Andromedan galaxin etäisyys?

Anonyymi-ap

Andromeda on nykytiedon mukaan n. 2.5milj valovuoden päässä. Käsittääkseni olisi kovaa kyytiä tulossa kohti Linnunrataa törmäten/sulautuen siihen isossa kosmisessa tapahtumassa.. eikö?

No jos kerta Andromeda tulee tännepäin kovaa vauhtia ja nyt me näemme sen valon mitä se on lähettänyt matkaan 2.5milj vuotta sitten niin eikös sen pitäisi todellisuudessa olla tällä hetkellä paljon lähempänä?
Joku näppärä varmaan saisi laskettua kuinka paljon lähemmäksi on kerennyt tulla 2.5milj vuoden aikana jos tulonopeus on selvillä.

Mutta onko se Andromeda siis todellisuudessa lähempänä meitä kuin miltä näyttää?

3

212

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Andromeda ei ole majakka, joka lähettää valonsäteitä ajoittain. Koko aika sieltä tulee valoa ja tästä syystä se näkyy hiukan historian puolella:
      AI:Andromeda-galaksi lähestyy Linnunrataa noin
      100–140 kilometriä sekunnissa (n. 500 000 km/h), mikä johtaa niiden väistämättömään törmäykseen ja sulautumiseen yhdeksi suuremmaksi galaksiksi, vaikka tarkka ajankohta onkin yhä arvioiden alla, mahdollisesti 4–8 miljardin vuoden kuluttua, ja tutkimukset jatkuvat galaksien liikkeiden tarkemmasta simulaatiosta. "

      Tässähän on se ongelma, että nopeus ei pysy vakiona vaan keskinäisen vetovoiman vaikutus pitää huomioida - joka myöskään ei pysy vakiona. En ole varma, onko ongelmaan suljettua ratkaisua - ainakaan vakioita ei saada määriteltyä tarkasti vaan differentiaalinen ratkaisu antaa erittäin laajan hajonnan mahdollisuuksia.

    • Anonyymi00002

      Tietysti se on lähempänä kuin näyttää, koska valolta kuluu aikaa saapua tänne.

      Ero on kuitenkin astronomisesti varsin mitätön, koska lähestymisnopeus 140 km/s ei ole kuin noin 0,05 % valonnopeudesta (300.000 km/s).

    • Anonyymi00003

      No eiköhän 2.5milj valovuotta ole jo melkoinen matka.
      Todellisuudessa etäisyysmittauksemme on hyvin epätarkka.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      907
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      64
      657
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      650
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      46
      589
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      563
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      528
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      523
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      75
      457
    9. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      446
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      435
    Aihe