Valtio väittää omistavansa maa-alueita, mutta maapallo liikkuu koko ajan avaruudessa.
Jos ihminen omistaa tontin, omistaako hän sen “maapallon keskipisteeseen asti”? Entä avaruuteen asti?
Locken mukaan maa tulee omaksi, kun ihminen sekoittaa siihen työnsä.
Mutta mitä jos työ ei koskaan sekoitu maahan, vaan pysyy siitä erillään?
Voiko silloin omistaa vain työnsä hedelmät, ei maata?
Molyneux väittää, että omistaminen on looginen edellytys väittämiselle.
Mutta miten tämä pätee esineisiin tai maahan?
Antropologit ovat tutkineet asiaa empiirisesti — ja heidän mukaansa omistus ei synny sopimuksesta, vaan käytännöstä, muistista ja rituaaleista.
Kirjoitus, joka kokoaa nämä ajatukset yhteen:
👉 https://toteemi.blogspot.com/2025/12/kaiken-omistamisen-ongelma.html
Mielipiteitä, kritiikkiä ja jatkoajatuksia kaivataan.
Onko alkuperäisen omistajan ongelma filosofinen — vai historiallinen?
Voiko maata omistaa, jos se liikkuu?
13
277
Vastaukset
- Anonyymi00001
Toimisiko yhteiskunta jos kukaan ei omistaisi maata ?
ja kuka muuten omistaa Kuun ja asteroidivyöhykkeen?- Anonyymi00002
Niin sitä vähän pohditaan, ei varmaankaan, kehityisi instituuteja jotka määrittäisivät kuka omistaa maan, missäkin.
- Anonyymi00003
niin miten muiden planeetojen, maan omistus. Onko ne jo jaettu sen pohjalta mihin kulmaan ne maasta asettuu, Koska maa on pyöreä täytyy, kaikkien ihmisten maa, omistukset kasvaa leveyttä ylöspäin mentäessä.
- Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
niin miten muiden planeetojen, maan omistus. Onko ne jo jaettu sen pohjalta mihin kulmaan ne maasta asettuu, Koska maa on pyöreä täytyy, kaikkien ihmisten maa, omistukset kasvaa leveyttä ylöspäin mentäessä.
Ei kai sentään.
Kai se on vähän kuka sinne ensimmäisenä kerkeää ja ehkä suuryritykset niitä sitten omistaa .en tiedä. - Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Ei kai sentään.
Kai se on vähän kuka sinne ensimmäisenä kerkeää ja ehkä suuryritykset niitä sitten omistaa .en tiedä.Ai vähän niin kuin John Locken ajatuksessa, että se joka kerkeää tehdä ekana työtä maahan tai siis vieraaseen planeettaan, omistaa siellä.
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Ai vähän niin kuin John Locken ajatuksessa, että se joka kerkeää tehdä ekana työtä maahan tai siis vieraaseen planeettaan, omistaa siellä.
Vaikka niin.
Ja osa kaivausmineraalien tuotosta jaettaisiin koko maailmalle kansalaispalkkana. - Anonyymi00010
Kansainvälisten sopimusten mukaan kukaan ei omista kuuta eikä muitakaan avaruuden kappaleita. Eli se on ihan sovittu, että kukaan ei saa yrittää omia vaikka jotain asteroidia, kuuta tai Marsia jne yksin itselleen.
- Anonyymi00007
Voihan asiaa pohtia myös filosofisesti, mutta se on kyllä lakitiede jonka alaan kysymys kuuluu. Suomen lakiin muistaakseni tehtiin muutos rakennusten kerrosalojen kasvattamisesta ylöspäin aina äärimmäiseen asti. Dronet ovat jo totta. Vielä tulee lentävät autot. Niidenkin takia on hyvä jos rakennus omistaa ilmatilansa.
Miten pyöriminen ja liikkuminen vaikuttaa asiaan on käytännössä ilmatilan korkeuden määrittely sopivalle tasolle esim. 100 kilometriin. Eikä miljooniin kilometreihin.
Transhumanismi kai ajaa avaruuden vapautta hyväksikäyttöön. Mars planeetan Jumala on esittänyt että maapallon pitää asettaa oma planeettansa hyvään ja rauhan tilaan ennen matkoja ohi Marsin ulkoavaruuteen. Mars estää matkan asteroideille ellei maapallo saavuta humanismissa hyvää tilaa ennen siirtymistä Teokratiaan. Edellytetään Star Trek filosofiaa.
Käytännössä Lakitiede profetaalisesti asettaa äärettömän korkean ilmatilan. En osaa miettiä miten liike vaikuttaa asiaan. Tarvitaanko uusia teknillisiä laitteita havaitsemaan mitä on 500 miljoonan kilometrin päässä rakennuksen katon yllä. Ja jos se mitä siellä on muuttuu koko ajan esim. Komeetan lentäessä ohitse niin mitä vaateita voidaan esittää komeettaa kohtaan.
Mooseksen laki antaa omat ohjeensa. Esim. Leeviläisen talo kaupungissa on ikuisesti hänen omansa. Mutta muuten kaupungin muurien sisällä voi talojen omistus muuttua mikäli oikein muistan.
Tässä muutama miete nopea. En vielä jaksa perehtyä asian filosofiaan. - Anonyymi00008
"Locken mukaan maa tulee omaksi, kun ihminen sekoittaa siihen työnsä."
Tähän liittyy ikivanha suomalainen sanonta "Oma maa mansikka. Muu maa mustikka."
Luulin aina sen tarkoittavan mansikan makeutta mustikkaan verrattuna, mutta tausta on suomen kielen emeritusprofessori Kaisa Häkkisen mukaan Locen ajatusta sivuavassa vanhassa käytännössä.
Kun Suomea pyrittiin asuttamaan, kruunu jakoi maaoikeuksia kaskeamisen perusteella. Kun kaskesi maan ja viljeli sillä, sai siihen omistusoikeuden. Vanhoilla kaskimailla kasvoi ahomansikka, joka ei metsässä menesty. Oma maa kasvoi mansikkaa ja muu (kruunun) maa mustikkaa.- Anonyymi00011
Tämäpä kiinnostava, tässä juuri tulee se miten mielivaltaista Locen juttu oli loppu pelissä.
- Anonyymi00009
filosofi ei voi. pitää myydä. kaikki muut voivat.
- Anonyymi00012
Kun on väkivallan monopoli jossain, niin silloin voi omistaa.
- Anonyymi00014
Kuinka syvälle maahan jonkin maa-alueen omistaa?
kuinka syvälle maan sisälle se alue ulottuu jonka omistaa, maapallon ytimeen kai.
Entä ylöspäin, kuinka korkealle ulottuu oma yksityinen lentoalue?
Stratosfääriin vai kuinka pitkälle avaruuteen se ulottuu?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1645258
- 114198
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka513675Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032955Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv792678Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62098- 441465
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121358Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos621234Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4081219