Parhaat hanskat talvipyöräilyyn

Nyt kun pakkasta on jo koko maassa, niin mitkä ovat parhaat ajohanskat talvipyöräilyä silmällä pitäen ja mikä tai mitkä toimivat myös märällä kelillä?

Minulla on käytössä teddy-vuorilla varustetut nahkalapaset, mutta niissäkin tuppaa sormet palelemaan kylmää jarrukahvaa vasten,
28486
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Itsellä kylmimpiin ajokeleihin Therm-ic:n Ultra Heat:it, niillä menee kovemmassakin pakkasessa ja ohjaustunto hanskoilla on vielä kohtuullisen hyvä.
Mutta näillä käyttö vasta kun pakkasta oikeasti enemmän, missään vesikeleissä yms. näillä ei ajeta

https://varuste.net/p117940/therm-ic-ultra-heat-boost-gloves-men

Äänestä
  • Kauheen huonoja arvosteluja saanut.

    Äänestä

Pakkaskelille rukkaset ja sisälle villalapaset ja napavaihteinen pyörä koska siinä jalkajarru, tai vaihteeton koska niissä tietysti jalkajarru.

Äänestä
  • Itse käyn pakkasellakin ajamassa maastossa, joten nuo ylläolevat pyöräspeksit eivät käy…

    Äänestä

  • santtu_1975X kirjoitti:

    Itse käyn pakkasellakin ajamassa maastossa, joten nuo ylläolevat pyöräspeksit eivät käy…

    Ajatko sähköpyörällä, niistä varmaan pitäisi jutella

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Ajatko sähköpyörällä, niistä varmaan pitäisi jutella

    Ducatilla on myös sähköpyöriä.

    Äänestä

Tilavat rukkaset joiden sisälle kertakäyttöiset kädenlämmittimet.
Toimineet työmatka ajossa noin 6 km suuntaansa. Peukalo voi hieman kovemmilla pakkasilla kylmettyä mutta kun lämmittelee sitä lämmittimellä niin elpyy taas vähäksi aikaa.

Jotkut ovat kehuneet ohjaustankoon kiinnitettäviä pogie/pogies nimellä myytäviä viimasuojia ja niiden sisälle tavalliset talvihansikkaat.

Äänestä
  • Bar mitts nimellä löytyy kotimaisistakin kaupoista noita ohjaustankoon kiinnitettäviä viimasuojia.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Bar mitts nimellä löytyy kotimaisistakin kaupoista noita ohjaustankoon kiinnitettäviä viimasuojia.

    Ne on ihan näppäriä skoduissa joissa on vilkut, mutta ei kovinkaan näppäriä pyörässä jossa joutuu näyttämään suunta- ja pysäthtymismerkit kädellä.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Bar mitts nimellä löytyy kotimaisistakin kaupoista noita ohjaustankoon kiinnitettäviä viimasuojia.

    Bar Mitts-vah.

    Äänestä

Rukkasen sisään talvityöhanska, on parempi kuin urheiluliikkeiden myymät talvipyöräilyhanskat.

Äänestä
  • Rukkanen jonka sisässä talvityöhanska on todella huono yhdistelmä pyörän hallintalaitteiden (jarrut, vaihteet yms.) käyttämiseen joten kannattaa miettiä kahdesti.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Rukkanen jonka sisässä talvityöhanska on todella huono yhdistelmä pyörän hallintalaitteiden (jarrut, vaihteet yms.) käyttämiseen joten kannattaa miettiä kahdesti.

    Vaihtaminen peukalolla ja käsijarrut, ei ongelmia.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Vaihtaminen peukalolla ja käsijarrut, ei ongelmia.

    Juu, vaihtaminen virkistää.

    Äänestä

Tilava lasketteluhanska/rukkanen, alle merinovillasormikas.

Äänestä

Black ice rukkaset.

Äänestä

Patakintaat ovat lämpimät ja päähän pannumyssy niin ei palele päätä ja käsiä. Ajopukuna pillihaalarit ja kenkinä huopatöppöset niin johan tarkenee.

Äänestä
  • Liika pukeutumisella saa itsensä vaan litimäräksi. Kaffepaussin jälkeen kiva lähteä märissä vaatteissa polkemaan kovaan pakkaseen.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Liika pukeutumisella saa itsensä vaan litimäräksi. Kaffepaussin jälkeen kiva lähteä märissä vaatteissa polkemaan kovaan pakkaseen.

    Ei tule hiki kun on sähköpyörä

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Ei tule hiki kun on sähköpyörä

    Vaseliinimies aka Black Ice poika havaittu

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Ei tule hiki kun on sähköpyörä

    Kylmä tulee kun lihastyö ei tuota lämpöä vaikka olisi pilkkihaalari.

    Äänestä

Hankkijan rukkasille ääni täältäkin

Äänestä
  • Joo, niillä on helppo kääntää kaasukahvaa

    Äänestä

Tankotumput,+ usb 5v kahvanlämmittimet.
Runkolaukussa varavirta 20 000, josta virtaa pari tuntia.
Välivaatteet merinovillaa.

Tankorukkaset antaa täydellisen viimasuojan!
Valitse iso koko kun tilaat Kiinasta.

Äänestä

Talvipyöräilyyn käy ihan samat mitä muuhunkin talviliikuntaan, ei tarvi mitään erityishanskoja ostella. Rukkaset, tumput, lapaset toimii hyvin tangonpäävaihtajien kanssa, teräsrunkoisessa vannejarrukiiturissa.

Äänestä

Huljuttelee käsiä jäähileisessä vedessä joka päivä niin kylmänsietokyky paranee.

Äänestä
  • Polkee kovemmin niin veri alkaa kiertää sormenpäihin asti. Sähkömoottori ei sitä tee.

    Äänestä

Jonkunlaiset "Gore-Tex" tai vastaavalla kalvolla olevat hanskat/käsineet.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nyt kun pakkasta on jo koko maassa, niin mitkä ovat parhaat ajohanskat talvipyöräilyä silmällä pitäen ja mikä tai mitkä toimivat myös märällä kelillä?

Minulla on käytössä teddy-vuorilla varustetut nahkalapaset, mutta niissäkin tuppaa sormet palelemaan kylmää jarrukahvaa vasten,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu