Oli kyllä jännä juttu, kun luin tänään lehdestä

Anonyymi-ap

Muurmanskista sähkötkin nyt poikki ja ei riittänyt, että pelkkä LUMI SADE HEILLE.
Totta he jäätyvät kuoliaiksi sinne, mutta ei ole onneksi MINUN JA MIEHENI KUNNIATON PASKA SUKU SIELLÄ HÄTÄÄ KÄRSIMÄSSÄ.

Ne oli niitä vanhoja 1960 - 1980 vuosina laitettuja sähköpylväitä jotka oli kaatuneet.
Tarvivat Muurmanskiin omia sukulaisiaan Suomesta avuksi, niin saavat sähköt takaisin.

Kyllä tämmösissä TAPAUKSISSA, kun OMAISTEN HENKI JA TERVEYS KYSEESSÄ niin RAJAKIN KUULEMMA VOIDAAN AVATA, mutta sillä mielin sinne mennään, että HEITÄ EI JÄTETÄ HEITTEELLE VAAN HUOLEHDITAAN MYÖS.

Suomen osalta TAKUUT on rauenneet ainakin 30vuotta sitten TOLPPIEN JA JOHTOJEN ASENNUKSEN OSALTA!

Minua hävetti lukea tuo uutinen IVALOLAISENA ja kunniaa loukanneena, koska muurmanskilaiset ovat sentään KUNNIALLISIA IHMISIÄ Inarin kunnassa ja HE EIVÄT ONNEKSI OLE EDES PASKONEET IKINÄ INARIN KUNNASSA.

6

197

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Juu onhan ne tehneet tuhoja. Ovat kuseskelleet sulaojaan meidän puhään paikkaan ja kuseskelleet myös ukonkivellä. Että semmoista.

    • Anonyymi00002

      Kelvottomille piti antaa Jäniskosken voimalaitosalue sodan jälkeen.

    • Anonyymi00003

      Nehän leikkii vaan; Eletään kuin Kiovan kaupungissa -leikkiä.

    • Anonyymi00004

      Lumilepardeja nähty ivalossa ja leijonia.

    • Anonyymi00005

      Lisään tähän, kun minä luin aiheesta eilen illalla lisää ennen, kuin aloin nukkumaan.

      Muurmanski sijaitsee ARKANGELIN ALUEELLA joka on SAAMELAISALUETTA joten eikö SAAMELAISKÄRÄJILLÄKÄÄN edes HUOLESTUTA, kun MUURMANSKIN SAAMELAISILTA JA KOLTANSAAMELAISILTA ON SÄHKÖT KATKENNEET JA SAAMELAISET SEKÄ KOLTANSAAMELAISET KUOLEE SAAMELAISTEN KANSAINVÄLISELTÄ ALUEELTA KYLMYYTEEN!?

      Minun Holon kunniaton paska sukuhaara asui aikoinaan myös tuolla, mutta me oltiin SUOMALAISIA TURJAKKEITA jotka NEUVOSTOLIITTOLAISET ELI NYKYISET VENÄLÄISET POISTI ALUEELTA, koska suomalaisina kuuluttiin Suomeen ja syy oli se, että KUNNIATON PASKA SUKUHAARANI OLI NYKYISEN SUOMEN ALUEELTA MENNYT PETSAMOON.

      Historian sekä SAKÄN tietojen mukaan SAAMELAISET JA KOLTANSAAMELAISET OVAT AINOAT ALKUPERÄISKANSAT SAAMELAISALUEELLA JOHON ARKANGELINALUE KUULUU MYÖS.

      • Anonyymi00006

        Siellä ei ole saamelaisilla mitään oikeuksia, kuten ei muillakaan kansalaisilla.
        Ylhäältä määrätään, ja kansalaiset pidetään hiljaisina.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      51
      1213
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      86
      936
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      897
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      844
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      29
      805
    6. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      197
      730
    7. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      697
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      43
      695
    9. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      24
      649
    10. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      25
      637
    11. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      122
      625
    12. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      602
    13. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      43
      586
    14. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      555
    15. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      520
    16. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      80
      512
    17. 39
      485
    18. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    19. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      477
    20. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      477
    Aihe