mites ne kalapuikot paistettiin uunissa? siis missä asteessa ja kuinka kauan? ostin first price -kalapuikkoja (pakaste), kilon paketin. siinä ei sanota uunissa paistamisesta yhtään mitään. minulla ei vielä ole paistinpannua kun vasta muutin omaan kotiin ja muutenkin paistan mieluummin uunissa, kun ei tarvi rasvaa lisätä. paketissa lukee että mikroaaltouunissa lämmittämistä ei suositella. joskus olisin kuullut että kalapuikot voi paistaa samalla kun niiden kanssa syötävät ranskalaisetkin. ostin kilon pussin first price -ranskalaisia - niihin ihme ja kumma oli muistettu laittaa myös aika ja lämpötila uunissa paistamista varten. eli laitanko nämä kalapuikot ja ranskalaiset nyt samalle pellille ja törkkään uuniin?
naurakaa pois vaan ja vinoilkaa minkä ehditte, tämmösiä me 2000-luvun nuoret ollaan - ainakin minä oon...
naurakaa pois vaan ja vinoilkaa minkä ehditte, tämmösiä me 2000-luvun nuoret ollaan - ainakin minä oon...
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sanoisin että 200 astetta ja 20 minuuttia. En ole itse tuon merkkisiä kalapuikkoja syönyt. Itse tykkään laittaa kalapuikkojen päälle vähän suolaa tai muuta maustetta, kun ovat aika mauttomia. Ja jos haluat kalapuikot tasaisesti kypsentää, niin kannattaa kääntää ne paistamisen puolivälissä.
Käännetäänkö ne pituus- vai pystysuunnassa??
Miksei niitä ranskanperunoita voisi laittaa samalle pellille, leivinpaperin päälle. Saattavat kyllä kypsyä vähän nopeammin kun ovat niin ohuita suikaleita. Kannattaa käännellä niitä ja ottaa aikaisemmin pois uunista jos näyttävät kovin ruskistuvan.
käytät vaan maalaisjärkeä ja laitat ne uuniin 200 asteeseen ja otat n. 10 minuutin jälkeen yhdestä palasen ja maista onko ne kypsiä:) niin itse teen
itse olen 12v.
siis mitä!? minä olen 11 ja osaan tehdä ruokaa ja leipoa. ei kaikki nuoriso ole tyhmää väkeä! aika pönttöä haukkua jos ei tiedä mitä muissa perheissä tehdään.
Miten kaupunkilainen voi käyttää "Maalaisjärkeä" ?
Tunniksi uuniin 300 asteeseen, ilman ranskanperunoita !
Heippa!
On ihan pakko laittaa tänne ohje, jonka löysin muistaakseni Pirkko Arstilan keittokirjasta vuosia sitten. Ihan kädenkäänteessä tämä ei synny, mutta ei nyt kyllä mitään mahdottomiakaan vaadi. Ja parasta on, että tästä ovat kaikki tykänneet, vauvasta vaariin ja vaikka pohjana ovatkin ihan tavalliset kalapuikot, niin tätä voipi tarjota vaikka juhlalounaalla. Ohje tulee muistin sopukoista ja menee suurinpiirtein näin:
1) Ota laakea uunivuoka ja levittele siihen pari pakettia kalapuikkoja vieri viereen
2) Levitä kalapuikkojen pinnalle reilusti(!) ketsuppia
3) Paista 2-3 reilua sipulia (pieneksi pilputtuna) pannulla ja lisää sitten kalapuikko-ketsupin päälle
4) Tee (pussista saat helposti) hollantilaiskastike ja lisää siihen 1 keitetty kananmuna pilputtuna pieneksi. Kaada kastike vuokaan kalapuikko-sipulin päälle.
5) Lisää pinnalle vielä reilusti juustoraastetta ja laita koko komeus uuniin noin puoleksi tunniksi (vajaa 200 astetta), kunnes pinta on saanut kauniin värin.
Sitten vaan nauttimaan keitettyjen perunoiden ja raikkaan salaatin kanssa.
ei mitään ketsuppi-pussikastike mössöä
http://www.soppa365.fi/resepti/25535/kotona-tehdyt-kalapuikot-2/