Lapsuudesta asti olemassa olleen vaikean (ei ole ollut tiedossa) masennuksen ja sitä seuranneen alkoholin väärin käyttöön aiheuttamassa tilanteessa?
Mikä oikea toimintatapa?
Varsinkin, kun on kyse erittäin tarkasta ja itsestään huolehtivasta ihmisestä, joka ei ole valmis ottamaan apua vastaan.
Mitä tehdä?
Mikä oikea toimintatapa?
Varsinkin, kun on kyse erittäin tarkasta ja itsestään huolehtivasta ihmisestä, joka ei ole valmis ottamaan apua vastaan.
Mitä tehdä?
Vastaukset 2
Vanhimmat
alkoholiriippuvuus ja sitten itse aiheuttaja. Kognitiivinen terapia avuksi molempiin, mutta voipi olla että alkoholiriippuvuuteen pitää ottaa myös lääketiede käyttöön. Mikäli päihderiippuvuus ei ole hoidossa, ei terapiasta ole tarpeeksi hyötyä koska/ja se vaatii sitoutumista.
Samallaiseen sikaan minäkin erehyin. Mukavaa oli häihin asti ja pari kuuta sen jäläkeen. Sitten ei auttanu ymmärrykset, silitykset, seksit, hoitoehotukset, eikä mikkään. Onneks ei lasta sentäs tullu.
Itkin itkut ja aattelin, että tukehu ommiin myrkkyihis ja rupesin ostaan korin kossua kerralla aina ku eellisen tyhjensi. Siihehä kuukahti parissa kuussa. Haima petti ja tyytyväisenä kännissä lähti.