Mitä sait joululahjaksi

Anonyymi-ap

Joko pukki on käynyt eli mitä kaikkea sait joululahjaksi

26

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En ole ollut kovinkaan kiltti, sillä en saanut lahjoja. :) mut juu, työnantaja antoi lahjan, muuten olen ollut lahjaton.

    • Anonyymi00001

      Minäpä se olen ollut kiltti. kun saan paljon lahjoja! Äitiltä suklaarasia. Suoraan kouraan, mitäs niitä paketoimaan.

      Mutta saan muutakin. Tässä joulun alla innostuin ostelemaan itselleni netistä kaikenlaista. Koru, jollaisesta olen jo vuosia haaveillut, äärettömyyden symboli. Koruja en kylläkän ole vuosikausiin käyttänyt, mutta ehkäpä nyt alan käyttää. Tietenkin tuollainen olisi ihana lahja joltain ihanalta mieheltä, mutta kun sellaista ei ole, niin sitten häneltä, joka minua eniten rakastaa. Eli itseltäni. Toki mies olisi selainen mies, joka olisi väsännyt tuollaisen korun ihan ite jostain hopealangasta. Sellainen miehen pitäisi olla! Mutta jos ei olisi, niin rakastaisin häntä silti. Niin, jos siis olisi mies. Siitä puhe, mistä puute.

      Ja sitten myös vaatteita. Vaatteita olen toki käyttänyt ihan päivittäin, mutta niitäkin pitää näemmä uusia joskus. Teepaitaan tulee pieni reikä. Mitäs tuosta. Sitten kun niitä on jo kymmenen, niin ehkä sitä paitaa ei kannattaisi enää töissä käyttää. Olen joskus huomannut jonkun katselevan vähän sinne reikien suuntaan. Kun muunaisia paitoja ei enää olekaan, niin jotain pitäisi hankkia ja nyt on jotain uutta silläkin rintamalla. Tai ei ehkä ihan uutta, kun kirpparivaatteilla tässä aloitin, mutta jotain oikeasti uuttakin pitänee alkaa katsella. Ajatuskin vähän ahdistaa. Vaatekaupat, hiki nousee pintaan jo melkein pelkästä ajatuksesta. Eikä nettiostelukaan ole juuri sen helpompaa, kun valikoima on melkein loputon. Tekoälyn on luvattu muuttavan juuri tätä nettiostelua, vaan ei taida ihan minun hätään ennättää tässä kohtaa.

      Ensi viikolla saan siis useita paketteja ja vaikka ehkä tiedänkin, mitä paketit sisältää, niin aukaisen ne riemuisasti. Omaa jouluiloa.

      • Anonyymi00006

        Ihan hyviä joululahjoja ja toivotaan että löydät iki oman miehen itsellesi mutta entä jos se the mies kieltää kirppari ostokset ja sanoo sinä et toisten käytetyissä lumpuissa kulje vaan sinulle hankitaan uudet omat vaatteet ja t paidat


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Ihan hyviä joululahjoja ja toivotaan että löydät iki oman miehen itsellesi mutta entä jos se the mies kieltää kirppari ostokset ja sanoo sinä et toisten käytetyissä lumpuissa kulje vaan sinulle hankitaan uudet omat vaatteet ja t paidat

        Asiasta keskusteltaisiin ja yhdessä pohdiskeltaisiin asian eri vaikutuksia ja merkityksiä meidän yhteisessä elämässä sekä maailmanlaajuisesti. Mielipiteitää saa toki olla, mutta kyllä pukeutuminen on jokaisenoma asia, ei sitä toiset määrää.


      • Anonyymi00017
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Asiasta keskusteltaisiin ja yhdessä pohdiskeltaisiin asian eri vaikutuksia ja merkityksiä meidän yhteisessä elämässä sekä maailmanlaajuisesti. Mielipiteitää saa toki olla, mutta kyllä pukeutuminen on jokaisenoma asia, ei sitä toiset määrää.

        No saa mutta ei kirpputorin rääsyjä eli kaupasta uudet vaatteet


    • Anonyymi00002

      En mitään saanut. En kyllä toivonutkaan. Hyvä näin.

