Vantaan Islanninhevostalli Fagur

Anonyymi-ap

Oonko ainoa, jonka mielestä Vantaan Islanninhevostalli Fagur saa aivan liikaa synninpäästöjä vain siksi, että vaihtoehtoja ei ole hirveästi?

Omat kokemukset (ja yllättävän monen muun, jos jaksaa kaivaa) on jotain ihan muuta kuin se kiiltokuva, jota tallista välillä maalataan. Opetus tuntuu välillä autopilotilla vedetyltä, aloittelijat jätetään selviytymään yksin ja ilmapiiri ei todellakaan ole “tervetuloa kysymään” -henkinen. Hevoset on kivoja, joo, mutta se ei yksin tee ratsastuskoulua hyväksi.

Ja sitten se kuuluisa tallin omistaja. En tiedä muista, mutta itselle on jäänyt fiilis, että omistajaa kiinnostaa enemmän oma kiiltokuva peilissä kuin asiakkaiden tai harrastajien oikeat kokemukset. Sellainen ”me tiedetään jo olevamme hyviä” -asenne paistaa läpi, eikä kritiikkiä oikein tunnuta kestävän.

Ja miksi näistä asioista ei muka saisi puhua? Aina kun joku uskaltaa kritisoida, vastaus on tyyliin “no islanninhevoset nyt vaan on tällaisia” tai “ratsastus ei ole kaikille”. Oikeasti? Vai onko kyse siitä, että keskinkertaisuus on vain normalisoitu?

En väitä, että paikka olisi kaikille huono, mutta väite, että se olisi jotenkin automaattisesti laadukas tai esimerkillinen ratsastuskoulu, ei kyllä kestä kriittistä tarkastelua.

0

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ei käy sääliksi sitä miestä

        Sitä saa mitä tilaa.
        Ikävä
        176
        1550
      2. Muistakaa pojat tämä.

        Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
        Ikävä
        100
        758
      3. En ehkä onnistu siinä

        Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
        Ikävä
        58
        725
      4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

        Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
        Ikävä
        203
        588
      5. Oletko päättänyt

        Että luovutat minun suhteeni
        Ikävä
        48
        546
      6. Mies,oletko koskaan...

        Käyttänyt maksullista naista?
        Ikävä
        126
        546
      7. Pahoin pelkään nainen

        että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
        Ikävä
        50
        528
      8. Kirjoita kolme sanaa

        mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
        Suhteet
        37
        526
      9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

        hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
        Ikävä
        15
        500
      10. toivottavasti kohta jo kohdataan

        😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
        Ikävä
        25
        493
      Aihe