00002
Kannatta lukea toi Iltalehden juttu. Siinä selviää miten Italia, Ranska ja Belgia junailivat yhteisvelan äärioikeistopuolueidensa johdolla.
Orpo poikaa vedätettiin ,TAAS. Ja nyt suomalaiset maksavat kiltisti.
Kiitos äärioikeiston niin Euroopassa kuin Persujen Suomessa. Eivät osaa muuta kuin toimia Putinin ja Trumpin piikkiin. Ressukat !- Anonyymi00005
Vai tuollaista käy ilmi ;D
Äärioikeistopuolueetko ? - Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Vai tuollaista käy ilmi ;D
Äärioikeistopuolueetko ?Meloni ei ole äärioikeistolainen. Kansan etua ajattelee ja läheiset välit Trumppiin. Trumphan on avoimesti kertonut pitävänsä Melonista. Hän pitää todennäköisesti Melonista enemmän kuin Stubbista.
- Anonyymi00003
Riikkuli on ilmoittanut päättäväisesti vastustavansa yhteisvelkaa. Ja kuinkas sitten sattuikaan. Samanlaista päättäväisyyttä kuin vaalilupauksensakin : )
- Anonyymi00017
Nythän pitäisi hallituksen kaatua jos missään puheissa on mitään tolkkua
Vai höpöttäääkö ne omituiset höppöööttäjät vain lämpimpikseen?
- Anonyymi00004
1000 kertaa suurempi
- Anonyymi00007
vastuuton lisä-velkaantuminen jatkuu.
Hankala tilanne.
-Tilannekatsaus ;
https://youtu.be/VwjHHSTciUA?si=stKcP5LEZMMehfPP - Anonyymi00008
Purran sana pitää?
"Suomi kaataa hankkeen vaikka yksin".
Ei kaatanut, ei pitänyt Purran sana siinäkään.
Tunnin juna hankkeesta Purra sanoi jo 2023, että hanke on kirjattu hallitusohjelmaan ja se hankehan toteutuu, vaikka persut onkin jo sopimaansa asiaa alkaneet muka kritisoida, kun valehtelemalla saatu kannatus on kadonnut.
Persujen sanat ei ole vastanneet tekoja ja osin teotkin on olleet noita typerän näköisen naamavärkin venyttelyjä entistäkin typerämmän näköiseksi ja vastaavia hiekkalaatikkoleikkejä.
Sellaista on persuus, mutta sehän on muiden syy tietenkin. - Anonyymi00009
Persuihin henkilöityy äärettömään tyhmyyteen pohjautuva henkilöpalvonta..
- Anonyymi00010
Kulttikuningatar Purra...
- Anonyymi00011
huomio tarkoisesti, suunnattiin silmien venytelyyn,
- Anonyymi00012
Suomalaisilta veronmaksajilta alkaa jo mielenkiinto loppua loputtomaan maksamiseen kun mikään ei näytä koskaan riittävän.
Ei tämä henkilöidy millään lailla pääministeri Orpoon. Tottakai Orpo toimi vain niiden valtuuksien mukaan, jotka hänellä on. Ei Orpo lähde sopimaan mistään, ellei hän ole saanut siihen myös muiden hallituspuolueiden tukea.
Persujen sana ei tule pitämään. Tulemme näkemään, että persut siunaavat Orpon neuvotteleman ratkaisun. Jos näin tapahdu, persut ajavat tietysti silloin hallituksen kriisiin ja hallitus hajoaa. En usko, että Orpo olisi sopinut asiaa Brysselissä ilman, että Purra olisi sen etukäteen hyväksynyt. Jos persut sen hyväksyvät, he pettävät taas kerran lupauksensa äänestäjille ja Purra tulee kertomaan, että niinhän se on, että hallituksessa pitää tehdä kompromisseja eli iso paha Kokoomus pakotti persut tähän. Persutkun kun eivät ota mielellään vastuuta pätöksistään. Varmaan panevat tämänkin Marinin syyksi.- Anonyymi00013
Vähällä päästiin taas, 90 miljoonaa on yksi euro jackpot.
- Anonyymi00014
Ihan mielenkiintoista olisi tietää että kuka on edes se yksi, joka hyötyy omaan lompakkoonsa tuosta edes vaikka sanotaan 5 senttiä.
- Anonyymi00015
Anonyymi00014 kirjoitti:
Ihan mielenkiintoista olisi tietää että kuka on edes se yksi, joka hyötyy omaan lompakkoonsa tuosta edes vaikka sanotaan 5 senttiä.
"Se ei sinulle kuulu" T:Persu
- Anonyymi00016
Anonyymi00015 kirjoitti:
"Se ei sinulle kuulu" T:Persu
Miksi ei muka kuulu?
- Anonyymi00018
Kiitos persut taas tästäkin.
Suomen osuus maksuista lienee 6-8 miljardia.
Persut kyllä älämölysivät mm. Kreikan tuista.
Tässä riskit suuremmmat.- Anonyymi00019
Maksaa vielä Kreikka ja muut etelän puliveivaajaa velkansa takaisin korkojen kera eli velat tulee maksuun!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.139845Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48652- 70629
- 81571
- 39529
- 46510
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64489Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä36485- 21478
- 95477
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja267466Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko37411Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80405Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U35403- 21402
Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.25397Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.86396Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka24386- 13385
- 29374