Ite kun olin lapsi 70-80 luvulla. Niin kaikki ruoka maistui. Eihän nyt nykyään mikään kelpaa. Pitää lopettaa ilmainen kouluruoka ja tuovat eväät kotoa. Ainoastaan aka-asteelle?
Kouluruokaa moititaan
Anonyymi-ap
18614
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Aikansa elänyt. Ylä asteella ruoka vaikka 3-5€. Ala aste ilmainen
Ennen kouluruoka olikin parempaa kuin nykyään. Oli -70 luvulla stadissa ruokia joita en syönyt. Tänä päivänä jäisi kaikki syömättä, jos olisin koululainen, kun kaikissa on sipulia. -70 luvulla ei sentään kaikkia oltu sipulilla pilattu.
Voi miten tuttu kommentti Suomi24.fi-sivuilta.
Ei ollut sipulia, eikä tehty laitoksessa ja tuotu kaukaa vaan koulun omassa keittiössä.
Olitko tekemässä sitä koulun keittiössä, kun noin hyvin tiedät?
Vain 05 kommentti minun, mutta nähtiinkin keittiöön ja sipulin valitettavasti maistaa ellei ole menettänyt makuaistiaan. Vain keittäjän sijainen käytti sipulia.
Pääsääntöisesti olivat hyviä 1970-80-luvuilla kun peruskoulua kävin.
Kumimaiset sitkeät maksakuutiot ruskeassa kastikkeessa ja valjubkesäkeitto muistaakseni ainoita mistä en pitänyt mutta oli nekin syötävä koska vasta kotona sai seuraavan kerran ruokaa. Näkkileipää ja voita sai syödä niin paljon kuin kerkesi ja jaksoi ja sitä menikin enemmän inhokkiruokien päivinä.
En muista jätinkö maksakuutiot syömättä vai nielasinko pureksimatta. Kesäkeitto oli ok, sen kanssa sai meetwurstia leivän päälle ja se ruisleipäkin parempaa kuin missään muualla. Maksalaatikko ja moni muu kuten kanaviillokki ja seitikeitto suorastaan herkullista. Yläasteella jokin hernekasvisruoka vähemmän hyvää, mutta sitäkin söi.
Meidän koulussa kesäkeiton ohessa saatiin paksu maksamakkaraviipale.
Meilläkin taisi olla maksamakkaraa 3 luokasta lähtien keittojen kanssa. Jostain syystä 1-2 luokalla oli meetwurstia ja silloin se oli parempaa kuin nykyään. Myös maksamakkarat pilattu nykyään sipulilla.
Koskaan en ole maksakuutio kastiketta koulussa syönyt. Minun aikaan oli jauhemaksakastiketta joka oli hyvää. Myöskään mitään makkaroita eikä edes maksamakkaraa ollut koulussa tarjolla. En muista oliko joskus kerran vuodessa pehmeää leipää yleensä se oli näkkäriä ja voita. -70-.Nykjyiset ruuat kaikki sipulilla pilattuja.
Kyllä se sun sipulibrassailu tuli jo selväksi.
Sipuli on hyvin monen inhokki. Kummallista ettei ole sipulitonta maksalaatikkoakaan, rusinoita luulisi voivan jokaisen syödä ja helppo noukkia pois.
Lapset ei kovin yleisesti ottaen kait syä kasviksia että oon kuullu että kasviksista tulee kouluissa hävikkiä koska lapset ei syö niitä aina.
Onko silloin järkevää tehdä paljon kasvisruokaa jos tulee kerta hävikkiä vai voiko hävikin jakaa muille porukoille eri teollisuuksiin??
Mä epäilen että suomalaisen kouluruuan ongelma on maustaminen tai siis sen puute. Esim seinällä saattaa lukea että tacoja tai tortilloja. Uskon että esim tex mex jauheliha maustetta on käytetty aivan liian vähän. 😐
Tv TimmyH
Katsokaa varsin vaikka Kotkan kouluruokailua tällä viikolla, voi mitä herkkuja tarjoavat joka päivä.
Jos olisin koulussa tänä päivänä ja koulussa ruokana tacoja ja tortilloja niin syömättä jäisi.
Miksi? Pitäisikö olla tillilihaa? 🤣
Tv TimmyH