    • Anonyymi00003

      Joulupukki unohti mut, taas. Mut taitaa se jotenki hääriä taustalla. Uskon ja toivon niin! <3

      • Anonyymi00005

        Voi sinua. ;(


      • Anonyymi00009

        Itselleenhän sitä joulua laittaa. Voi myös laittaa lahjan jota todella toivoo ja jonka haluaa itselleen antaa.


    • Anonyymi00004

      Sain hirmuna sinappisilliä ja lanttulaatikkoa.
      >simiti<

    • Anonyymi00008

      Oikein sopivasti sain lahjoja. Äidiltäni suklaata, siskolta teetä, ystävältäni itsetehtyjä italialaisia keksejä ja siskontytöiltä ison palapelin.

    • Anonyymi00010

      Annoin joulupukille piparia , ja isoa sain paljaalla.

    • Työkavereilta ja yhteistyökumppaneilta sain pari konvehtirasiaa, lahjapakkauksen voiteita ja lahjakortin. Äidiltä sain käsinkudotut villasukat (aina toivotut ja rakkaat).
      Läheisiltä tuli muutama toivottu paketti. Ei mitään turhaa. Juuri sopiva määrä sekalaisia lahjoja.

      Haluaisin huomautella: Olen ollut koko vuoden ihan älyttömän kiltti!!! 😇🎁✨

    • Anonyymi00011

      Sain pullon viiniä yhteistyötaholta.

      Etiketti oli oikein tyylikäs ja sai minut heti epäilemään kyykkyviiniä.

      Olin väärässä, tuota juodakseen pitää ensin hoiperrella Alkoon, sitten hommata hakumies ja tämä käy matelemassa viinin liikkeestä.

      Kympistä jää kivasti vielä hakumiehen palkka.

      En uskalla avata pulloa, koska sitä viiniä tuskin pelastaa edes alkoholi...

    • Kahvimuki lapsilta 12v ja 10v missä lukee SUPER MOM ja sydämen kera.
      Purkahdin itkuun.

      • Anonyymi00012

        Tosi liikuttavaa. Muistan kun sain kerran samanlaisen.


    • Anonyymi00013

      Sain kosmetiikkaa, suklaata, kirjan, keittiötarvikkeita, villasukat.. Ihania lahjoja vielä ihanimmilta ihmisiltä 🥰

      Aletheias

    • Anonyymi00014

      Ex antoi 3 pakettia kondomia jotten heti häntä laita paksuksi!

    • Anonyymi00015

      Ensimmäisessä suhteessa hän tuli raskaaksi ,kun laskosteli alus housuni pyykki koneeseen!

    • Anonyymi00016

      Hyvää yötä kaikille!

    • Traktorin virtalukon ja 2 pakettia kahvia

      • Anonyymi00018

        Montako ilmaiskierrosta traktorilla tuli lukon päälle? ;)
        -sivusta


      • Anonyymi00018 kirjoitti:

        Montako ilmaiskierrosta traktorilla tuli lukon päälle? ;)
        -sivusta

        Muutama vaan


    • Anonyymi00019

      Ihka oikean kokoisen villapaidan, toivon ettei kutistu pesussa, on nääs aika täsmäkokoinen.
      Hilfigerin boksereita, koko vähäsen yläkanttiin vyötärönauhan osalta, koekäytössä.
      Tuntuu että vaaran vyöhykkeellä liikutaan sen suhteen että pilkahtaako putkimiehen vako esiin vai e...toivotaan ettei, itsensä ja yleisön puolesta 😄

    • Anonyymi00020

      Söin hirmuna palvikinkkua, sinappisilliä ja lanttulaatikkoa. Ei huono joulu.

      >simiti<

    • Anonyymi00021

      Tyttöystävältä saatu pipari, paras lahja!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      95
      6092
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      55
      5068
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      57
      4212
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      96
      3809
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      8
      3568
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      114
      3110
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2513
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2449
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      52
      2169
    10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      21
      1545
    Aihe