on epätasa-arvoista, että joku poliisisarja pyöriii läpeensä joka hetki. Ja se ei ole edes tasapuolista. Ei koskaan puhuta poliisien tekemistä vakavista rikoksista jopa murhista. Rovaiemi, Sodankylä,Kittilä,.Ivalo ja sitten pienemmät alueet, sieltä löytyisi juttuja ajoiksi iki hyviksi ja ne olisivat jos halutaan niin faktaa
poliisin mätäpaiseiden keskus
Anonyymi-ap
3159
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Suomen poliiseilla ei ole HaalarikMER MUISSA MAISSA POLIISEILLA ON MIKSI..
TEKEVÄT NIIN PALJON RIKOKSIA POLIISIT PIDÄTYSTILANTEISSA ..YMS..JOUTUISIVAT ITSE LINNAAN..
VAIN TUHAT KÄYTÖSSÄ NYKYISTÄ JÄRJESTELMÄÄ EILI RIKOKSIA POLIISIT TEHTAILEE SAMAAN MALLIIN
Poliisi ottaa koekäyttöön mobiilikuvausjärjestelmän, jonka on määrä korvata nykyiset haalarikamerat.
Poliisi kertoo tiedotteessaan kehittäneensä ryhmävideopalveluun kytkettävän mobiilikuvaamisjärjestelmän, jota käytetään poliisityön päivittäisessä toiminnassa tiedonhankintaa varten. Sillä on tarkoitus kerätä muun muassa tietoa ja todisteita poliisiasioiden käsittelyä tai poliisitehtävien tilannekuvan ylläpitämistä varten.
Uusi järjestelmä otetaan käyttöön kuluvan kevään aikana. Sen keskiössä on kamera, joka kytkeytyy matkapuhelimeen. Itse kamera voidaan kiinnittää esimerkiksi virkapukuun, ajoneuvoon, drooniin tai muihin varusteisiin.
Tiedot siirretään laitteesta suoraan palvelimelle, josta ne voidaan tallentaa jatkokäsittelyä varten. Jos tietoja ei siirretä palvelimelta, ne tuhoutuvat automaattisesti kahden viikon kuluttua kuvaamisesta.
Poliisille on hankittu tuhat uutta kameraa tarkoitusta varten.
− Mobiilikuvaamisesta on tärkeä muistaa, että poliisi ei kuvaa pelkästään tehtäviensä suorittamista varten, vaan kuvattu tieto voi palvella niin poliisin kuin sen kohdehenkilöidenkin oikeusturvaa, sanoo poliisitoimintayksikön poliisitarkastaja Konsta Arvelin tiedotteessa.
Nykyiset haalarikamerat ovat olleet poliisin käytössä vuodesta 2015. Niitä on käytetty pääasiassa valvonta- ja hälytystoiminnassa poliisitehtävillä kuvaamiseen, näytön hankkimiseen ja työturvallisuuden parantamiseen.
airnb keskustalinen ei kestä päivän valoa .
gfgf