Virasto haluaa tietää-kamux ja saka

Anonyymi-ap

Virasto haluaa tietää, millaisia tietoja yritykset antavat ajoneuvojen kunnosta ja miten kuluttajalle myytävä maksullinen lisäturva eroaa myyjän lakisääteisestä virhevastuusta. Lisäksi se haluaa tietää, palautettavatko autoliikkeet kuluttajalle koko kauppahinnan, jos kauppa peruuntuu."

uhdessa

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      /sahkoautoja-ostetaan-ja-kauppoja-puretaan
      Anonyymi-ap
      2026-02-03 12:02:16

      Outo ilmiö

      Joskus aiemmin Nettiauto.comissa sähköautotarjontaa selvittäessä haku on tuonut esille myös lataushybridejä. Nyt niin ei tapahtunut. Hybrideille Nettiauto.comissa on ihan oma hakunsa, plug-in hybridejä voi hakea lisäämällä hakuehdoksi plug-in -latauspistokkeen.

      Verkkouutiset puolestaan kertoi 13. lokakuuta käytettyjen sähköautojen kysynnän suorastaan räjähtäneen ja kaupan käyvän kuumana. Vaikka uusien autojen kauppa yleisellä tasolla sakkaa, niin uusien sähköautojenkin rekisteröinnit tammi-toukokuussa 2025 kasvoivat noin 18 % verrattuna vuoden 2024 vastaavaan jaksoon.

      Siis kauppoja tehdään, mutta niitä myös puretaan. Outo ilmiö tosiaan.

      Kuluttajien pettymykseen on monia syitä. Useat automerkit ovat pudottaneet sähköautojensa hintoja täysin varoittamatta viime vuosien aikana ja se taas luonnollisesti laskee pari vuotta sitten uutena ostetun auton jälleenmyyntiarvoa. Eikä kyse ole ollut muutamista kympeistä, eikä edes satasista, vaan useita tuhansista euroista.

      Lainarahalla ostetusta autosta onkin kuluttajalla voinut olla hintaromahduksen jälkeen enemmän velkaa kuin auton todellinen arvo on…

      Sähköauton ominaisuuksiakin on voitu tulkita väärin. Myynti-ilmoituksessa kerrottu 600 kilometrin toimintamatka kutistuukin talvipakkasilla vain ehkä 350–400 kilometriin. Yhtäkkiä sähköauto ei olekaan sellainen kuin asiakas on halunnut: siitäkin huolimatta, että autosta ei löydy vikaa.

      Automyyjillä on Ilta-Sanomien haastattelujen perusteella jatkuvasti pelko persiissä, että ”mitähän nyt taas”, kun jokin aika sitten sähköauton ostanut asiakas kävelee taas ovesta sisään.
      Kannattaisi ottaa selvää

      https://kaasujalka.fi/2026/02/03/sahkoautoja-ostetaan-ja-kauppoja-puretaan/

      PS. lapissa tuttu ilmiö?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      284
      8420
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      68
      5070
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      281
      4430
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      60
      3057
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      2516
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      3
      1900
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      5
      1777
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      111
      1775
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1673
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1640
    Aihe