Rosa Luxenburg

Japi

Rosa Luxenburg oli kansainvälisesti tunnettu ja myös kiistelty persoonallisuus työväenliikkeessä.
Hänen väittelynsä muun muuassa Eduard Bernsteinin,Karl Kautskyn ja Vladimir Leninin kanssa koskivat monia ajankohtaisia kysymyksiä.
Hän kuoli väkivaltaisesti.Kapteeni Petri sanoi,että Luxenburgia ei saa viedä elävänä vankilaan.Kun
Luxenburg tuli ovesta ulos Runge niminen henkilö iski häntä kaksi kertaa päähän,niin,että hän vaipui maahan.Rosa Luxenburg,joka varhaisessa nuoruudessaan oli kokenut sosialististen tovereiden kidutukset ja teloitukset,oli aina tietoinen siitä,että myös hänen elämänsä voi päättyä samoin.

Kirjoitus on lainaus kirjasta nimeltä
Kuka oli Rosa Luxenburg

12

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riepu

      oli juutalainen kommunisti, kuten hänen oppi isänsä Marx,ja hänelle kävi kuten muillekki juutalais kommunisteille stalinin vainoissa.

      • Voice

        Käsittääkseni kun Rosa Luxemburg kuoli vuonna
        1919, ei Stalin ollut vielä vallassa.


    • Rosa Luxemburg oli puolalaista syntyperää oleva saksalainen sosialistipoliitikko. Hän m.m. vastusti kiivaasti Saksan sosialistien sotapolitiikkaa. Häntä syytettiin tammikuussa 1919
      Berliinissä kapinasta, ja Hänet murhattiin matkalla vankilaan! Häntä pidetään yhtenä kan-
      sainvälisen sisialismin edelläkävijänä!
      vom

      • taas ja taas ja taas

        eräs tuonaikainen italialainen nuori sosialistipoliitikko - Benito Mussolini.


      • taas ja taas ja taas kirjoitti:

        eräs tuonaikainen italialainen nuori sosialistipoliitikko - Benito Mussolini.

        En tiedä alentaako omaa ihmisarvoani se tosiasia, että olen erittäin hyvissä keskusteluyh-
        teyksissä m.m. kokoomusta äänestävien ihmisten kanssa?
        vom


      • taas ja taas ja taas
        vom kirjoitti:

        En tiedä alentaako omaa ihmisarvoani se tosiasia, että olen erittäin hyvissä keskusteluyh-
        teyksissä m.m. kokoomusta äänestävien ihmisten kanssa?
        vom

        toinen pikkuveljeni on hihhuli ja toinen kommari. Pidän heistä molemmista.


      • Manselaispunikki
        taas ja taas ja taas kirjoitti:

        eräs tuonaikainen italialainen nuori sosialistipoliitikko - Benito Mussolini.

        Joo, "tuttava ja tuttava", näitä limanuljaskoja nyt löytyy joka kermakakusta. Mussolini erosi Italian sosialistipuolueesta muistaakseni 1914 ja valtaan päästyään julisti ne kielletyksi - eli se niistä Luxemburg-yhteyksistä.
        Eli Tomy Dobermannin sanoin: "Kun Beni toi Rosalle kukkaset / mutta saikin tältä rukkaset / Beni syytti Rosaa rasistiksi / ja itse ryhtyipi fasistiksi."


      • Manselaispunikki kirjoitti:

        Joo, "tuttava ja tuttava", näitä limanuljaskoja nyt löytyy joka kermakakusta. Mussolini erosi Italian sosialistipuolueesta muistaakseni 1914 ja valtaan päästyään julisti ne kielletyksi - eli se niistä Luxemburg-yhteyksistä.
        Eli Tomy Dobermannin sanoin: "Kun Beni toi Rosalle kukkaset / mutta saikin tältä rukkaset / Beni syytti Rosaa rasistiksi / ja itse ryhtyipi fasistiksi."

        "Mussolini erosi Italian sosialistipuolueesta"

        Ei kai?
        "Sotaa vastustaneet sosialistit järkkyivät, ja lokakuussa 1914 he erottivat Mussolinin sekä lehden toimituksesta että koko puolueesta. Mussolini loukkaantui suuresti eikä ikinä antanut tapahtunutta anteeksi sosialisteille."

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Mussolini

        ......................


    • A.V. Luxemburg
    • plus.punikki

      Vähän ennen 1914 II-Internationaalin Stuttgartin ja Baselin konferensseissa nähtiin kapitalistisen suursodan vaara ja tehtiin päätöksiä. Sovittiin, että jos sota alkaa, parlamenteissa sosialistit eivät äänestä sotamäärärahojen puolesta ja kehoittavat sotaa käyvien maiden työläisiä muuttamaan sodan kansalaissodaksi omia porvaristojaan vastaan.
      Päätös olisi tietysti merkinnyt puolueiden "maan alle" menoa.

      Internationaalin muut puolueet paitsi Venäjän bolsevikit pettivät päätökset. Tästä alkoi jakauma komunisteiksi ja sosiaalidemokraateiksi. Demokraateiksi ja porvariston perässä kulkijoiksi

      Luxemburg edusti internationalismia ja suomi kovin sanoin Kautskya ja muita petoksesta. Kapitalistien voittojen turvaamisen vuoksi sodassa kuoli kymmeniä miljoonia.
      Rosa kuoli saksalaisten porvarien toimesta. Samaan aikaan 1919 Venäjällä raivosi valkokaartien vastavallankumous sekä ulkolaisten interventtien (mys suomalaisten) sodat neuvostovaltaa vastaan.

      • "Samaan aikaan 1919 Venäjällä raivosi valkokaartien vastavallankumous"

        Ei suinkaan.
        Vuoteen 1919 mennessä eivät kommunistit olleet kertaakaa saaneet haltuunsa koko Venäjää joten 1919 oli vieläkin käynnissä vuonna 1917 alkanut vallankumous.

        Miten perustelet kyseessä olleen vastavallankumouksen vaikka vallankumous ei ollut vielä saanut valtaa koko maassa ja sen armeijassa?

        ............................


    • höperöville

      Et sitten vieläkään ole tehnyt kotiläksyjä. Taidat olla aikamoinen höhlä.
      Raksuttelet sinimustien sloganeita. Maksaako ne ees sulle mitään?

      Tiedätkö missä päin aurinko on klo 12.00 keskipäivällä?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      41
      5799
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      217
      5336
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      54
      4508
    4. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4312
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4091
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3786
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      86
      3691
    8. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      46
      3151
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2460
    10. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      48
      2396
    Aihe