Noppaa heitetään niin pitkään kunnes jokainen silmäluku on tullut vähintään kerran. Mikä on todennäköisyys että kokonaispistetulos on korkeintaan 100?
Heittopeitto
7
778
Vastaukset
- Anonyymi00002
Riemu idioti heitää noppa muka matematiikan nero.
Ensimmäisen kymmenen kerran jälkeen tappio 1000€ seuraavat 10 kertaa tappio on luokkaa 10 000 €
Nopassa et koskaan pysty laskemaan mikä on noppa silmä luku.
Mene las vegasin räjäytä pankki vaan ei tällä riemuidiotilla ole edes matkalippuun varaa eikä palamiseen.
On parempi kun heittelet sitä noppaa siellä kellarissa ja hekumoit siellä kellarissa.
Jos tulos olisi laskettavissa las vegasissa ei olisi yhtään kassinoa.
Mutta jos riemuidiotilla olisi matematinen kaava joka pitäisi ja tulisi voittoja paljon !!?
Silloin riemuidioti olis las vegasin vankilassa kärsimässä 300 vuoden vankila tuomiota.
Noniin ja se laskenta kaava on millainen?
Kvg niin varmasti löydät siihen sopivan kaavan millä ....... - Anonyymi00003
Las vegasissa on kaikenlainen laskenta yritys joka tuleejulki , siitä seuraa 300 vuoden vankeus rangaistus.
- Anonyymi00004
tn = 96,10
- Anonyymi00005
Tuossa pitäisi olla 96,10 % tai 0,9610
Jos kokonaispistetulos saa olla korkeintaan 46, niin tn = 50,45 %
- Anonyymi00011
Vaaleilla oli saari nähdä siellä VITUNKO VäLIÄ
- Anonyymi00013
On annettu pelkkä numeerinen arvo vastauksena.
Kyllä tällainen matemaattinen tehtävä on käsiteltävä matemaattisesti. On annettava matemaattinen perustelu jotta tehtävää voi pitää ratkaistuna.
Pelkän numeroarvon antaminen siirtää työn lukijalle eikä ole missään nimessä ratkaisu.
Hic Rhodus, hic salta!
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1851549
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2001411Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431129Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad43833- 14720
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30711Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21700- 36691
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20646Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617