Funeau depiksessä

Kun olen katsellut, kuunnennut ja ottanut osaa kaikenlaisiin mielettömyyksiin, niin vasta nyttemmin olen ajatellut olemassaoloni ideaa.

Ei sitä ole.


(reps)
6128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Normikansalainen

Normikansalainen tulee ulos ja menee hiekkalaatikkoon.

Olen yhä hiekkalaatikossa.

Minulla on keltainen muovilapio ja liikaa päällä.


(hirn)

Äänestä
  • Mies on toisen luokan kansalainen. Hyvämies opetti. Incelit ovat sitä mieltä. Maailma on kuin hiekkalaatikko tai kukkulan kuninkaan mäki missä 5-vuotiaat käyvät 15-vuotiasta vastaan. 15-vuotias pesee ne mennen tullen. Kuin maailman johtajat - Läskejä, kaljamahaisia, itselleen kaiken omivia, kaikki mulle-ajattelevia. Trump täyttää tänä vuonna 80 eli se on allegorisesti katsottuna tuommoinen vanhempi mieslapsi joka ottaa tikkarin pikkulapsen suusta itselleen.

    Äänestä

Juu ei, ei ole. Itse depiksessä on kyllä ideaa, jos tunnet niin olet ainakin olemassa :)

Äänestä
  • Kiitos

    Tuntuu todella… inhimilliseltä kokea olevansa olemassa.

    Kerro tuo muillekin.


    (naurua)

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Kiitos

    Tuntuu todella… inhimilliseltä kokea olevansa olemassa.

    Kerro tuo muillekin.


    (naurua)

    Rajattu viisaus on kuin tiikeri häkissä, ei sovi kaikille :D

    Äänestä

Höh!!

Se on niin, ettei olemassaolossa ole muuta ideaa kuin se olemassaolo itsessään. Ei päätä eikä häntää koko jutussa, mut silti on.

Juu se olevaisuus on se idean juuri. Sinä yksilönä et ole se idea, mutta juuri siksi kun mietit sitä ideattomuuttasi, koko olemassaolosi idea kiteytyy siihen. Sinä olet se idea vain jokaisella hengenvedollasi, ajatuksellasi ja muista, et ne loppuu aikanaan.

Olevaisuus on se idea. Sä kans delaat joskus ja sinun olevaisuutesi päättyy. Aivan sama, kuinka idearikas olet ollut. Ite päätät miten lyhyen olevaisuutesi käytät.. valintakysymys.

Jutun juoni, se idea.. se olet sinä, vaikka sinä et ole idea. Sinä olet siellä ja koska olet, niin olet olevainen. Ja olevaisuuden idea on olevaisuus itsessään, niin.. sinunkin idea on sinun olevaisuutesi. Ja jos olet, on olevaisuudessasi ideaa.

Niinkuin sanoin, ei päätä eikä häntää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kun olen katsellut, kuunnennut ja ottanut osaa kaikenlaisiin mielettömyyksiin, niin vasta nyttemmin olen ajatellut olemassaoloni ideaa.

Ei sitä ole.


(reps)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu